PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Komunikaty PIK

Stoisko Komitywy Niszowych Wydawców na Targach Książki w Katowicach 8-10 listopada 2024


Kolejny raz Polska Izba Książki zorganizowała kolektywne stoisko małych, niezależnych wydawnictw pod szyldem Komitywy Niszowych Wydawców. Tyma razem,  na Targach Książki w Katowicach, swoje książki prezentuje 9 oficyn wydawniczych należących do Polskiej Izby Książki. Są to:

Fundacja Sąsiedzi - wydaje książki związane z Polską północno-wschodnią i szeroko rozumianym wschodem. Książki o Białorusi, Ukrainie, Rosji, Gruzji, Podlasiu. W ostatnim czasie ukazały się: „My Polscy Tatarzy”, „Mit Rasputina”, „Rękopisy nie płoną” Michaiła Bułhakowa. Autorami książek są m.in. Simona Kossak, Tomasz Kłosowski, Katarzyna Węglicka, Adam Dobroński. Wydaje literaturę piękną, literaturę faktu, albumy i przewodniki – ok.120 pozycji książkowych. Od 2011 roku Fundacja Sąsiedzi organizuje w Białymstoku Targi Książki i Festiwal Literacki „Na pograniczu kultur”.

Wydawnictwo Akademickie Sedno – wydaje publikacje z obszaru humanistyki i nauk społecznych;  w jego dorobku jest literatura piękna i literatura faktu, polska i obca. Seria iwaszkiewiczowska: listy J. Iwaszkiewicza i żony (po 1945 roku) i innych korespondentów; książki Marii Iwaszkiewicz. Tłumaczenia współczesnej prozy i literatury faktu z krajów b. Jugosławii (bośniackiej, chorwackiej, serbskiej, słoweńskiej) oraz z francuskiego, angielskiego i rosyjskiego. Ostatnie publikacje: Drago Jančar: „Oczy Łucji” (tłum. J. Pomorska, wybór opowiadań), Ismail Kadare: „Kronika w kamieniu” (tłum. M. Jeziorski), Robert Papieski: „Oblicza Iwaszkiewicza”.

Wydawnictwo Eperons-Ostrogi - jest nastawione na humanistykę francuskojęzyczną i sztukę przekładu. Przestrzeń  jego zainteresowań nie ogranicza się jednak do literatury obcej i nauk humanistycznych, ale ważne także są: teksty teoretyczne, filozofia, teoria literatury, estetyka, religia, socjologia, ekonomia, i krytyczne, z gatunkiem eseistycznym, felietonem, wywiadem i reportażem na czele, przede wszystkim jednak te, które wyznacza i określa szeroko rozumiane przełamywanie granic języka oraz subiektywne doświadczenie pisma jak choćby w przypadku transliteratury, anty-książek, tekstów anty-hermeneutycznych czy pasaży.

Wydawnictwo*Fraszka Edukacyjna* wydaje głównie książki z zakresu psychologii i wychowania - dla nauczycieli, rodziców, wychowawców, psychologów i młodzieży – tej rozwijającej się typowo, jak i z dysfunkcjami rozwojowymi. Najwięcej uwagi poświęca autyzmowi, ze względu na stale rosnącą liczbę dzieci z tym zaburzeniem. Jego publikacje skierowane są też do rodziców i nauczycieli, którzy uczą i wychowują młodzież transpłciową, a także muszą poradzić  sobie z przemocą wśród wychowanków.

Wydawnictwo JanKa  prowadzone przez Janinę i Jana Koźbielów, wydaje wyłącznie literaturę polską, piękną i faktu. Dba o różnorodność i wysoki poziom oferty, o to, by książki stawiały rzeczywistości ważne pytania w atrakcyjnej literacko formie. W ofercie ma zarówno debiutantów, jak i dojrzałych pisarzy. To literatura niebanalna, zachowująca harmonię między treścią i formą. Najpopularniejsze tytuły to Dom Piotra Kalwasa, Geniusz i świnie Piotra Lipińskiego, Archipelag Lewiatana Marcina Cieleckiego, Drzazgi Joanny Bartoń, Wylot Olesi Ivchenko, saga warszawska Magdaleny Mosiężnej. 

Wydawnictwo Literówka - to, czy dziecko polubi czytanie, w dużej mierze zależy od tego, czy trafi na swoją książkę. W książkach Wydawnictwa Literowka dużo się dzieje. Poprzez przygodę, dzieci odnajdują swoje sprawy, marzenia i sytuacje, które na co dzień znają z życia, razem z bohaterami książek, doświadczają momentów, które pomogą im lepiej zrozumieć siebie i świat. Czytanie jest podróżą i jak każda podróż powinna dostarczać niezapomnianych wrażeń.

Wydawnictwo Omnibus - publikuje książki wspierające rozwój dzieci, pomoce edukacyjne z zakresu nauczania przedszkolnego, wczesnoszkolnego, logopedii i ortografii. Ważną pozycję zajmują publikacje skierowane do osób zmagających się ze szczególnymi problemami, takimi jak choroby przewlekłe, wady wrodzone, niepełnosprawności i zaburzenia rozwojowe.

Wydawnictwo Stapis  - specjalizuje  
się w publikacjach o górach, ale wydaje również książki związane z polityką, socjologią i krytyką religii. Podjęło się przygotowania siedmiotomowej Wielkiej Encyklopedii Gór i Alpinizmu (WEGA) oraz siedmiotomowej kompleksowej historii taternictwa Zdobycie Tatr – wszystkie pod redakcją Małgorzaty i Jana Kiełkowskich. Sztandarową serią jest Literatura górska na świecie, w ramach której wydaje książki o alpinizmie i himalaizmie. W serii Bez bogów publikuje książki krytykujące religię.

Zielone Wydawnictwo - A-ti – propaguje zdrowy styl życia, ekologię, zielarstwo, jogę, świadomość ciała, medycynę naturalną, a w szczególności ajurwedę. W swej ofercie ma serię książek dedykowanych różnym aspektom ajurwedy, obejmujących przekłady cenionych autorów, takich jak: David Frawley, Vasant Lad, Robert Svoboda. W ofercie są zarówno książki wprowadzające w tajniki zdrowego stylu życia, jak i zaawansowane publikacje wykorzystywane w praktyce zawodowej przez nauczycieli jogi, dietetyków, zielarzy, fizjoterapeutów, lekarzy.  

 




Powiązane komunikaty

Więcej komunikatów

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej