PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Ogólnopolska Baza Księgarń

Ogólnopolska Baza Księgarń

18 grudnia 2015 r. uruchomiona została Ogólnopolska Baza Księgarń (OBK) - wspólny projekt Instytutu Książki i Polskiej Izby Książki.

Celem projektu jest utworzenie ogólnodostępnego, bezpłatnego portalu internetowego, informującego o księgarniach ze wskazaniem na ich lokalizację, profil i aktywności. Gromadzenie danych według opracowanej struktury pozwoli jednocześnie na systematyczne badanie rynku księgarskiego. Brak podstawowych danych i bieżącej analizy trendów był poważną przeszkodą dla wszystkich przedsiębiorców branży wydawniczej w prawidłowym zarządzaniu i planowaniu, a także w rozmowach z samorządami.

Zaniepokojeni alarmującym trendem zanikania księgarń – centrów kultury o ważnym znaczeniu społecznym – pragniemy w rzetelny i wiarygodny sposób zaprezentować, jak wygląda dziś rodzimy rynek księgarski. Chcemy unaocznić wszystkim, jak dużą rolę odgrywają tradycyjne księgarnie w promocji czytelnictwa, będąc ważnym miejscem spotkań z literaturą. Badanie ma także na celu określić m.in. ile funkcjonuje dziś księgarń, dla ilu pracowników jest źródłem zatrudnienia, jakie są potrzeby klientów i jakich korzyści oczekują.

Samorządy muszą mieć świadomość społeczno-kulturalnej roli księgarń i faktu, że placówki te są ważną częścią kulturalnej infrastruktury miasta, miasteczka, wsi i że należy je wspierać.

Zestaw danych, które zawiera OBK opracowany został przez zespoły ekspertów IK oraz PIK w konsultacji z księgarzami i programistami. Baza prezentuje dane teleadresowe, dotyczące lokalizacji, rodzaju księgarni, jej asortymentu, liczbie organizowanych wydarzeń i  działań promocyjcnych oraz możliwości zakupu przez internet. Na portalu OBK dostępne są  zagregowane statystyczne dane rynku księgarskiego.

Od 11 października 2016 r. na portalu czytelniczym lubimyczytać.pl działa wirtualna mapa księgarń. Jest to innowacyjne i proste narzędzie, które umożliwia znalezienie księgarni w dowolnie wybranym miejscu w Polsce. Wirtualna mapa księgarń wykorzystuje dane teleadresowe z Ogólnopolskiej Bazy Księgarń.

 

Więcej informacji:

Ogólnopolska Baza Księgarń, http://obk.pik.org.pl/

Biuro PIK, biuro@pik.org.pl

Ewa Tenderenda-Ożóg, ewa@rynek-ksiazki.pl

 

 

               

 

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej