PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Komunikaty PIK

W skrócie 09.2013

2013-05-10

Bieżące informacje dla członków PIK


Prosimy o przekazanie wszystkim, których informacje mogą dotyczyć

1. 15 maja o godz. 14:00 w Klubie Księgarza – Walne Zgromadzenie Członków PIK
Prezes PIK przedstawi w obszernym sprawozdaniu najważniejsze działania PIK w ostatnich miesiącach i ich rezultaty. Dyskutować będziemy o priorytetach w dalszych działaniach PIK i związanym z tym budżecie na 2013 rok. Tematem posiedzenia będą ponadto zmiany w Statucie PIK. Prosimy wszystkich członków o wcześniejsze przybycie w celu rejestracji.

2. Konferencja prasowa IV Warszawskich Targów Książki

Targi Książki sp. z o.o. i Murator EXPO sp. z o.o. zapraszają na konferencję prasową we wtorek, 14 maja, godz. 12.00 na Stadionie Narodowym (al. Ks. J. Poniatowskiego 1), Centrum Konferencyjne, sala Londyn. Zostaną wówczas przekazane szczegółowe informacje o Warszawskich Targach Książki.

Uroczyste otwarcie Targów – czwartek, 16 maja, godz. 12.00 – scena główna

3. Nasze wydarzenia na WTK – apel do wydawców, księgarzy, dystrybutorów

W czasie IV Warszawskich Targów Książki odbędą się merytorycznie ważne spotkania, organizowane przez PIK z partnerami, które będą kolejną cegiełką w budowaniu strategii rozwoju branży poprzez wymianę wiedzy i doświadczeń. Zapraszamy wszystkich uczestników rynku książki do aktywnego udziału w debatach:

16.05, godz. 14:00 – 16:00 – porozmawiamy o sytuacji europejskich wydawców w dobie transformacji cyfrowej i zapytamy Petersa Krausa vom Cleffa (prezesa zarządzającego wydawnictwa Rowohlt Verlage oraz członka władz niemieckiej izby książki) o jej przebieg na rynku niemieckim:
http://pik.org.pl/komunikaty,ZAPROSZENIE_na_debate_pt_Rynek_ksiazki_w_dobie_transformacji_wyzwanie_dla_wydawcow_Przyklad_z_Niemiec.html

17.05, godz. 12:00 – 13:00 – przedstawimy wstępny raport o produkcji i dystrybucji książki w Polsce na bazie projektu badawczego PIK, WTK, Targów w Krakowie i Biblioteki Analiz.

17.05, godz. 16:00 – 18:00 – wraz z Biblioteką Narodową PIK organizujemy panel ekspercki nt. stanu czytelnictwa w Polsce z udziałem socjologów, kulturoznawców, wydawców i publicystów:
http://pik.org.pl/komunikaty,ZAPROSZENIE_do_dyskusji_pt_Stan_czytelnictwa_w_Polsce_Wspolna_sprawa.html

18.05, godz. 16:00 – 17:00 – zaprezentujemy Nagrodę Literacką Unii Europejskiej, jej historię, założenia i znaczenie we wspieraniu wschodzących talentów pisarskich. Spotkanie z prof. Anną Nasiłowską oraz Piotrem Pazińskim, polskim laureatem Nagrody Literackiej Unii Europejskiej za 2012 r.

4. Powstanie ruchu Kreatywna Polska i ogłoszenie Manifestu Kreatywnej Polski

Sygnatariusze apelu do premiera (dostępnego na stronie www.audiowizualni.pl) oraz przedstawiciele środowisk twórczych postanowili dla obrony swych praw i warunków rozwoju kultury i nauki w Polsce powołać ruch Kreatywna Polska. W apelu wystąpiono z prośbą o spotkanie oraz podjęcie działań niezbędnych dla dalszego rozwoju polskiej twórczości i polskich przemysłów kreatywnych.

Ogłoszenie powstania tego ruchu odbędzie się 14 maja 2013 r. o godz. 11.00, w trakcie konferencji prasowej w Centrum Prasowym PAP (ul. Bracka 6/8). W trakcie konferencji ogłoszony zostanie także „Manifest Kreatywnej Polski”.

W konferencji udział wezmą m.in.: Włodzimierz Albin (wydawca, prezes Polskiej Izby Książki), Jacek Bromski (reżyser, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich), Zbigniew Benbenek (wydawca i producent, przewodniczący rady nadzorczej ZPR), Zbigniew Hołdys (muzyk, kompozytor), Jerzy Kornowicz (kompozytor, prezes Związku Kompozytorów Polskich), Aleksander Myszka (Członek Rady Nadzorczej Telewizji Polsat), Wiesław Podkański (wydawca, prezes Izby Wydawców Prasy).

5. „Zrównywanie szans dla książek elektronicznych” - posiedzenie senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu

Na początku tego roku wystosowaliśmy apel o zmniejszenie stawki VAT na e-booki (http://pik.org.pl/komunikaty,Apel_o_zrownanie_podatku_VAT_na_publikacje_cyfrowe.html). Zainteresowanie problemem wykazał senator Grzegorz Czelej, przewodniczący senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu, w wyniku czego wczoraj – 9 maja – odbyło się posiedzenie komisji zatytułowane „Zrównywanie szans dla książek elektronicznych”.
„Głównym tematem spotkania był zgłoszony przez PIK postulat zrównania stawki podatku VAT na e-booki wynoszącej 23 proc. ze stawką na książkę w formie drukowanej i innej formie materialnej, która wynosi 5 proc., jednak poruszano również inne problemy środowiska książki, jak próby zmian w prawie autorskim i naruszanie własności intelektualnej, nowelizacja Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz tworzenie otwartych zasobów z naruszeniem praw twórców i wydawców, jak też palący problem piractwa internetowego” (BA).

Relacja:
http://rynek-ksiazki.pl/aktualnosci/wierzcholek-gory-lodowej_34415.html 
Zapis wideo:
http://senat.atmitv.pl/SenatConsole/TransmissionArchiveItem.go?code=8KKSP431

6. Posiedzenie Podkomisji stałej ds. jakości kształcenia i wychowania

Wczoraj, 9 maja, odbyło się posiedzenie Podkomisji, na którym rozpatrywana była informacja Ministra Edukacji Narodowej w sprawie „Sytuacji na rynku podręczników szkolnych, w szczególności istniejącego procederu oferowania przez wydawców podręczników prezentów szkołom w zamian za wybór wskazanego przez nich podręcznika”. Ze strony PIK udział wzięli reprezentanci SWE – Piotr Marciszuk oraz Witold Szczęsny.

Relacja PAP:
http://wyborcza.pl/1,91446,13881856,Do_konca_czerwca_wyniki_kontroli_dotyczacych_wyboru.html
Zapis wideo:
http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/transmisje_arch.xsp#6331FC990E3F0AB7C1257B58002D85B6

7. Kodeks Dobrych Praktyk

Uchwałą Sekcji Wydawców Edukacyjnych z dnia 26.04.2013 r. przyjęto Kodeks Dobrych Praktyk obowiązujący wszystkich członków PIK należących do Sekcji. Treść Kodeksu dostępna jest na stronie PIK:
http://pik.org.pl/komunikaty,Kodeks_Dobrych_Praktyk_przyjety_uchwala_WZ_SWE_z_dnia_26_04_2013_r.htm

8. Konferencja „Biblioteki w świecie komunikacji sieciowej”, 6-7 czerwca 2013 w Warszawie

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje w dniach 6-7 czerwca 2013 roku w Warszawie konferencję pt. „Biblioteki w świecie komunikacji sieciowej”. Podczas dwudniowego spotkania, które odbędzie się w hotelu Golden Tulip omawiane będzie m.in. miejsce biblioteki w cyfrowym świecie, doświadczenia bibliotek działających w konsorcjach, problemy prawne funkcjonowania bibliotek w rzeczywistości sieciowej.
Więcej informacji pod adresem:
http://www.sbp.pl/konferencje/konferencja/informacje_ogolne?konferencja_id=8013

