PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Komunikaty PIK

Polska Izba Książki na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie  25-28 maja 2023 - spotkania organizowane i współorganizowane przez Polską Izbę Książki:

Vivat Książka! Jak osiągnąć zero waste na rynku wydawniczym? Rynek książki nie działa w próżni społecznej i gospodarczej, a trochę tak się zachowuje, jakby problem ograniczonych zasobów oraz wpływu nadmiarowej produkcji na środowisko go nie dotyczył. Prowadzące spotkanie Ewelina Szyszkowska i dr Sylwia Stano wraz z panelistami: Katrin Jacobsen z wydawnictwa  Kiepenheuer & Witsch, Renkiem Mendruniem z Nielsen BookData / BookScan Polska oraz Jeremy Neate’m z Research & Servicing Nielsen Bookdata, próbowali zmierzyć się z tym problemem analizując doświadczenia niemieckie, brytyjskie i polskie. Problem rozsądnego zarządzania zasobami i uwzględniania ekologicznych skutków prowadzenia biznesu wydawniczego jest złożony. W każdym z w/w krajów trwają pracę nad uporządkowaniem tych elementów. Zapraszamy do zapoznania się z prezentacjami ze spotkania, które zamieszczamy poniżej oraz na warsztaty, które zostaną wkrótce ogłoszone na stronie PIK, poświęcone tej właśnie problematyce.

KSIĄŻKA, RYNEK I ZASOBY 📚🎙️ rozmowa z Sylwią Stano i Eweliną Szyszkowską

prezentacja Nielsen

Renek Mendruń - streszczenie wystąpienia

Zwycięstwa i porażki ukraińskiego rynku książki podczas wojny na pełną skalę 2022–2023
p. Aleksandra Koval- dyrektor Ukraińskiego Instytutu Książki rozpoczęła spotkanie od prezentacji na temat aktualnej sytuacji na ukraińskim rynku książki.  Potem głos zabierali wydawcy ukraińscy, Anne Bergman -dyrektor biura FEP, Sonia Draga- prezes PIK i  dr Grażyna Szarszewska - dyrektor generalna PIK. Przedstawiono w kilku punktach strategię promocji ukraińskiej literatury zarówno w kraju jak i za granicą i plany pomocy ukraińskim wydawcom:
- pomoc finansowa na zaopatrywanie ukraińskich 1200 bibliotek we współczesną literaturę ukraińską oraz w książki tłumaczone na ukraiński.
- szkolenia dla wydawców, księgarzy i bibliotekarzy ukraińskich
- opracowanie certyfikatów dla księgarń
- promocja literatury ukraińskiej za granicą (np. kilka półek w księgarni z książkami ukraińskimi). Ważne dla uchodźców wojennych aby w krajach, do których trafili w czasie wojny mogli znaleźć książki ukraińskie zarówno w księgarniach jak i bibliotekach
- finasowanie tłumaczeń literatury ukraińskiej mało znanej na świecie, także w Polsce
- Travel grants dla pisarzy ukraińskich umożliwiające np. udział w targach zagranicznych
Organizatorzy spotkania: Ukraiński Instytut Książki, Polska Izba Książki

Jak Europa może pomóc ukraińskiemu przemysłowi wydawniczemu w czasie wojny i po jej zakończeniu? Omówione zostały konkretne zalecenia dotyczące polityki i praktycznych działań, które można podjąć teraz i po wojnie. Jest przygotowywany krótki dokument na temat potrzeb ukraińskiego przemysłu wydawniczego i następnie będzie rozesłany do międzynarodowych agencji i darczyńców zaangażowanych na rzecz Ukrainy.
Działania już podjęte to m.in. zakup od wydawców ukraińskich książek dla dzieci ukraińskich, które trafiły do Polski po wybuchu wojny(organizator akcji - Fundacja Powszechnego Czytania),
projekt  Creative Europe: Tales of  EUkraine – finansowanie dwujęzycznych wydań książek dla dzieci- uchodźców z Ukrainy, oraz ich kolegów w kraju do którego emigrowały (organizator projektu w Polsce- Polska Izba Książki)
Kolejne działania dla ukraińskich wydawców i czytelników na które trzeba znaleźć fundusze to m.in.:
- wspieranie wysiłków na rzecz dostosowania publikacji naukowych do wymogów UE
- rozwój infrastruktury cyfrowej, w tym szkolenia w zakresie międzynarodowych standardów metadanych
- opracowanie programów łączących inicjatywy UE w zakresie otwartej nauki i otwartego dostępu do publikacji
-stworzenie katalogu książek dostępnych
- wspieranie tłumaczeń na język ukraiński i z języka ukraińskiego
- umożliwienie organizacjom ukraińskim reprezentującym rynek książki członkostwa w zagranicznych organizacjach za darmo.
Organizatorzy: Ukraiński Instytut Książki, grupa Supporting Ukrainian Publishing Resilience and Recovery (SUPRR), Komisja ds. Wydawnictw Naukowych przy KRASP oraz Polska Izba Książki.Prowadzenie: Andrzej Chrzanowski, członek Rady PIK, przewodniczący KWN przy KRASP i członek zespołu SUPRR.

Stoisko Komitywy Niszowych Wydawców na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie w dniach 25-28 maja 2023

Polska Izba Książki zorganizowała po raz piąty na targach książki kolektywne stoisko małych oficyn wydawniczych. Trzeci raz odbyło się ono pod szyldem Komitywy Niszowych Wydawców.
Na stoisku Komitywy w PKiN  można było kupić książki dwunastu wydawnictw, były to: Biblioteka Słów - imprint Biblioteki Analiz, Fundacja Kultura Liberalna, Fundacja Sąsiedzi, Wydawnictwo Akademickie SEDNO, Wydawnictwo Buffi, Wydawnictwo Jagoda, Wydawnictwo JanKa, Wydawnictwo Nieoczywiste, Wydawnictwo Nieśpieszne, Wydawnictwo NISZA, Wydawnictwo OMNIBUS, zielone wydawnictwo - firma A-TI

Na stoisku Komitywy Niszowych Wydawców organizowanym pod hasłem „Ile książek, tyle światów” czytelnicy mogli znaleźć ciekawe publikacje z literatury pięknej i faktu, albumy, poradniki, literaturę naukową i fantastykę, książki dla dzieci i wspierające edukację najmłodszych. Na stoisku gościli autorzy i promotorzy literatury: Ewa Cieślak, Piotr Dobrołęcki, Katarzyna Groniec, Olesia Ivchenko, Damian Jankowski, Marek Jeziorski, Jan Król, Andrzej Krawczyk, Aneta Lejwoda-Zielińska, Olgierd Łukaszewicz, Andrzej Mencwel, Anna Mituła, Agnieszka i Robert Papiescy, Urszula Stokłosa, Tomasz Terlikowski, Tomasz Tyczyński, Alicja Wejner, Karolina Wigura, Kazimierz Wóycicki, Beata Zybała.

 

Powiązane komunikaty

Więcej komunikatów

W skrócie

Komunikaty i bieżące informacje Biura PIK oraz najnowsze informacje branżowe w Twojej skrzynce e-mail. Zamów bezpłatny newsletter!

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej