PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Komunikaty PIK

Rozszerzenie listy kodów w tarczy antykryzysowej o stacjonarne księgarstwo KOD PKD 47,61,Z - pismo do premiera Jarosława Gowina

Dot.: Rozszerzenie listy kodów w tarczy antykryzysowej o stacjonarne księgarstwo KOD PKD 47,61,Z


Szanowny Panie Premierze,
 

pragniemy niniejszym ponownie zaapelować o rozszerzenie listy branż objętych wsparciem poprzez tarcze antykryzysowe o te podmioty stacjonarnego księgarstwa, które w wyniku obostrzeń doznają znacznych spadków obrotów. Otrzymujemy liczne sygnały ze strony księgarzy o trudnościach z utrzymaniem przedsiębiorstw w wyniku ograniczonego ruchu klientów w okolicy ich księgarń i w konsekwencji zmniejszonych zakupów książek w takich punktach. Dotyczy to także księgarń zlokalizowanych w galeriach handlowych, które ze względu na zamknięcie prawie wszystkich sąsiadujących sklepów i niewielką liczbę klientów odwiedzających centra handlowe nie mają szans na sprzedaż książek. Sytuacji mikro- i małych przedsiębiorców w branży księgarskiej nie poprawia również znaczny rozwój e-commerce, który w wyniku pandemii odnotowuje ogromne wzrosty (szacuje się, że jest to 26% rok do roku). Raport RetailX wskazuje, że w Polsce 80% ludności korzysta z sieci, a 66% dokonuje w niej zakupów – liczba osób kupujących w sieci na przestrzeni roku (względem 2019 r.) wzrosła o 13%.

Wszystko to powoduje, że nadal wzrasta liczba księgarń znikających z map naszych miast i miasteczek. Jest to dramatycznie negatywne zjawisko dla zrównoważonego rozwoju branży wydawniczej oraz dla rozwoju nawyków czytania. Musimy pamiętać, jak ważna i nieoceniona jest rola księgarń w informowaniu o nowościach, upowszechnianiu książek, a tym samym rozbudzaniu nawyku czytania. To księgarnie zapewniają kompletny kontakt z książką, a ta dzięki temu, że dostarcza wiedzy o świecie i ludziach, kształtuje właściwą hierarchię wartości.  Ważne zatem, aby państwo zapewniło księgarniom należytą ochronę.

Pani minister Olga Semeniuk, wskazała na konferencji 7 kwietnia, że najprawdopodobniej w następnym tygodniu można spodziewać się nowej tarczy antykryzysowej, w której uwzględnione zostaną 62 kody PKD, a nie 49 jak w rozporządzeniu Rady Ministrów z 26 lutego 2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19. W związku z tym z całej mocy prosimy o wpisanie stacjonarnego księgarstwa – KOD PKD 47.61.Z – na listę tarczy antykryzysowej.


Z poważaniem

Sonia Draga
Prezes Polskiej Izby Książki

pełna treść pisma do pobrania

Powiązane komunikaty

Więcej komunikatów

W skrócie

Komunikaty i bieżące informacje Biura PIK oraz najnowsze informacje branżowe w Twojej skrzynce e-mail. Zamów bezpłatny newsletter!

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej