PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Reprograficzna licencja zagraniczna

Reprograficzna licencja zagraniczna

Polska Izba Książki i SAiW COPYRIGHT POLSKA zapraszają do udziału w pracach związanych z reprograficzną licencją zagraniczną.

Polska Izba Książki wspiera Stowarzyszenie Autorów i Wydawców COPYRIGHT POLSKA w działaniach mających na celu wypracowanie modelu reprograficznej licencji zagranicznej. Dzięki niemu polscy wydawcy będą mogli liczyć na wypłatę dodatkowych środków bądź pochodzących bezpośrednio z krajów, w których prawo umożliwia pobieranie bezpośrednich opłat za kopiowanie utworów przez szkoły, uczelnie czy biblioteki, bądź dzięki powiększeniu puli rekompensat wypłacanych im w ramach repartycji opłat reprograficznych.

Koncepcja zaprezentowana przez SAiW COPYRIGHT POLSKA na spotkaniu z wydawcami podczas 18. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, w piątek, 24 października, zakłada stworzenie modelu umowy, dzięki której Stowarzyszenie Autorów i Wydawców COPYRIGHT POLSKA będzie uprawnione do zawarcia z zagranicznymi organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (OZZ) umów pozwalających na zapewnienie polskim wydawcom dodatkowych przychodów.

SAiW COPYRIGHT POLSKA, podobnie jak inne OZZ, inkasuje wynagrodzenia dla wydawców zarówno krajowych, jak i zagranicznych. W związku z tym wydawcy polscy mają prawo do rekompensat za kopiowanie ich utworów w języku polskim, które ma miejsce poza granicami kraju, a wydawcy zagraniczni co roku powinni – za pośrednictwem SAiW COPYRIGHT POLSKA – otrzymywać określoną część inkasowanych w Polsce opłat rekompensujących dozwolony użytek prywatny i publiczny dotyczący publikacji obcojęzycznych.

Międzynarodowa Federacja Organizacji Reprograficznych (IFRRO), której SAiW COPYRIGHT POLSKA jest członkiem, rekomenduje w tym celu zawieranie umów bilateralnych pomiędzy OZZ z różnych krajów, według jednego z dwóch wzorów, A lub B. W pierwszym przypadku OZZ przekazują sobie wzajemnie zbierane środki dla wydawców z drugiego kraju, które następnie wypłacają wydawcom ze swojego kraju (są to tzw. umowy typu A). Drugi typ umowy zakłada, że OZZ uznają, że zainkasowane środki są ekwiwalentne i w związku z tym rezygnują z wzajemnego ich przekazywania, a następnie przeznaczone dla wydawców z innego kraju rekompensaty doliczają do puli wypłat dla wydawców krajowych i wypłacają wg stosowanych dotychczas zasad (są to tzw. umowy typu B).

W oparciu o przepisy obowiązującego w Polsce prawa SAiW COPYRIGHT POLSKA jest w stanie zawrzeć umowy z OZZ z krajów, w których system prawa autorskiego jest podobny do polskiego, czyli np. z Niemiec, Austrii, Belgii czy Grecji. W celu zawarcia umów z OZZ z innych krajów, głównie anglosaskich, niezbędne jest powierzenie przez polskich wydawców Stowarzyszeniu praw w formie niewyłącznej licencji na terytorium całego świata (za wyjątkiem Polski), która ograniczałaby się jedynie do pól i form eksploatacji odzwierciedlających zakres dozwolonego użytku prywatnego i publicznego w Polsce – w szczególności art. 23, 27 i 28 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Dzięki temu SAiW COPYRIGHT POLSKA będzie mogło zawrzeć z korzyścią dla polskich wydawców umowy z zagranicznymi OZZ i wypłacać wydawcom otrzymane od zagranicznych OZZ rekompensaty lub doliczone do puli repartycyjnej dla wydawców polskich zatrzymane w Polsce środki należne pierwotnie wydawcom zagranicznym.

Polska Izba Książki i SAiW COPYRIGHT POLSKA zmierzają w związku z tym do wypracowania wspólnie z wydawcami takiego modelu umowy reprograficznej licencji zagranicznej, który w pełni realizowałby i zabezpieczał interesy polskich wydawców w przedstawionym powyżej zakresie. Dlatego też zachęcamy wydawców do delegowania zatrudnionych prawników lub osób odpowiedzialnych za udzielanie licencji do udziału w grupie roboczej opracowującej zapisy przyszłej umowy reprograficznej licencji zagranicznej.

Prace grupy roboczej będą się odbywały w warszawskim biurze Stowarzyszenia przy ul. Nowogrodzkiej 62B/8 w uzgodnionych z uczestnikami terminach.

Chęć udziału w tych pracach wydawnictwa mogą zgłaszać do biura SAiW COPYRIGHT POLSKA w Krakowie mailowo pod adresem biuro@copyrightpolska.pl lub telefonicznie (tel. 12 429 39 29) w terminie do 7 listopada br.

Wszelkie dodatkowe informacje uzyskają Państwo na stronie internetowej SAiW COPYRIGHT POLSKA www.copyrightpolska.pl. Ponadto na naszej stronie internetowej www.pik.org.pl, w zakładce poświęconej reprograficznej licencji zagranicznej , będziemy na bieżąco informować Państwa o postępach prac. Liczymy przy tym również na zgłaszane mailowo opinie wydawców, które pozwolą wypracować najskuteczniejszy model proponowanej licencji.

 

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej