Sonia Draga we władzach FEP
Miło nam poinformować, że Sonia Draga, prezes Polskiej Izby Książki , została wybrana w dniu 4 listopada br. na wiceprezesa Federation of European Publishers.
Federacja Wydawców Europejskich (FEP) podczas Zgromadzenia Ogólnego w Brukseli wybrała Ricardo Franco Levi , prezesa Włoskiego Stowarzyszenia Wydawców (AIE) na swojego nowego przewodniczącego.
Podczas spotkania członkowie FEP głosowali również na nowy zarząd na kadencję 2022-2024. Na wiceprezesa wybrano Sonię Dragę, prezeskę Polskiej Izby Książki , pierwszą kobietę wybraną na to stanowisko i zgodnie ze statutem FEP - przyszłego prezesa w 2024 roku. Phaedon Kidoniatis, przedstawiciel Kooperacji Greckich Stowarzyszeń Wydawców i założyciel Eurasia Publications, jako skarbnik, a Catherine Blache (Syndicat National de l'Édition, Francja), Sakari Laiho (Suomen Kustannusyhdistys, Finlandia) i Jessica Sänger (Börsenverein des Deutschen Buchhandels, Niemcy) zostały również wybrane na członków zarządu.
Ustępujący przewodniczący Peter Kraus vom Cleff, dyrektor zarządzający Börsenverein des Deutschen Buchhandels, przewodniczył swojemu ostatniemu walnemu zgromadzeniu FEP, które odbyło się 3 i 4 listopada w Brukseli. Ustępujący przewodniczący FEP Peter Kraus vom Cleff powiedział o swoich dwóch latach u steru stowarzyszenia: "Praca z europejskimi kolegami nad tymi wszystkimi ważnymi sprawami była niezwykle satysfakcjonująca przez ostatnie cztery lata, najpierw jako wiceprzewodniczący, a następnie jako przewodniczący. Posiadanie jednego głosu dla europejskich wydawców jest kluczem do bycia wysłuchanym, a razem możemy przedstawić argumenty przemawiające za europejskimi wydawcami w Europie i na świecie. Życzę wszystkiego najlepszego mojemu następcy, Ricardo Franco Levi, oraz nowo wybranemu zarządowi."
Nowa wiceprzewodnicząca FEP, Sonia Draga, stwierdziła: "Jestem niezwykle zaszczycona, że zostałam wybrana na wiceprezesa FEP.(...) FEP jest dla nas wszystkich, wydawców w Europie, niezwykle ważnym instrumentem reprezentującym nasze zjednoczone poglądy i zapewniającym trwałość wolnego sektora wydawniczego w przyszłości. Europejscy wydawcy, indywidualnie i razem jako Federacja, powinni nadal pomagać ukraińskim wydawcom w utrzymaniu wystarczającej aktywności, aby ich branża mogła przetrwać - jest to kluczowe dla ich kultury, wolności i naszej wspólnej europejskiej demokracji. Żyjemy dziś w świecie fake news, więc nasza rola jako wydawców jest bardziej istotna niż kiedykolwiek. Bycie pierwszą kobietą wybraną na to stanowisko jest również znaczące i cieszę się, że nasz sektor staje się bardziej integracyjny."