PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Komunikaty PIK

Dyrektywa o prawach autorskich przyjęta!

Dyrektywa o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym została uchwalona przez Parlament Europejski we wtorek, 26 marca br. Po latach pracy nad brzmieniem dyrektywy w końcu, ku uciesze branż kreatywnych, w tym branży wydawniczej, dyrektywa została przegłosowana – 348 posłów PE opowiedziało się za jej przyjęciem, 274 przeciw, a 36 wstrzymało się od głosu.

 

Przyjęcie dyrektywy otwiera nowy rozdział w historii regulacji Internetu. Dyrektywa ma zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w Internecie tak, by przeciwdziałać nagminnym naruszeniom praw autorskich w sieci. Jednocześnie nie godząc w wolność użytkowników Internetu.

 

Artykułem, który wzbudził szczególne kontrowersje był art. 13, nakładający na platformy internetowe obowiązek filtrowania treści przy poszanowaniu praw autorskich oraz art. 11, dotyczący m.in. praw pokrewnych dla wydawców prasowych. Art. 13 nie będzie dotyczył takich platform jak encyklopedie internetowe (np. Wikipedia), archiwa edukacyjne i naukowe oraz tzw. chmur dla użytkowników indywidualnych (np. Dropbox). Nie obejmie także platform w ramach otwartego dostępu, platform sprzedażowych (Ebay czy Amazon), ani żadnych platform, których celem nie jest udostępnianie czy magazynowanie treści objętych prawami autorskimi, czyli np. portale randkowe. Art. 13 został przyjęty większością pięciu głosów.

 

Internet ma zostać przestrzenią wolności słowa i stać się miejscem poszanowania praw twórców.

 

Powiązane komunikaty

Więcej komunikatów

W skrócie

Komunikaty i bieżące informacje Biura PIK oraz najnowsze informacje branżowe w Twojej skrzynce e-mail. Zamów bezpłatny newsletter!

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej