PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Komunikaty PIK

Nagrody konkursu PIK-owy Laur rozdane!

Gdy w roku 2005 Polska Izba Książki postanowiła zorganizować konkurs na najlepszą promocję książki i czytania w mediach była to odpowiedź na spadek zainteresowania tematyką literatury i czytania. Kultura, sztuka i szeroko rozumiana edukacja nie budziły emocji i zaczęły znikać z łamów prasy i ramówek radia i telewizji. Coraz mniej było czasopism i audycji radiowo-telewizyjnych, w których krytyka literacka, omawianie ciekawych lektur miałyby znaczące miejsce. Nagły rozwój nowych mediów i technologii zaczął przyczyniać się do marginalizacji tematyki związanej z książkami i literaturą. 
Przyznawanie nagrody PIK - owy Laur dla mediów drukowanych i audiowizualnych promujących literaturę i czytanie miało uhonorować krytyków, dziennikarzy oraz  redakcje tworzące programy kulturalne. Znamienne, jak zmieniały się listy typowanych do nagrody. W początkach PIK -owego Lauru najdłuższa lista kandydatów do nagrody występowała w kategorii media drukowane. Audycji radiowych i telewizyjnych, poświęconych książkom było bardzo mało. Szczęśliwie  zaczęło ich przybywać wraz ze wzrostem liczby programów o tej tematyce w mediach prywatnych. Listy kandydatów do drugiej kategorii nagrody zaczęła się wydłużać. Pojawiło się także nieznane szerzej nowe zjawisko - promocja czytania w internecie, rozwój kanałów YouTube poświęconych książkom i czytaniu oraz coraz więcej blogerów zajmujących się tą tematyką. W roku 2017 ustanowiona została trzecia kategoria nagrody, którą jest Najciekawsza prezentacja książki i promocja czytania w internecie. Z każdą edycją konkursu lista kandydatów do nominacji w tej kategorii wydłuża się.
 
Tymczasem niezwykle miło jest nam poinformować Państwa o zwycięzcach 12. edycji konkursu  PIK-owy Laur.
 
W burzliwych obradach jury wzięli udział:
Sonia Draga – przewodnicząca (prezes Polskiej Izby Książki), prof. Bernadetta Darska (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski), Barbara Jóźwiak (prezes SAiW Copyright Polska), Grzegorz Majerowicz (wiceprezes Polskiej Izba Książki), dr Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej), prof. Anna Nasiłowska (Stowarzyszenie Pisarzy Polskich), Izabela Sadowska (prezes Lubimy Czytać).
 
W piątek 15 października, podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, w Międzynarodowym Centrum Kultury, odbyła się uroczysta gala, na której przedstawiono nominowanych i ogłoszono zwycięzców do trzech nagród w konkursie PIK-owy Laur.
 
Przypomnijmy, że wśród nominowanych w poszczególnych kategoriach znaleźli się:

 „Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach drukowanych”

Tadeusz Lewandowski - Polskie Radio, Magazyn Literacki Książki

Pismo. Magazyn opinii

Mariusz Szczygieł  - Fundacja Instytut Reportażu

„Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach audiowizualnych i elektronicznych”

Poczytalni - Radiowy Klub Książki  -  TOK FM

Aucycja DAB + Literatura -  Radio Wrocław Kultura

Ewa Zdrojkowska - Radio Olsztyn

 „Najciekawsza prezentacja książki i promocja czytania w internecie”

Georgina Gryboś - Literacka kavka - vlog 

"Okoń w sieci" - vlog 

Adam Szaja - blog/vlog Smak Książki 

Zwycięzcami w tym roku zostali:

W kategorii najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach drukowanych nagrodę dostała redakcja „Pisma. Magazynu opinii”.

W kategorii najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach audiowizualnych i elektronicznych nagrodę dostała Ewa Zdrojkowska z Radia Olsztyn.

W kategorii najciekawsza prezentacja książki i czytania w internecie nagrodę otrzymał Adam Szaja  prowadzący blog Smakksiazki.pl.

Laureaci otrzymali statuetki PIK - owego Lauru projektu prof. Bronisława Chromego i nagrody finansowe po wysokości 5 tys. zł. Fundatorem nagród oraz wyłącznym sponsorem konkursu i gali tegorocznej edycji PIK-owego Lauru jest Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska.

GRATULUJEMY NOMINOWANYM I ZWYCIĘZCOM!

Powiązane komunikaty

Więcej komunikatów

W skrócie

Komunikaty i bieżące informacje Biura PIK oraz najnowsze informacje branżowe w Twojej skrzynce e-mail. Zamów bezpłatny newsletter!

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej