PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Komunikaty PIK

Gorąca dyskusja o optymalizacji kosztów produkcji książki

Podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie Polska Izba Książki we współpracy z Polską Izbą Druku zorganizowała dyskusję panelową zatytułowaną "Zarządzanie rosnącymi kosztami druku książek - propozycje rozwiązań". Przedstawiciele dwóch drukarni - drukarni offsetowej Opolgraf z Opola oraz drukarni cyfrowej Sowa z Piaseczna - przedstawili propozycje optymalizacji produkcji książek przez ograniczenie liczby formatów do najbardziej popularnych oraz zmniejszenie palety papierów graficznych. Takie rozwiązania nie eliminują możliwości wykonania niestandardowych rozwiązań, jakie zlecają głównie wydawnictwa dziecięce czy artystyczne. 

Wysoka frekwencja na spotkaniu była potwierdzeniem, że prezentowana tematyka jest bardzo aktualna. Swoje stanowisko w odniesieniu do aktualnych problemów produkcji książek, w tym tendencji cenowych i wzrostu kosztów, wpływających finalnie na cenę detaliczną książek przedstawili znaczący uczestnicy rynku: Sonia Draga, prezes Polskiej Izby Książki, Jacek Kuśmierczyk, prezes Polskiej Izby Druku, Michał Jarczyński, prezes Arctic Paper, jednego z największych producentów papierów graficznych w Europie, Waldemar Lipka, prezes grupy Kompap, w skład której wchodzą cztery drukarnie, a także Małgorzata Skowrońska, dyrektor wydawnictwa Agora, prezes Bartosz Mazurkiewicz z drukarni Opolgraf i prezes Łukasz Wąwoźny z drukarni Sowa. Na temat złożonych przez drukarzy propozycji standaryzacji rozgorzała dyskusja.

Oddzielnym punktem spotkania było ogłoszenie wyników tradycyjnego rankingu najlepszych drukarń dziełowych organizowanego w tym roku po raz osiemnasty przez redakcję „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”. O tym, które miejsce w rankingu zajmuje drukarnia, decyduje liczba oddanych głosów oraz punkty, które przyznają wydawcy, oceniając współpracę z zakładami drukarskimi za pięć cech: jakość wykonywanej produkcji, terminowość realizowania zleceń, elastyczność na prośby i sugestie klienta, jakość kontaktów interpersonalnych oraz satysfakcja z zakresu świadczonych usług. W tegorocznej edycji rankingu oddano 110 głosów wskazując 23 drukarnie.
Wydawcy za najlepszą drukarnię uznali drukarnię cyfrową Totem.com.pl, a na kolejnych miejscach uplasowały się dwie drukarnie offsetowe Opolgraf i Drukarnia Wydawnicza im. W.L. Anczyca, a w pierwszej piątce znalazły się również dwie drukarnie cyfrowe: Drukarnia Sowa i Drukarnia Azymut.

zdjęcie: Adam Golec

Powiązane komunikaty

Więcej komunikatów

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej