PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Podatek VAT

Podatek VAT


VAT na e-booki - stanowisko PIK

Sprzedaż książek w formie cyfrowej stanowić będzie w niedługiej przyszłości dominującą formę wymiany kulturalnej i intelektualnej.

Nieporozumienie związane z obciążeniem e-booków przesyłanych przez internet ze stawką 23% VAT wynika z błędnej interpretacji sprzedaży jako usługi elektronicznej. Z punktu widzenia konsumenta ważny jest dostęp do treści, nie zaś forma dystrybucji czy też transmisji. Doszło tu do pomieszania pojęć związanych z przedmiotem książki a jej dystrybucją.

Zróżnicowanie stawek VAT nie znajduje wg PIK żadnego uzasadnienia, ani z punktu widzenia cech samego produktu, gdyż sprzedawana jest treść, nie zaś jej nośnik (papier, płyta CD itd.), ani z punktu widzenia rozwoju rynku. Obecna sytuacja działa na korzyść firm, które w nielegalny sposób udostępniają treści w formie tzw. usług wymiany plików. Bardzo trudno jest konkurować z treściami udostępnianymi bezpłatnie, w dodatku bez zgody właścicieli praw, tym trudniej jednak, gdy ceny naszych publikacji są dodatkowo powiększone o 23% podatku.


Działania PIK

Polska Izba Książki podnosiła wielokrotnie temat zrównania stawki VAT na e-booki (23%) do stawki obowiązującej na książki tradycyjne (5%). Ostatnia nasza duża akcja w tej sprawie to apel do Ministra Finansów z kopią do ministrów kultury, cyfryzacji, senatorów, posłów i Europosłów. W wyniku naszej akcji – na którą był duży, pozytywny odzew także ze strony Rzecznika Praw Obywatelskich – w sprawę włączył się premier Donald Tusk, który 26.03.2013 r. oświadczył, że rząd polski będzie zabiegał na arenie UE o zrównanie tych stawek. Postulat ten został zapisany w „Strategii Rozwoju Kapitału Społecznego 2020”.

PIK działa w tej sprawie także na forum Stowarzyszenia Wydawców Europejskich (FEP, Federation of European Publishers), której jest aktywnym członkiem. Organizacje w niej współpracujące dzielą się doświadczeniami państw członkowskich w kwestii działań poszczególnych krajów o obniżenie stawki VAT oraz wypracowują środowiskowe stanowiska, przedstawiając je na szerokim forum europejskim.

Uważamy, że dalsze jednoczenie sił i współdziałanie w tym temacie powinno obejmować nie tylko środowiska branżowe, ale również ministerstwa i agencje rządowe, dlatego tym bardziej cieszy nas szerokie poparcie, jakie nasze postulaty zyskały w polskim rządzie. Zwiększona świadomość polskich władz na temat nierównych stawek VAT na książki drukowane i elektroniczne owocuje oficjalnymi wystąpieniami polskich reprezentantów na forum Komisji Europejskiej, w których Polska walczy o wprowadzenie powyższych zmian.

 

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej