Stoisko Komitywy Niszowych Wydawców na Targach Książki w Katowicach 8-10 listopada 2024
Kolejny raz Polska Izba Książki zorganizowała kolektywne stoisko małych, niezależnych wydawnictw pod szyldem Komitywy Niszowych Wydawców. Tyma razem, na Targach Książki w Katowicach, swoje książki prezentuje 9 oficyn wydawniczych należących do Polskiej Izby Książki. Są to:
Fundacja Sąsiedzi - wydaje książki związane z Polską północno-wschodnią i szeroko rozumianym wschodem. Książki o Białorusi, Ukrainie, Rosji, Gruzji, Podlasiu. W ostatnim czasie ukazały się: „My Polscy Tatarzy”, „Mit Rasputina”, „Rękopisy nie płoną” Michaiła Bułhakowa. Autorami książek są m.in. Simona Kossak, Tomasz Kłosowski, Katarzyna Węglicka, Adam Dobroński. Wydaje literaturę piękną, literaturę faktu, albumy i przewodniki – ok.120 pozycji książkowych. Od 2011 roku Fundacja Sąsiedzi organizuje w Białymstoku Targi Książki i Festiwal Literacki „Na pograniczu kultur”.
Wydawnictwo Akademickie Sedno – wydaje publikacje z obszaru humanistyki i nauk społecznych; w jego dorobku jest literatura piękna i literatura faktu, polska i obca. Seria iwaszkiewiczowska: listy J. Iwaszkiewicza i żony (po 1945 roku) i innych korespondentów; książki Marii Iwaszkiewicz. Tłumaczenia współczesnej prozy i literatury faktu z krajów b. Jugosławii (bośniackiej, chorwackiej, serbskiej, słoweńskiej) oraz z francuskiego, angielskiego i rosyjskiego. Ostatnie publikacje: Drago Jančar: „Oczy Łucji” (tłum. J. Pomorska, wybór opowiadań), Ismail Kadare: „Kronika w kamieniu” (tłum. M. Jeziorski), Robert Papieski: „Oblicza Iwaszkiewicza”.
Wydawnictwo Eperons-Ostrogi - jest nastawione na humanistykę francuskojęzyczną i sztukę przekładu. Przestrzeń jego zainteresowań nie ogranicza się jednak do literatury obcej i nauk humanistycznych, ale ważne także są: teksty teoretyczne, filozofia, teoria literatury, estetyka, religia, socjologia, ekonomia, i krytyczne, z gatunkiem eseistycznym, felietonem, wywiadem i reportażem na czele, przede wszystkim jednak te, które wyznacza i określa szeroko rozumiane przełamywanie granic języka oraz subiektywne doświadczenie pisma jak choćby w przypadku transliteratury, anty-książek, tekstów anty-hermeneutycznych czy pasaży.
Wydawnictwo*Fraszka Edukacyjna* wydaje głównie książki z zakresu psychologii i wychowania - dla nauczycieli, rodziców, wychowawców, psychologów i młodzieży – tej rozwijającej się typowo, jak i z dysfunkcjami rozwojowymi. Najwięcej uwagi poświęca autyzmowi, ze względu na stale rosnącą liczbę dzieci z tym zaburzeniem. Jego publikacje skierowane są też do rodziców i nauczycieli, którzy uczą i wychowują młodzież transpłciową, a także muszą poradzić sobie z przemocą wśród wychowanków.
Wydawnictwo JanKa prowadzone przez Janinę i Jana Koźbielów, wydaje wyłącznie literaturę polską, piękną i faktu. Dba o różnorodność i wysoki poziom oferty, o to, by książki stawiały rzeczywistości ważne pytania w atrakcyjnej literacko formie. W ofercie ma zarówno debiutantów, jak i dojrzałych pisarzy. To literatura niebanalna, zachowująca harmonię między treścią i formą. Najpopularniejsze tytuły to Dom Piotra Kalwasa, Geniusz i świnie Piotra Lipińskiego, Archipelag Lewiatana Marcina Cieleckiego, Drzazgi Joanny Bartoń, Wylot Olesi Ivchenko, saga warszawska Magdaleny Mosiężnej.
Wydawnictwo Literówka - to, czy dziecko polubi czytanie, w dużej mierze zależy od tego, czy trafi na swoją książkę. W książkach Wydawnictwa Literowka dużo się dzieje. Poprzez przygodę, dzieci odnajdują swoje sprawy, marzenia i sytuacje, które na co dzień znają z życia, razem z bohaterami książek, doświadczają momentów, które pomogą im lepiej zrozumieć siebie i świat. Czytanie jest podróżą i jak każda podróż powinna dostarczać niezapomnianych wrażeń.
Wydawnictwo Omnibus - publikuje książki wspierające rozwój dzieci, pomoce edukacyjne z zakresu nauczania przedszkolnego, wczesnoszkolnego, logopedii i ortografii. Ważną pozycję zajmują publikacje skierowane do osób zmagających się ze szczególnymi problemami, takimi jak choroby przewlekłe, wady wrodzone, niepełnosprawności i zaburzenia rozwojowe.
Wydawnictwo Stapis - specjalizuje się w publikacjach o górach, ale wydaje również książki związane z polityką, socjologią i krytyką religii. Podjęło się przygotowania siedmiotomowej Wielkiej Encyklopedii Gór i Alpinizmu (WEGA) oraz siedmiotomowej kompleksowej historii taternictwa Zdobycie Tatr – wszystkie pod redakcją Małgorzaty i Jana Kiełkowskich. Sztandarową serią jest Literatura górska na świecie, w ramach której wydaje książki o alpinizmie i himalaizmie. W serii Bez bogów publikuje książki krytykujące religię.
Zielone Wydawnictwo - A-ti – propaguje zdrowy styl życia, ekologię, zielarstwo, jogę, świadomość ciała, medycynę naturalną, a w szczególności ajurwedę. W swej ofercie ma serię książek dedykowanych różnym aspektom ajurwedy, obejmujących przekłady cenionych autorów, takich jak: David Frawley, Vasant Lad, Robert Svoboda. W ofercie są zarówno książki wprowadzające w tajniki zdrowego stylu życia, jak i zaawansowane publikacje wykorzystywane w praktyce zawodowej przez nauczycieli jogi, dietetyków, zielarzy, fizjoterapeutów, lekarzy.