Badanie czytelników w sieci - IV edycja badania Lubimy Czytać i Polskiej Izby Książki ruszyło!
Jak pandemia wpływa na nasze wybory czytelnicze? Czy kupujemy więcej, czy mniej książek? A może częściej sięgamy po e-booki lub audiobooki? Jakie kategorie książek najchętniej czytamy? Podziel się swoją opinią. Zapraszamy do wzięcia udziału w badaniu czytelników w sieci, które po raz czwarty organizujemy wspólnie z Polską Izbą Książki.
Ostatnie badania na temat czytelnictwa opublikowane przez Bibliotekę Narodową za rok 2019 wskazały, że utrzymuje się „stan stabilny” niskiego poziomu czytelnictwa książek w Polsce. 39% Polaków zadeklarowało, że przeczytało co najmniej jedną książkę w roku. Zachęcamy do wzięcia udziału w naszym badaniu, które skupia się na czytelnikach, którzy korzystają z sieci.
W tegorocznej ankiecie znalazły się pytania między innymi dotyczące liczby przeczytanych książek, źródeł ich pozyskiwania, pytamy też o to, z kim rozmawiamy o książkach oraz czy i jak trudna sytuacja pandemiczna wpłynęła na preferencje oraz wybory czytelnicze – komentuje Izabela Sadowska – prezes zarządu lubimyczytać.pl. - Liczymy na to, że tak jak w latach ubiegłych swoimi spostrzeżeniami podzieli się liczne grono czytelników. Aktualne badanie będzie też zamknięciem pięciolecia, bowiem pierwsza ankieta została przygotowana dokładnie 5 lat temu. Dzięki analizie z całego okresu będziemy mogli szerzej spojrzeć na rynek czytelnictwa w latach 2016-2021 – dodaje.
W Polskiej Izbie Książki od lat gromadzimy dane na temat rynku książki. Brakowało nam jednak wiedzy o samych czytelnikach. Rozpoczęcie wspólnego projektu badawczego z lubimyczytać.pl w 2016 roku zmieniło tę sytuację. Każda kolejna edycja badania skupiała się na nieco innym aspekcie zwyczajów czytelniczych, tak będzie i tym razem. Dzięki temu zyskujemy coraz pełniejszy obraz czytelnika książek w Polsce. Im więcej wiemy o czytelnikach, tym skuteczniejsze metody promocji czytania będziemy mogli prezentować np. przedstawicielom administracji państwowej – mówi dyrektor generalna Polskiej Izby Książki, dr Grażyna Szarszewska-Kühl.
Ankieta jest w pełni anonimowa i dostępna do 22 kwietnia. Jej wypełnienie jest intuicyjne i zajmuje maksymalnie 10 minut. Zachęcamy gorąco do podzielenia się opiniami na temat książek oraz czytelnictwa. Wyniki ogłosimy podczas tegorocznej, majowej edycji BookTargu czyli wirtualnych targów książki, które odbędą się w dniach 6-12 maja.
Badanie powstało przy udziale dr Pawła Kuczyńskiego, socjologa, absolwenta Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowcy Collegium Civitas w Warszawie. – Tegoroczna ankieta da nam odpowiedź czy i w jaki sposób sytuacja pandemiczna wpływa na wybory czytelnicze, co powinno zainteresować nie tylko socjologów – tłumaczy dr P. Kuczyński.
Zachęcamy do wypełniania kwestionariusza dostępnego: na stronie www Lubimy Czytać