PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Komunikaty PIK

Polska Izba Książki w Białymstoku - relacja z konferencji z okazji ŚDKiPA 2022

Obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, to co roku okazja do rozważań na temat rynku książki  w Polsce. W ostatnich latach organizowaliśmy konferencje prasowe i spotkania z okazji święta, na których zajmowaliśmy się czytaniem w sposób interdyscyplinarny, przedstawiając w tym zakresie osiągnięcia takich nauk jak neurobiologia i nauki społeczne, zajmowaliśmy się prawem autorskim oraz cyfryzacją, która w coraz większym stopniu zmienia naszą gospodarkę.

Po prawie dwuletnim okresie pandemii ponownie spotykaliśmy się  na stacjonarnym spotkaniu. Tym razem w Białymstoku na konferencji prasowej pt.: Czy księgarnie są ważne. Podczas konferencji zaprezentowaliśmy m.in. wyniki najnowszego badania  Polskiej Izby Książki i portalu czytelniczego Lubimy Czytać. To największa w internecie ankieta poświęcona preferencjom czytelniczym miłośników książek.

Skrócona wersja prezentacji z wynikami badań zaprezentowanych w Białymstoku dostępna jest: Tutaj

Zapraszamy na poszerzoną prezentację w/w wyników, która odbędzie się już niebawem, podczas Warszawskich Targów Książki, w czwartek, godz. 15.00-16.55 - sala Kisielewskiego, PKiN.

Wyniki badania stały się pretekstem do dyskusji na temat sytuacji aktualnej i przyszłości księgarstwa niesieciowego w naszym kraju. W panelu dyskusyjnym poświęconym sytuacji niesieciowego księgarstwa w Polsce, która toczyła się w trakcie konferencji, wzięli udział prezeska PIK Sonia Draga, Andrzej Kalinowski, prezes Fundacji Sąsiedzi, prof. Jolanta Sztachelska z Uniwersytetu w Białymstoku oraz w roli prowadzącego wiceprezes PIK Grzegorz Majerowicz, a jako gość specjalny wiceprezydent Rafał Rudnicki. Spotkanie odbyło się pod honorowym patronatem  prezydenta miasta Białystok, Tadeusza Truskolaskiego.

Konferencja odbyła się w czasie IX Targów Książki w Białymstoku i Festiwalu literackiego „Na pograniczu kultur”. To wielkie święto książki, które Polska Izba Książki z największą przyjemnością i zaangażowaniem wspiera i promuje. 

Na zakończenie spotkania wyświetlony został film, który zrealizowała w latach 2021/22 Polska Izba Książki, w ramach autorskiego projektu "Księgarnie są ważne". Film ilustruje rolę małych księgarń w kulturze i ekonomii miast i samorządów. O niesieciowym księgarstwie mówią prezydenci miast: Aleksandra Dulkiewicz, Konrad Fijołek, Jacek Jaśkowiak, Wojciech Szczurek, Tadeusz Truskolaski, Rafał Trzaskowski, Hanna Zdanowska i Krzysztof Żuk. Zapraszamy do oglądania!

Prezydenci miast mówią: Księgarnie są ważne!

Powiązane komunikaty

Więcej komunikatów

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej