Polska Izba Książka w International Publishers Association
Szanowni Państwo,
poniżej prezentujemy korzyści z członkostwa PIK w IPA.
Na arenie międzynarodowej IPA
- Działa jako głos koordynujący działalność wydawniczą w negocjacjach z rządami i organami ponadnarodowymi.
- Zatwierdza międzynarodowe standardy cyfrowe i inne
- doradza rządom w zakresie krajowych polityk dotyczących książek
- Promuje budowanie potencjału w krajach rozwijających się poprzez lobbing w Banku Światowym i zachęcanie do rozwoju lokalnego przemysłu wydawniczego, zwłaszcza w sektorze edukacji.
- Odegrała wiodącą rolę w utworzeniu Konsorcjum Dostępnych Książek wraz z WIPO, WBU, IFLA, IAF i innymi podmiotami.
- Promuje dostępne formaty dla osób niewidomych i niedowidzących poprzez Kartę Dostępnych Publikacji.
- Promuje strategiczne cele rozwoju poprzez SDG Book Club i SDG Publishers Compact.
W Genewie
- Lobbuje w WIPO w Genewie, gdzie IPA jest pierwszą linią obrony globalnej branży wydawniczej.
- Reprezentuje i promuje interesy wydawców i branży własności intelektualnej w komitetach WIPO, takich jak Zgromadzenia Ogólne, SCCR, CDIP, Wiedza Tradycyjna i Folklor, Standardy itp.
- Lobbuje w WTO, OHCHR i innych agencjach ONZ z siedzibą w Genewie w kwestiach związanych z wydawcami i własnością intelektualną.
- Tworzy i koordynuje globalne grupy interesariuszy z branży własności intelektualnej, aby prezentować jednolity front w WIPO, WTO i innych agencjach.
- Lobbuje na szczeblu dyplomatycznym z ambasadorami i przedstawicielami stałych misji w agencjach ONZ w Genewie.
- Koordynuje kampanie na szczeblu krajowym w celu wywarcia wpływu na rządy i misje dyplomatyczne w Genewie.
Wolność publikacji
- Przyznawana przez IPA nagroda Prix Voltaire (dawniej Freedom to Publish Prize) jest jedyną międzynarodową nagrodą, która podkreśla wkład wydawnictw w wolność słowa.
- Monitoruje i sporządza regularne raporty dla procesu Powszechnego Okresowego Przeglądu Praw Człowieka Rady Praw Człowieka ONZ (UNHRC), podkreślając kwestię wolności publikacji.
- Współpracuje z innymi organizacjami pozarządowymi (PEN, RSF, Index on Censorship, Article 19, Human Rights Watch, IFEX, IFJ, EFJ, UPR Info, ICORN itp.) w celu koordynowania działań w zakresie wolności publikacji i wolności słowa.
- Współpracuje z urzędnikami KE w Brukseli w zakresie wolności publikacji i powiązanych kwestii praw człowieka w Europie.
- Odgrywa wiodącą rolę w tworzeniu międzynarodowych, międzysektorowych organów, takich jak Międzynarodowy Komitet Wolności Mediów w Turcji (ICMFT), w celu monitorowania ataków na wydawców, tłumaczy i autorów, przekazywania informacji o tych atakach i interweniowania w stosownych przypadkach
- Wspiera indywidualnych wydawców, którzy są celem ataków lub ścigani za kwestie związane z wolnością publikacji, uczestnicząc w procesach, nagłaśniając niesprawiedliwość itp.
- Zwraca uwagę świata wydawniczego, mediów i opinii publicznej na poszczególne przykłady cenzury i represjonowania wolności publikacji poprzez komunikaty prasowe i artykuły.
Kwestie praw autorskich
- Komisja IPA ds. praw autorskich skupia przedstawicieli z całego świata w celu omówienia globalnych, regionalnych i lokalnych zagrożeń dla praw autorskich.
- Komitet ds. praw autorskich koordynuje działania IPA tam, gdzie prawa autorskie są zagrożone.
- IPA dysponuje doradztwem prawnym, z którego członkowie mogą korzystać w razie potrzeby.
- IPA pomaga członkom w składaniu zapytań dotyczących praw autorskich i składa własne wnioski.
Grupa robocza ds. polityki praw autorskich
- Podkomisja komisji ds. praw autorskich
- Gromadzi dane wywiadowcze i bada przypadki poważnego, trwającego, międzynarodowego piractwa książek, a w stosownych przypadkach podejmuje działania prawne.
- Ustanawia strategie dotyczące praw autorskich dla branży wydawniczej na całym świecie, w ramach Komisji ds.
- Dzieli się najlepszymi praktykami antypirackimi z całego świata.
Forum Wydawców Edukacyjnych
- Jest dynamiczną grupą wydawców edukacyjnych i stowarzyszeń wydawców edukacyjnych, spotykającą się cztery razy w roku w celu monitorowania trendów edukacyjnych, polityki rządowej i zmian technologicznych.
- Utworzyła oddziały EPF-Americas i EPF-Asia/Pacific.
- Dzielenie się informacjami na temat nieudanych i udanych projektów edukacji cyfrowej
- Inicjuje i organizuje coroczną konferencję "What Works?", która gromadzi wydawców, decydentów i czołowych naukowców w celu omówienia kwestii związanych z edukacją, technologią i polityką rządu.
- Koordynuje walkę z państwowymi wydawnictwami poprzez promowanie wartości lokalnych, konkurencyjnych i zróżnicowanych wydawnictw edukacyjnych.
- Prowadzi kampanie na rzecz otwartej, uczciwej i przejrzystej polityki zamówień podręczników.
Umiejętność czytania i pisania, standardy i inne kwestie związane z polityką książki
- Regularnie współpracuje z innymi organami międzynarodowymi i regionalnymi (STM, FEP, GIE, IFLA, UNESCO, OECD, ENPA, IFJ itp.) w celu dzielenia się wiedzą i strategiami promowania branży wydawniczej i kreatywnej.
- Jest członkiem EDItEUR, członkiem zarządu IFRRO i reprezentuje interesy wydawców w Międzynarodowej Agencji ISBN.
- Promuje umiejętność czytania i pisania, wybierając Światową Stolicę Książki we współpracy z UNESCO, IFLA i IBF.
- Opracowuje krajowe raporty dotyczące rynku książki: specjalnie zamówione dane i analizy
- Opracowuje coroczne Globalne Statystyki Wydawnicze, kompleksowe badanie ekonomiki wydawniczej.
- Opracowuje dogłębne raporty specjalne dotyczące głównych, bieżących kwestii wydawniczych (VAT, stała cena książki, depozyt cyfrowy, licencje zbiorowe, e-wypożyczenia itp.)
- Dedykowane kanały komunikacji dostarczają wiadomości i analizy zmian w branżowych standardach technicznych i politykach, a także informacje o trendach branżowych i innowacyjnych modelach biznesowych.
- Program IPA Book Fair Partnership ma na celu rozwój krajowego sektora wydawniczego i promowanie go na arenie międzynarodowej.
- Umożliwia wydawcom nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami podczas wydarzeń IPA, które analizują ewolucję sektora i pomagają wydawcom budować zrównoważony biznes.
Wydarzenia
- Organizowanie odbywającego się co dwa lata kongresu IPA, na którym spotykają się czołowi wydawcy, autorzy, księgarze i inne zainteresowane strony w celu omówienia najważniejszych kwestii mających wpływ na światowe wydawnictwa.
- Organizowanie regularnych spotkań Komitetu ds. Literatury i Polityki Książkowej, Komitetu ds. Praw Autorskich, Grupy Roboczej ds. Zwalczania Piractwa i Komitetu ds. Wolności Publikowania podczas Targów Książki we Frankfurcie i Londynie, a także telekonferencji w ciągu roku, podczas których wymieniane są informacje na temat krajowych trendów i zmian.
Co IPA robi dla poszczególnych członków
- Briefingi tylko dla członków dotyczące postępowań w WIPO, wyjaśniające, w jaki sposób zmiany wpłyną na krajowe stowarzyszenia i branżę
-Doradztwo i bezpośrednia pomoc w lobbingu (np. pisanie do rządów krajowych lub organizacji międzynarodowych lub wydawanie komunikatów prasowych na tematy takie jak reforma praw autorskich, swoboda publikowania, VAT, piractwo, czytanie i umiejętność czytania, polityka podręcznikowa, OER, ...)
- Pomoc w redagowaniu konkretnych wniosków o reformy prawa lub w przygotowywaniu wniosków o Światową Stolicę Książki
- Możliwość uczestnictwa w komitetach branżowych wysokiego szczebla i grupach roboczych, które wymieniają i formułują najlepsze praktyki (prawo autorskie, zwalczanie piractwa, umiejętność czytania i pisania, swoboda publikacji)
- Promocja wiadomości i działań poszczególnych stowarzyszeń wśród globalnej publiczności IPA zrzeszającej wydawców.
- Forum Wydawców Edukacyjnych oferuje spójne stanowiska polityczne, zjednoczony i skoordynowany głos wobec rządu, wzajemne spostrzeżenia, studia przypadków i możliwości nawiązywania kontaktów.
- Pracownicy IPA i przewodniczący komitetów przemawiają na krajowych wydarzeniach (np. konferencjach, spotkaniach rządowych i pozarządowych).
- IPA broni krajowych swobód wydawniczych poprzez udział w kampaniach, procesach sądowych, poprzez nagrodę Freedom to Publish Prize itp.
Co powinni zrobić członkowie, aby w pełni czerpać korzyści ze Stowarzyszenia
- Zwracać się do IPA o poradę we wszelkich kwestiach związanych z publikacją, w szczególności natury technicznej lub prawnej.
- Poprosić pracowników IPA i przewodniczących komisji o pomoc w lokalnych kampaniach i działaniach lobbingowych, dzieleniu się doświadczeniami lub ułatwianiu wymiany peer-to-peer.
- Uczestniczyć w spotkaniach komitetów we Frankfurcie, Londynie i innych miejscach.
- Subskrybuj biuletyn IPA, śledź nas na Facebooku i Twitterze, linkuj do nas na LinkedIn.
- Poproś dyrektora ds. komunikacji IPA o pomoc w opracowaniu i prowadzeniu lokalnej strategii komunikacji.
- Poproś IPA o promowanie krajowych projektów i inicjatyw za pośrednictwem naszych globalnych kanałów komunikacji.