9. Legalna Kultura rozpoczęła kolejny sezon kampanii edukacyjnej

Nowy cykl warsztatów z zakresu prawa autorskiego i ochrony własności intelektualnej, adresowany jest do środowisk bezpośrednio zaangażowanych w obiegi kultury – do uczniów i studentów, nauczycieli, wykładowców, bibliotekarzy, a także do obecnych i przyszłych twórców.
Tegoroczny program zakłada przeprowadzenie kilkudziesięciu warsztatów w całej Polsce. Wiąże się to z realizacją jednego z najważniejszych celów - kształtowania poczucia odpowiedzialności za kulturę oraz dobrego obyczaju korzystania z legalnych źródeł w sieci i poza nią.
W programie warsztatów m.in. jak szanować prawo autorskie i własność intelektualną, jak ustrzec się przed plagiatem, gdzie znaleźć legalne zasoby kultury w Internecie, jak korzystać z kultury i być jej współtwórcą.
Więcej informacji: www.legalnakultura.pl

10. „A dokąd? A dokąd? A dokąd? Na wprost!” 3. Targi Książki dla Dzieci, 7-9.06.2013, Kraków

W tym roku Targi w Krakowie zaproszą najmłodszych czytelników, by spróbowali wcielić się w zecerów i drukarzy, kowali podkuwających pewnego znanego Koziołka oraz maszynistów najbardziej nietypowego pociągu pasażerskiego w historii polskiej literatury. Podczas tegorocznej edycji będziemy zachęcać najmłodszych do sięgania po klasykę literatury dziecięcej. Dlatego zapraszamy do wzięcia udziału w Targach, podczas których odbędzie się konkurs na najdłuższą Lokomotywę z wiersza Juliana Tuwima, zabawa z udziałem Koziołka Matołka i projekcja filmów rysunkowych mistrzów animacji połączona z lekturą – mówi Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie.Barbara Sikora, komisarz Targów Książki dla Dzieci w Krakowie: 510 182 731, sikora@targi.krakow.plPaweł Cyz, rzecznik prasowy Targów w Krakowie: 660 430 577, cyz@targi.krakow.pl

11. Nagroda im. Jana Długosza

Zgłaszane do Konkursu dzieła to pozycje z dziedziny szeroko pojętej humanistyki, które dzięki walorom znakomitego języka i przejrzystego stylu mogą trafić nie tylko do wąskiego grona naukowców, ale także do środowisk nieprofesjonalnych czytelników i tym samym stać się tematem szerszej debaty publicznej, przyczyniając się do budowania naszej świadomości historyczno-kulturowej. Do Konkursu można zgłaszać publikacje napisane przez polskiego autora, wydane w roku poprzedzającym przyznanie Nagrody.
Uroczyste wręczenie Nagrody im. Jana Długosza odbędzie się24 października wTeatrze im. Juliusza Słowackiego. Termin przyjmowania zgłoszeń mija 30 czerwca 2013 r.
Więcej w temacie: http://www.targi.krakow.pl/users/media/b_sikora/Konkurs_Dlugosz.pdf

12. VII Światowe Dni Bajki zapraszają na Międzynarodowy Kiermasz „W życiu jak w bajce”

Wydarzenie odbywa się w nowoczesnym Centrum Targowo – Konferencyjnym Arena Ostróda, gdzie zagoszczą przedstawiciele branż powiązanych z bajką, dzieciństwem, ale też nauką i rozwijaniem pasji oraz tysiące najmłodszych wraz z rodzicami i nauczycielami. Wystawcy mają okazję do pozyskania klientów i zaprezentowania oferty, wzmacniane są pozytywne relacje międzyludzkie, wartości i poznawanie narodów oraz kultur, przez pryzmat bajki i wspólnej zabawy.
Więcej informacji na stronie:  http://www.arenabajki.pl/


AS/GSz

Powiązane komunikaty

Więcej komunikatów

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej