"5 minut dla słowa" - informacje

W Silesii posłuchasz klasyki literatury światowej i podzielisz się książką z 3 bibliotekami w potrzebie

Już od 25 sierpnia siadając w jednym z 10-ciu foteli w Silesia City Center będzie można posłuchać znanych aktorów i aktorek czytających do ucha m.in. "Dumę i uprzedzenie", "Wielkiego Gatsby'ego", czy "Panią Bovary". W Silesii rusza akcja "5 minut dla słowa", która ma zachęcić mieszkańców Śląska do czytania. Towarzyszyć jej będzie zbiórka książek na rzecz 3 śląskich bibliotek w potrzebie.

Posłuchaj… książki

Masz 5 minut? Poświęć je literaturze - namawia Silesia City Center. Przez 6 dni, począwszy od 25 sierpnia w specjalnej „Strefie Słów”, jaka stanie galerii handlowej, będzie można posłuchać kanonu światowej i polskiej literatury, czytanej m.in. przez Macieja Stuhra, Magdalenę Cielecką, Edytę Olszówkę, Andrzeja Chyrę i Annę Seniuk.

W poznaniu lektur pomogą wygodne fotele i specjalne słuchawki, w których będzie można usłyszeć m.in. "Panią Bovary" Gustava Flauberta, "Anię z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud Montgomery czy "Pięknych Dwudziestoletnich" Marka Hłasko w interpretacji znanych aktorów i aktorek teatralnych i filmowych. Nagrania na akcję użyczyło Wydawnictwo AGORA. W sumie będzie można posłuchać 10 najbardziej znanych dzieł literackich.

- Tą akcją chcemy skłonić mieszkańców regionu do minimum 5 minutowego zatrzymania się i sięgnięcia po książkę lub audiobooka, a tym samym do poznania kanonu światowej literatury. Przez 6 dni będzie można posłuchać zarówno dzieł literatury pięknej, jak również klasyki literatury dziecięcej w tym m.in. "Alicję w krainie czarów", w interpretacji Edyty Olszówki czy "Wichrowych Wzgórz" czytanych przez Annę Seniuk - mówi Piotr Gajda, dyrektor Silesia City Center.

Specjalnie na cel akcji w Silesii na Placu Tropikalnym stanie „Strefa Słów” z 10 fotelami, w których będzie można się rozsiąść i posłuchać audiobooków. W strefie znajdą się także wybrane cytaty z książek, która mają zainspirować do sięgnięcia po lekturę. - W ten nietypowy sposób chcemy przybliżyć zarówno osobom młodym, jak nieco starszym najpiękniejsze książki, ale także zachęcić do wejścia w niesamowity świat bohaterów literackich - dodaje Piotr Gajda.


Wielka zbiórka książek

Wydarzeniu towarzyszyć będzie także akcja społecznego dzielenia się książką. Od 25 do 30 sierpnia w Silesia City Center na Placu Tropikalnym prowadzona będzie zbiórka książek, które trafią do 3 śląskich bibliotek w potrzebie. - Jeśli ktoś ma w domu zbędne książki, które już przeczytał i uważa, że warto je polecić komuś dalej do lektur, niech przyniesie je do Silesii, a my przekażemy je dalej potrzebującym bibliotekom - zachęca dyrektor Silesia City Center.

Poszukiwane są popularne kryminały, romansidła, lektury szkolne, klasyka literatury światowej i polskiej, poezja, książki popularno-naukowe oraz bajki. Każda pozycja jest na wagę złota, ważne jednak aby książki były uszanowane i zadbane - apeluje organizator zbiórki. W zamian za przekazaną dalej lekturę przygotowano dla każdego upominki w postaci rabatów na książki i audiobooki Wydawnictwa Agora do wykorzystania w Saturnie w Silesia City Center.

- Tą akcją chcemy wspomóc biblioteki, których nie stać na wymianę lub aktualizację księgozbiorów. W zeszłym roku dzięki takiej akcji udało nam się zasilić książkami księgozbiór biblioteki w Czerwionce -Leszczynach, w tym roku chcemy ponowić ten wyczyn, zasilając kolejne 3 biblioteki na Śląsku - dodaje Gajda.

Więcej informacji: www.silesiacitycenter.com.pl


Do pobrania:

Plakat