PIK na Międzynarodowych Targach Książki oraz Festiwalu Conrada w Krakowie już od 24 października
W imieniu organizatorów oraz własnym zapraszamy w dniach 24–27 października do krakowskich hal EXPO na największe tej jesienni wydarzenia rynku książki.
Tegoroczny program oferuje szeroki wachlarz dyskusji i warsztatów przygotowanych m.in. przez Polską Izbę Książki, Bibliotekę Narodową, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie, Lustro Biblioteki oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe w ramach Kongresu Książki. Rozmowy skupią się na kluczowych aspektach rynku książki, ale także wyzwaniach, jakie niesie nowoczesna technologia oraz zmiany legislacyjne. Równolegle do Targów Książki odbywa się Festiwal Conrada, który swym programem wypełni część sal konferencyjnych w siedzibie Kraków EXPO. Sekcja Wydawców Dziecięcych i Młodzieżowych PIK zaprasza na spotkanie w piątek 25 paźdzniernika. Szczegóły poniżej.
Podczas spotkań omówione zostaną m.in. tematy związane ze zmianami w prawie autorskim po implementacji Dyrektywy DSM, wykorzystaniem połączonych katalogów Biblioteki Narodowej czy kwestiami dotyczącymi zapotrzebowania na duże modele językowe (LLM). Uczestnicy będą mieli okazję udziału w rozmowie dotyczącej przyszłości e-commerce oraz prezentacji narzędzi informatycznych obsługujących procesy w wydawnictwie. To nie wszystko! Na targach odbędą się warsztaty programistyczne, dyskusje o książkach pobudzających dziecięcą wyobraźnię, potencjale edukacyjnym książki obrazkowej, sztucznej inteligencji w kulturze współczesnej oraz o tym, jak wykorzystać gry planszowe w edukacji przedszkolnej i szkolnej.
Co przygotowała Polska Izba Książki dla Członków Izby?
Stoisko PIK - przestrzeń spotkań
Stoisko PIK (hala Wisła, D3) stanie się w tym roku przestrzenią spotkań.
Zaplanowane są dyżury członków Rady PIK oraz Prezeski, którzy chętnie porozmawiają z Członkami Izby na wszystkie bieżące i ważne tematy, a z nowymi podmiotami zainteresowanymi wstąpieniem o profitach i warunkach związanych z członkostwem.
Stoisko będzie także miejscem, w którym każdy Członek Izby będzie mógł zorganizować spotkanie ze swoimi obecnymi lub przyszłymi partnerami biznesowymi.
W tym celu uruchomiliśmy system rezerwacji – link otrzymają Państwo drogą e-mail – w którym już za chwilę będzie można rezerwować stolik w ramach 30-minutowych modułów, jeśli planowane jest dłuższe posiedzenie, zachęcamy do rezerwacji 2 modułów czasowych.
Na stoisku będziemy również udostępniać ulotkę skierowaną do potencjalnych członków. Jeśli znają Państwo podmioty, które rozważają członkostwo, prosimy o kierowanie ich do stoiska D3.
Dodatkowo na stoisku będzie można naładować telefon/powerbank, napić się wody, przygotować herbatę lub kawę, czy podnieść odrobinę poziom cukru.
SPOTKANIA WE LWOWIE
W tegorocznej edycji zgłosiliśmy do programu dwa wydarzenia, pierwsze będzie skierowane wyłącznie do naszych członków. Drugie spotkanie jest skierowane już do wszystkich zainteresowanych.
- Duże modele językowe (LLM) – czy i jak współpracować z tworzącymi je konsorcjami – rekomendacje Polskiej Izby Książki
Czw. 24.10.2024, sala Lwów C, godz. 16.00-16.50, Kraków Expo
Konsorcja pracujące nad dużymi modelami językowymi potrzebują treści dostarczanych przez polskich wydawców. Część wydawców dostała już oferty współpracy, do innych dotrą one niebawem. Mikołaj Małaczyński oraz Grzegorz Majerowicz, Członkowie Rady PIK po spotkaniu z konsorcjum PLLuM oraz na podstawie zebranych informacji przedstawią rekomendacje. W spotkaniu weźmie także udział Marcin Zręda, Dyrektor Strategiczny Rynku Usług Prawnych i Przedsiębiorstw w Wolters Kluwer Polska. Przyjdź porozmawiać o szansach i zagrożeniach płynących z takiej współpracy.
Spotkanie zamknięte, wyłącznie dla członków Polskiej Izby Książki.
- Dlaczego rynek książki potrzebuje wspólnych kategorii i czy ich wprowadzenie może mieć wpływ także na zwiększenie sprzedaży?
Pt. 25.10.2024, sala Lwów B, godz. 14.00-14.50, Kraków Expo
Z czego wynika konieczność wprowadzenia jednolitej taksonomii na rynku wydawniczym? Czy jest możliwość wprowadzenia w Polsce ujednoliconych kategorii w sprzedaży książek, tak jak ma to miejsce na innych rynkach? Czy może to mieć wpływ na zwiększenie sprzedaży? W rozmowie wezmą udział: Izabela Sadowska, CEO portalu Lubimyczytac.pl, Renek Mendruń z Nielsen BookScan Polska, Tomasz Meka, CEO Elibri oraz Łukasz Kierus, założyciel księgarni TaniaKsiazka.pl.
Dodatkowo w czwartek 24 października odbędzie się posiedzenie Prezydium PIK, które zaplanowane jest na godz. 14.00, wstęp tylko z zaproszeniem.
Zarezerwuj miejsce na powyższe wydarzenia przechodząc do formularza >> https://forms.gle/5mqmw1teMPrYKzPa9
PIK TAKŻE NA FESTIWALU CONRADA
Na panel dyskusyjny pt.
OBRAZ WART TYSIĄCA SŁÓW! POTENCJAŁ EDUKACYJNY KSIĄŻKI OBRAZKOWEJ
zaprasza Sekcji Wydawców Dziecięcych i Młodzieżowych.
Pt. 25.10.2024, sala Wiedeń B, godz. 14.00-14.50, Kraków Expo
Będziemy rozmawiać o treści, która zawarta jest nie tylko w słowie, ale też w obrazie. O edukacyjnym wymiarze ilustracji i jej roli w kształtowaniu estetyki i gustów czytelniczych. Porozmawiamy o obrazie, który jest dla dziecka pierwszym nośnikiem informacji zanim nauczy się ono czytać. Przyjrzymy się kulturotwórczej roli książki.
Panel poprowadzi przewodnicząca Sekcji – Anna Nowacka-Devillard, a wezmą w nim udział specjalistki zajmujące się książką obrazkową oraz jej wpływem na rozwój dzieci i młodzieży:
- dr Anna Machwic – kierowniczka Pracowni Ilustracji, kuratorka wydarzenia Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci, prorektorka ds. działalności kulturalnej i promocji w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach
- dr Anita Wincencjusz-Patyna – historyczka i krytyczka sztuki, prorektorka ds. dydaktycznych i studenckich Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
- Joanna Piekarska – prezeska Polskiej Sekcji IBBY, kierowniczka Zakładu Edukacji Bibliotekarskiej w Bibliotece Narodowej.
Wstęp wolny. Prosimy rejestrować się wcześniej ze względu na ograniczoną liczbę miejsc poprzez link
https://forms.gle/xgN8HkvsVCTPBTH67
Co jeszcze przygotowali organizatorzy MTK w Krakowie?
Branżowe konkursy
Jak zawsze, podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie® zostaną ogłoszone wyniki 27. Konkursu o Nagrodę im. J. Długosza. Celem jest popularyzacja książek naukowych i popularnonaukowych z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki, poprzez aktywizowanie i motywowanie obecnych na polskim rynku wydawnictw do publikowania dokonań polskich naukowców i badaczy. Wyboru dokonuje jury, w skład którego wchodzą wybitni profesorowie: prof. dr hab. Ryszard Nycz – przewodniczący jury, prof. dr hab. Władysław Stróżewski – honorowy przewodniczący, prof. dr hab. Andrzej Chwalba, prof. dr hab. med. Dominika Dudek, dr hab. Małgorzata Janicka-Słysz, prof. dr hab. Małgorzata Kossowska, prof. dr hab. Andrzej Mączyński, prof. dr hab. Jan Ostrowski oraz prof. dr hab. Piotr Sztompka. Zwycięzcę poznamy 24 października podczas uroczystej gali w Teatrze Ludowym.
Konkurs o Nagrodę im. J. Długosza to nie jedyny konkurs, którego rozstrzygnięcie odbędzie się podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®. Już pierwszego dnia targów poznamy laureata lub laureatkę Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych Gaudeamus. Ponadto ogłoszone zostaną wyniki rankingu najlepszych Polskich Drukarni Dziełowych oraz wręczone dyplomy w konkursie EDYCJA na Książkę Edytorsko Doskonałą organizowanego przez Magazyn „WYDAWCA”. Również w czwartek poznamy finalistów konkursu „BookGame Award2024” organizowanego przez Targi w Krakowie w ramach Festiwalu i Targów Gier Planszowych BookGame. To nie wszystko! W sobotę Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Krakowie, Targi w Krakowie oraz Wydawnictwo „Karpaty” – Andrzej Łączyński w Krakowie zapraszają na finał 9. Międzynarodowego Konkursu „Najlepsze wydawnictwo o górach”.
Lista Wystawców https://targiksiazki.exposupport.pl/wystawcy
Program, lista wszystkich autorów oraz autorów, do których będą wymagane Vouchery: https://ksiazka.krakow.pl/dla-zwiedzajacych/program-targow
Bilety i Vouchery: https://ksiazka.krakow.pl/dla-zwiedzajacych/wez-udzial/bilety
W trakcie targów, w dniach 24-27 października, będzie prowadzona również sprzedaż biletów w kasach, ale ich ilość zostanie ograniczona. Dlatego, aby mieć pewność, że biletów w kasach nie zabraknie, organizatorzy zachęcają do wcześniejszego zakupu biletu online.
Program Festiwalu Conrada: https://conradfestival.pl/program