PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Komunikaty PIK

W skrócie 10.2013

2013-05-23
W skrócie 10.2013


Warszawa, 23.05.2013 r.

W SKRÓCIE 10.2013


Bieżące informacje dla członków PIK


Prosimy o przekazanie wszystkim, których informacje mogą dotyczyć


1. Spotkanie wydawców z Ministrem Kultury

W poniedziałek 13 maja z inicjatywy Rady PIK odbyło się spotkanie w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego ministra Bogdana Zdrojewskiego z grupą dwudziestu wydawców. Celem spotkania było przedstawienie ministrowi najważniejszych problemów branży wydawniczej i wysłuchanie strategii i średniookresowych planów ministerstwa w zakresie promocji czytelnictwa oraz reformy prawa autorskiego. Prezes Albin opisał ogólnie trudną sytuację na rynku książki, wskazał na zagrożenia wynikające z bezkarności naruszeń własności intelektualnej w internecie, na konieczność objęcia programem wsparcia niezależnych księgarń jak i konieczność walki o obniżkę stawki VAT na e-booki. Wyjaśnił problemy wydawców edukacyjnych w związku z planami rządowymi dotyczącymi e-podręczników oraz złożoność zagadnienia darowizn dla szkół ze strony wydawców. Bardzo ważne dla wydawców były informacje ministra Zdrojewskiego na temat: Narodowego Programu Czytelnictwa, który został już dopracowany i uruchomiony; zaangażowania się rządu polskiego w walkę dużej liczby państw Unii o niższy VAT na e-booki – jest szansa, że do końca roku będzie w tym względzie osiągnięta jednomyślność wszystkich krajów UE; zaawansowaniem prac nad zmianą ustawy o egzemplarzu bibliotecznym – Departament Mecenatu Państwa poddaje projekt zmian pod konsultacje międzyresortowe, według zapowiedzi ministra jest szansa uchwalenia zmian do końca tego roku. Zarówno minister, jak i wydawcy wyrazili zadowolenie, że zwiększyła się liczba audycji radiowych i telewizyjnych poświęconych czytaniu i książkom. Minister podkreślił rolę, jaką w tym zakresie ma wsparcie finansowe dla tych programów ze strony MKiDN. Systematycznie zwiększane są środki na programy medialne promujące czytanie i książki. Minister wyraził zainteresowanie kontynuacja dyskusji w trzecim kwartale br.


2. Odbyło się Walne Zgromadzenie Członków PIK

15 maja br., w przeddzień rozpoczęcia IV Warszawskich Targów Książki, w Klubie Księgarza odbyło się Walne Zgromadzenie Członków PIK. Licznie przybyli Członkowie głosowali m.in. nad przyjęciem nowego statutu Izby oraz przystąpieniem PIK do Stowarzyszenia Kreatywna Polska. Jednogłośnie udzielono absolutorium Radzie PIK oraz Komisji Rewizyjnej za rok 2012. Wszyscy głosujący jednomyślnie opowiedzieli się także za przyjęciem sprawozdania finansowego za rok 2012 oraz planu działań i budżetu na rok 2013. Protokół z posiedzenia zostanie rozesłany Członkom PIK w najbliższym tygodniu.


3. O polskiej promocji Nagrody Literackiej Unii Europejskiej w Brukseli i Warszawie

Chcąc promować tę ważną nagrodę, poinformowaliśmy inicjatora Nagrody Literackiej Unii Europejskiej, Federację Europejskich Wydawców (FEP), o naszych planach promocji tej Nagrody w czasie IV Warszawskich Targów Książki i poprosiliśmy o materiały promocyjne. Ciekawi byliśmy koncepcji promocji tej Nagrody ze strony FEP-u oraz wysokości budżetu na to przeznaczonego. Otrzymaliśmy katalogi informacyjne o laureatach 2012 (zainteresowanych prosimy o kontakt), plakaty, jak i zapewnienie, że powstanie plan promocji Nagrody. Informacja o naszej promocji EUPL w czasie WTK ostała zamieszczona na stronie Nagrody (www.euprizeliterature.eu).

Na spotkaniu zorganizowanym 18 maja br. podczas WTK, profesor Anna Nasiłowska, członek polskiego jury Nagrody Literackiej Unii Europejskiej 2012, opowiedziała o znaczeniu Nagrody w promowaniu wschodzących talentów pisarskich oraz o samym zamyśle nagrody i jej zasadach. Przypomniała również o tym, że dzięki Nagrodzie ambitna literatura polska ma szansę zaistnieć na rynku międzynarodowym, ponieważ jej laureaci mają większe szanse na dotacje unijne na tłumaczenia. Potwierdza to przypadek Piotra Pazińskiego, który uzyskał dofinansowanie na niemieckie tłumaczenie nagrodzonego Pensjonatu.Podczas spotkania Piotr Paziński zaprezentował również swoją najnowszą książkę Ptasie ulice. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Zainteresowanych pozyskaniem szczegółowych informacji o Nagrodzie zachęcamy do odwiedzenia jej strony internetowej lub o zgłoszenie się do Pani Agaty Skaruz, koordynatora projektów w Biurze PIK (agata.skaruz@pik.org.pl).


4. Wnioski po debacie PIK i BN na temat stanu czytelnictwa w Polsce

17 maja br. podczas jednego z naszych spotkań targowych mieliśmy szansę wyciągnąć wnioski płynące z krytycznej sytuacji na rynku czytelniczym w Polsce. W panelu dyskusyjnym zasiedli eksperci branży: Grzegorz Gauden (dyrektor Instytutu Książki), prof. Michał Komar (wiceprezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS), dr Paweł Kuczyński (Collegium Civitas, Zespół ds. Konsultacji Społecznych Polskiego Towarzystwa Socjologicznego), dr Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej), dr Józef Skrzypiec (socjolog, kulturoznawca, prezes wyd. Bellona) oraz Tomasz Szponder (psycholog, prezes wyd. Rebis). Spotkanie moderowała red. Justyna Sobolewska („Polityka”).

Dr Paweł Kuczyński zauważył, że wielcy gracze na rynku nowoczesnych technologii prowadzą własne badania, które pomogą im lepiej dostosować swoją ofertę do potrzeb i oczekiwań odbiorców kultury. Jest to temat, który wymaga głębszej analizy i podjęcia przez wydawców działań zmierzających do lepszego zrozumienia zachodzących na rynku przemian. Wydawcy, ale nie tylko, muszą zrozumieć, że nowy odbiorca kultury jest interaktywny i mocno zakorzeniony w nowoczesnych technologiach. Sposób dotarcia do niego siłą rzeczy jest inny – wygrają natomiast te podmioty na rynku, które zrozumieją ten proces i wyjdą mu naprzeciw.

Poruszono też kwestię wpływu edukacji szkolnej na postawy czytelnicze. Zgodnie uznano, że ma ona niebagatelny wpływ na czytelnictwo Polaków i trzeba się temu przyjrzeć. Dlaczego uczniowie często czytają tylko fragmenty lektur szkolnych i dlaczego ich kanon jest taki, a nie inny? System edukacji przyzwyczaja młodych ludzi do schematyzmu, który zabija wyobraźnię. Jak to zmienić? Dr. Skrzypiec zwrócił uwagę na badania, które wskazują pośrednio, że odwrót od czytania następuje po gimnazjum.

Szczegółowa relacja z debaty w najbliższym numerze „Biblioteki Analiz”.


5. Transformacja na rynku książki wyzwaniem dla wydawców

Dużym sukcesem było spotkanie 16 maja br. współorganizowane z Frankfurt Academy. Gości powitał prezes PIK, Włodzimierz Albin, dając zarys sytuacji na polskim rynku książki. Następnie przekazał głos Peterowi Krausowi vom Cleffowi, który przedstawił 10 tez określających sytuacji, w jakiej znajdują się wydawcy i obszernie wyjaśnił zagadnienie ustawy o książce w Niemczech. Peter Kraus vom Cleff wyczerpująco odpowiedział na liczne pytania, które padły podczas spotkania.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem i w związku z wieloma prośbami o udostępnienie wykładu Petera Krausa vom Cleffa, zamieszczamy go w trzech wersjach językowych (polska, angielska, niemiecka) na stronie PIK w dziale „Ustawa o Książce”.


6. Wstępne wyniki projektu badawczego oraz jego kontynuacja

17 maja br. przedstawiliśmy wstępny raport o produkcji i dystrybucji książki w Polsce na bazie projektu badawczego PIK, WTK, Targów w Krakowie i Biblioteki Analiz pod patronatem Instytutu Książki. Łukasz Gołębiewski poinformował, że projekt będzie kontynuowany do września, aby podczas Targów Książki w Krakowie móc przedstawić pełniejszy obraz branży. Wspólnie z prezesem PIK, Włodzimierzem Albinem zachęcał wszystkich wydawców do przesyłania ankiet bez względu na to, czy firma notowała wzrost przychodów czy ich spadek. Aby móc prowadzić poważne rozmowy na szczeblach rządowych, musimy dysponować rzetelnym obrazem sytuacji na rynku wydawniczym w Polsce. Dysponując danymi jedynie tych firm, które odnotowały wzrost swoich przychodów, nie będziemy w stanie wykazać rzeczywistych problemów, z jakimi borykają się polscy wydawcy. Podkreślono pełna dyskrecję odnośnie do nadsyłanych danych oraz możliwość odpowiedzi na część pytań.

Jeszcze raz apelujemy nie tylko do naszych członków, ale do wszystkich podmiotów chcących mieć realny wpływ na kształt rynku, o przesłanie wypełnionych ankiet na adres: pik@rynek-ksiazki.pl  lub faksem na numer: 22 827 93 50.

Ankieta do pobrania pod adresem:
http://rynek-ksiazki.pl/aktualnosci/wielkie-badanie-rynku_33527.html


7. PIK przystąpiła do Stowarzyszenia Kreatywna Polska

Uchwałą Walnego Zgromadzenia z dnia 15 maja br., Polska Izba Książki przystąpiła do Stowarzyszenia Kreatywna Polska. Oficjalne powstanie tego ruchu zostało ogłoszone 14 maja 2013 r., o czym informowaliśmy w poprzednim newsletterze PIK (http://pik.org.pl/komunikaty,W_skrocie_09_2013.html).


8. Kolejne Forum PIK w przygotowaniu

Wysoki poziom merytoryczny naszych spotkań oraz skupienie na najważniejszych tematach dla branży powoduje duże zainteresowanie Forum PIK ze strony członków Izby. Informujemy, że już w czerwcu br. odbędzie się kolejne Forum PIK. Informujemy również o decyzji Rady PIK wprowadzenia odpłatności za uczestnictwo w Forum dla osób spoza Izby.

Przypominamy, że dwie ostatnie odsłony Forum były poświęcono problemom na rynku dystrybucyjnym oraz nowym modelom biznesowym na rynku wydawniczym.


9. Członkowie Polskiej Izby Książki podczas IV Warszawskich Targów Książki

PIK podczas tegorocznych Warszawskich Targów Książki nie tylko organizowała ważne debaty, ale była też aktywna na stoiskach swoich Członków. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Członkowie PIK wystawiający się podczas targów otrzymywali do zawieszenia tabliczki z logotypem PIK. Nasza inicjatywa spotkała się z pozytywnym przyjęciem, a wystawcy dumnie prezentowali swoją przynależność do Izby. Cieszymy się, że ponad 60 naszych Członków miało możliwość zaprezentowania swojej oferty podczas Targów, które przyciągnęły rekordową liczbę zwiedzających. Jak podaje Jacek Oryl, prezes Murator EXPO, było to około 60 tysięcy osób. Gratulujemy!


10. Nowy Regulamin Konkursu „PIK-owy Laur” – przypomnienie

Przypominamy o aktualizacji w regulaminie konkursu – najnowsza wersja dostępna jest na naszej stronie pod adresem: http://pik.org.pl/komunikaty,PIK_owy_Laur_aktualizacja_regulaminu.html. Szczegółowe informacje oraz tegoroczny skład jury prześlemy niebawem, ale już teraz zachęcamy do przesyłania kandydatur dziennikarzy, którzy powinni zostać nagrodzeni w ósmej edycji naszego konkursu.

AS/GSz

Powiązane komunikaty

Więcej komunikatów

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej