PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Patronaty PIK

W granicach (o)błędu, czyli Targi Książki w Krakowie

W 2012 r. pobiliśmy rekord frekwencyjny. 16. Targi Książki w Krakowie odwiedziło blisko 35 000 gości. Byliśmy pewni, że tej liczby nie przebijemy. Jak bardzo byliśmy w błędzie pokazał rok 2013 – 17. Targi Książki w Krakowie odwiedziło 40 000 osób. Takich błędów życzymy sobie więcej.

Rekordowa była nie tylko liczba zwiedzających. Rekord pobiliśmy w każdej możliwej kategorii. W 17. edycji wzięła udział największa jak dotąd liczba wystawców (567) i zaproszonych autorów (500). Odbyło się także najwięcej w historii Targów spotkań z pisarzami, dyskusji, paneli i seminariów (ok. 800 godzin). Odwiedziło nas także najwięcej dziennikarzy (300).

Wielkością i rozmachem zaskoczył nas Salon Małe Ojczyzny, którego honorowym gościem były Kaszuby. Dopisała także liczba wystawców i przygotowany program w pozostałych Salonach: Wydawców Akademickich i Religijnych oraz Nowych Mediów. Jak co roku nie zabrakło spotkań dedykowanych najmłodszym i rozstrzygnięć branżowych konkursów, w tym Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza (podczas uroczystego wręczenia nagrody odczytano najdłuższą laudację!). Ponadto przez cztery dni, czyli jak dotąd najdłużej, czytaliśmy wraz z zaproszonymi gośćmi Lokomotywę Juliana Tuwima. A najdłuższe kolejki czytelników ustawiały się m.in. do Janusza Głowackiego, Julii Hartwig, Michała Hellera, Tomasza Jastruna, Marka Krajewskiego, Adama Michnika, Asy Larsson, Doroty Masłowskiej, Beaty Pawlikowskiej, Andrzeja Pilipiuka, Szczepana Twardocha oraz Jonathana Carrolla.

Czy przebijemy zeszłoroczne osiągnięcia? Co prawda możemy się mylić, ale wszystko wskazuje, że tak. W 2014 r. Targi po raz pierwszy odbędą się w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków, którego nowoczesne wnętrza oraz zdecydowanie większa od dotychczasowej powierzchnia dają możliwość zaproszenia większej liczby wystawców, jak i zapewnia bardziej komfortowych warunków większej liczbie zwiedzających. Ponadto, gdy w 2013 r. Kraków uhonorowano zaszczytnym tytułem Miasta Literatury UNESCO, uznaliśmy, że jest to idealny moment na organizację międzynarodowej imprezy wydawniczo-czytelniczej. Tym bardziej, że z roku na rok w Targach Książki uczestniczy coraz więcej wydawców zagranicznych. Stąd od 2014 r. Targi funkcjonują pod nazwą Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie i zostaną wzbogacone o strefę dedykowaną miastom kreatywnym, tworzącym sieć Miast Literatury UNESCO.

Patrząc z optymizmem na zbliżającą się edycję (23-26 października), życzymy i wystawcom, i zwiedzającym, i sobie obłędnych Targów!

Źródło: Targi w Krakowie

 

Powiązane komunikaty

Więcej komunikatów

W skrócie

Komunikaty i bieżące informacje Biura PIK oraz najnowsze informacje branżowe w Twojej skrzynce e-mail. Zamów bezpłatny newsletter!

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej