PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Komunikaty PIK

Komunikat Rady Polskiej Izby Książki

Po wielu latach pracy na rzecz Polskiej Izby Książki (4.11.2011 – 31.12.2023) żegnamy dyrektor generalną, dr. Grażynę Szarszewską -Kühl. Dziękujemy jej za profesjonalne prowadzenie biura Izby, za inspirowanie i wdrażanie projektów ważnych dla rozwoju rynku książki i za budowanie dialogu pomiędzy sektorami oraz organizacjami środowiska książki. Jak powiedziała Bibliotece Analiz 14 grudnia br. wiele celów postawionych przed Izbą w czasie jej zarządzania udało się w dużej mierze osiągnąć. Dziś dodaje na pożegnanie: „Nie było łatwo i nie będzie lekko, bo branża stoi przed ogromnymi wyzwaniami współczesnego świata, co wymaga konsolidacji i społecznego zaangażowania wszystkich ludzi książki i podmiotów działających na rynku”.

Funkcję nowej dyrektor generalnej Polskiej Izby Książki Rada Izby powierzyła pani Ewelinie Szyszkowskiej, osobie związanej z branżą od 1997 roku. Ewelina Szyszkowska jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego, ukończyła polonistykę oraz stosowane nauki społeczne ze specjalizacją ekspertyza społeczna; była  też słuchaczką pierwszej edycji Szkoły Ekopoetyki przy Instytucie Reportażu. Pracowała w Instytucie Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej, a następnie była wydawcą, szefową redakcji oraz dyrektorem wydawniczym w wydawnictwach grupy PWN. Prowadziła wykłady dotyczące rynku wydawniczego w Centrum Edukacji Bibliotekarskiej oraz w Studium Kreatywnego Pisania Collegium Civitas. Publikowała artykuły dotyczące rynku książki m.in. w „Notesie Wydawniczym”, „Bibliotece Analiz” i „Krytyce Politycznej”. Z Polską Izbą Książki współpracowała w ramach Sekcji Wydawców Akademickich i Naukowych, a obecnie tworząc koncepcję i wdrażając cykl warsztatów i konferencji „Vivat Książka!” (wspólnie z dr. Sylwią Stano). 
"Zależy mi na tym, żeby Polska Izba Książki była miejscem, w którym spotykają się wszyscy uczestnicy rynku książki, wymieniają się doświadczeniami i dobrymi praktykami, miejscem, z którego realnie wpływają na sytuację rynku książki i wspólnie działają na rzecz czytelnictwa. Zależy mi również, żeby Polska Izba Książki wspierała rozwój młodych profesjonalistów związanych z naszą branżą oraz edukację zawodową" – mówi Ewelina Szyszkowska - nowa dyrektor generalna PIK.

Jesteśmy przekonani, że pod Jej kierownictwem Izba będzie poszerzać zasięg i skuteczność działania.

Sonia Draga
Prezes Polskiej Izby Książki

fot. Adam Golec /Grażyna Szarszewska/

fot.  Joanna  Szpak-Ostachowska /Ewelina Szyszkowska/

Powiązane komunikaty

Więcej komunikatów

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej