NARZĘDZIA ONLINE DLA KSIĘGARZY. Jak skutecznie budować społeczność i sprzedawać książki w Internecie - nabór księgarzy na szkolenie PIK.
Polska Izba Książki (PIK) serdecznie zaprasza na bezpłatny cykl warsztatów online 'Klaster działań pro-czytelniczych wokół lokalnej księgarni' czyli 'NARZĘDZIA ONLINE DLA KSIĘGARZY". Jak skutecznie budować społeczność i sprzedawać książki w Internecie.
Warsztaty w grupach trzydziestoosobowych prowadzić będą doświadczeni szkoleniowcy i eksperci e-commerce.
Warsztaty cykliczne: 8 sesji trwających 2 godziny każda, łącznie 16 godzin szkoleniowych.
Spotkania odbywać się będą w sieci za pomocą aplikacji ZOOM.US w okresie 30.05.2020 - 23.06.2020 zgodnie z harmonogramem, dostępnym poniżej.
Szkolenie przeznaczone jest dla osób, które pracują jako księgarz w stacjonarnej, nie-sieciowej księgarni. O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń.
Udział jest bezpłatny dzięki dofinansowaniu ze środków MKiDN w programie Partnerstwo dla książki.
Linda Majerowicz i Iwona Kastunowicz (WEMAGINE) omówią i zrealizują praktyczne ćwiczenia z narzędzi online:
Spotkanie I: wprowadzenie do zasad kreatywnego myślenia (Design Thinking) - podejścia opartego na projektowaniu rozwiązań dla ludzi i z ludźmi. Zastosowanie Design Thinking w procesach sprzedaży w małej księgarni. Inwentaryzacja „widoczności” w Internecie, ze szczególnym uwzględnieniem narzędzi Google i Facebook.
Spotkanie II: budowanie społeczności online. Zasady działania mediów społecznościowych (m.in. Instagram, Facebook, YouTube) oraz jak księgarnia może skutecznie dotrzeć z ofertą i przekazem do swoich odbiorców.
Spotkanie III: przegląd dobrych praktyk czyli wprowadzenie do tematu sklepu internetowego jako narzędzia wspierającego sprzedaż małej księgarni. Jakie rozwiązania wpływają pozytywnie na doświadczenie zakupowe użytkowników i dlaczego warto rozwijać to narzędzie sprzedażowe w dobie koronawirusa.
Spotkanie IV: jak zadbać o wizualną stronę swoich działań w internacie. Jakie są dobre praktyki związane z budowaniem marki, prezentacją swojej działalności w social media – robieniem zdjęć i filmów. Kreatywne i inspirujące rozwiązania ze świata, które zostały wdrożone w czasie pandemii koronawirusa we współpracy na linii wydawnictwo-księgarnie.
Spotkanie V i VI: Pozostawiamy 2-wie wolne sesje na tematy zaproponowane przez Uczestników warsztatów.
Każda sesja spotkania składać się z będzie z części: merytorycznej i praktycznej. Pojawi się wiele inspiracji a w czasie praktycznych zajęć będzie można wypróbować zdobytą wiedzę i wygenerować pomysły do wdrożenia na drugi dzień. Notatki z inspiracjami, linkami do stron ekspertów oraz zadania do wykonania pomiędzy spotkaniami służyć będą jako „pomocnik” do poszukiwania innowacyjnych pomysłów na animacje życia wokół księgarni z udziałem społeczności lokalnej i nie tylko… wszystko z naciskiem na Internet. Będziemy starali się zapraszać ciekawych gości.
Książniczki mają zdanie: Zofia Karaszewska i Sylwia Stano, promotorki czytelnictwa, autorki akcji społecznych, dziennikarki i autorki bloga: http://ksiazniczki.tv/
Jak zmienia się rynek książki i działanie księgarń w nowej rzeczywistości pandemicznej. Jakich zmian sposobu konsumowania kultury możemy się spodziewać i jak się na nie przygotować.
Omówienie doświadczeń i problemów w zarządzaniu księgarnią przez uczestników szkolenia; szkolenie w zakresie kształtowania oferty księgarni, budowania relacji z klientami i działań pro-czytelniczych.
Narzędzia do wykorzystania w praktyce przez księgarzy :
- jak dobierać książki do potrzeb i upodobań czytelników,
- czym kierować się przy wyborze pozycji,
- specyfika rynku książki w Polsce - co się czyta i jak?
- teoretyczny skrót wiedzy dotyczącej ekonomii doznań oraz sposoby jej praktycznego wykorzystywania; omówienie przykładów dobrej praktyki z Polski i ze świata.
Kiedy?
Spotkania online odbędą się w dniach:
soboty 10:00-12:00: 30.05, 06.06, 13.06, 20.06
wtorki 16:00-18:00: 02.06, 09.06, 16.06 , 23.06
Gdzie?
Szkolenie prowadzone online za pomocą aplikacji ZOOM.US
Dla kogo?
**Kryterium wyboru: praca w księgarni stacjonarnej. Udział jest bezpłatny.
Co jest potrzebne?
Wymagane: komputer, łącze internetowe, aplikacja ZOOM.US (rekomendowane), kartki, postity i flamastry.
Nie czekaj i zarejestruj się najpóźniej do 28 maja!