W połowie maja ruszają jedne z największych targów książki w Europie Środkowej. Wydawców oraz cały rynek książki zapraszamy w szczególności w dniach branżowych, tj. w czwartek i piątek 15-16 maja 2025 r. do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Polska Izba Książki, jak co roku, przygotowała kilka spotkań i paneli z udziałem wyjątkowych ekspertów. Już dzisiaj zachęcamy do rezerwacji czasu w kalendarzach.
Zapraszamy:
Czw. 15.05, godz. 14:00 – 15:50, Sala Kisielewskiego w PKiN
Sztuczna inteligencja w wydawnictwach i tłumaczeniu literackim – w jakim kierunku zmierzamy?
To już nie futurystyczna wizja – sztuczna inteligencja realnie wpływa na to, jak tworzymy treści, projektujemy i prowadzimy badania. Branża wydawnicza stoi u progu transformacji. Tłumaczenia literackie mogą być wykonywane coraz sprawniej z wykorzystaniem inteligentnych programów językowych. Co to oznacza w praktyce dla tłumaczy i wydawców?
Zachęcamy do wspólnej refleksji nad przyszłością rynku wydawniczego i przekładu literackiego. Razem z naszymi gośćmi – prof. dr Verą Spillner z Wyższej Szkoły Mediów w Stuttgarcie oraz André Hansenem, współprzewodniczącym Stowarzyszenia Niemieckojęzycznych Tłumaczy Dzieł Literackich i Naukowych – spróbujemy spojrzeć w metaforyczną szklaną kulę.
Jakie rozwiązania już funkcjonują? Jakie szanse i zagrożenia wiążą się z korzystaniem ze sztucznej inteligencji – od kwestii jakości po prawa autorskie? To tematy, które podejmiemy podczas spotkania.
Prowadzenie: Mikołaj Tajchman – trener i konsultant w dziedzinie sztucznej inteligencji, przez lata wydawca związany z WN PWN.
Po wykładzie wprowadzającym odbędzie się dyskusja panelowa. Rejestracja nie jest wymagana. Tłumaczenie symultaniczne polsko-niemieckie.
Organizatorzy: Polska Izba Książki, Frankfurckie Targi Książki, Goethe-Institut w Warszawie
Czw. 15.05, godz. 16:00 -17:00, Sala Goethego w PKiN
Zespół ds. pola literackiego przy MKiDN – pierwsze podsumowanie prac i dalsze plany
Powołany w lutym Zespół ds. pola literackiego, to odpowiedź MKiDN na problemy zgłaszane m.in. podczas współKongresu Kultury. Celem zespołu jest wsparcie i rozwój polskiego środowiska literackiego oraz praca nad kluczowymi dla niego kwestiami, takimi jak m. in. reforma systemu wypożyczeń bibliotecznych, skuteczne zatrzymanie piractwa internetowego w kontekście udostępniania książek czy systemowe wsparcie dla osób piszących i tłumaczących, wydawczyń i wydawców, księgarni i bibliotek. Zespół składa się z osób, działających w obszarze rynku książki, reprezentujących różne środowiska i grupy. O tym, co już udało się zrobić oraz jakie są plany na bliższą i dalszą przyszłość, opowiedzą członkinie i członkowie zespołu:
– Agata Diduszko-Zyglewska – przewodnicząca – MKiDN
– Magdalena Hajduk-Dębowska – Polska Izba Książki
– Jacek Dehnel – Unia Literacka
– Jerzy Woźniakiewicz – Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
– Łukasz Zych – Stowarzyszenie Księgarzy Polskich.
Prowadzenie: Ewelina Szyszkowska
Organizator: Polska Izba Książki
Pt. 16.05, godz. 11:00 – 12:00, Sala Goethego w PKiN
Dostępność w praktyce wydawniczej
Zespół ds. dostępności Polskiej Izby Książki zaprasza na panel, podczas którego zostaną omówione praktyczne aspekty dostępności w kontekście przepisów wchodzących w życie 28 czerwca 2025. Jakie funkcjonalności w plikach elektronicznych są kluczowe dla użytkowników z dysfunkcjami wzroku, jak najlepiej wdrożyć dostępność w procesie wydawniczym, z jakimi kosztami oraz dodatkowymi pracami należy się liczyć oraz w jaki sposób dostępność e-booków będzie walidowana i na ile wpłynie to na wyniki sprzedaży zgodnie z prognozami omówią paneliści: dr Dariusz Mikułowski – członek Rady Fundacji Polskich Niewidomych i Słabowidzących „Trakt”, Artur Lewandowski – CEO firmy technologicznej Have a Book oraz Anna Winnicka – prezeska Virtualo.
Prowadzenie: Ewelina Szyszkowska
Organizator: Polska Izba Książki
Pt. 16.05, godz. 15:00 – 16:00, Sala Goethego w PKiN
Uczenie maszynowe, cudza twórczość i nowe reguły gry – jak AI zmienia rynek książki
Zespół ds. AI Polskiej Izby Książki zaprasza na spotkanie z prof. Michałem Jackowskim, ekspertem w dziedzinie prawa sztucznej inteligencji i nowych technologii, który skomentuje głośny spór Meta z twórcami. Czy wykorzystanie milionów książek do trenowania modelu AI bez zgody autorów może być zgodne z prawem? Czy autorzy mają dziś realne narzędzia ochrony? Co mówi na ten temat polska ustawa o prawie autorskim – i jak zmieniają reguły gry nowe regulacje dotyczące dozwolonego użytku, w Polsce i na świecie? Jak odnosi się do tego opracowywany właśnie General-Purpose AI Code of Practice? I wreszcie – czy sztuczna inteligencja to wyłącznie zagrożenie dla rynku wydawniczego, a może też szansa?
Prof. Michał Jackowski – Executive MBA w ESCP Europe, Visiting Scholar na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Cambridge, Lider Współpracy Międzynarodowej w Grupie Roboczej ds. AI przy Ministerstwie Cyfryzacji, członek Grupy Plenarnej opracowującej Kodeks Praktyk LLM dla EU AI Office, profesor prawa (Uniwersytet SWPS), adwokat i doradca podatkowy z ponad 20-letnim doświadczeniem. Współzałożyciel DSK Kancelaria – kancelarii prawno-podatkowej specjalizującej się w doradztwie dla sektora IT oraz współzałożyciel innowacyjnych startupów AnyLawyer i LexDigital. Arbiter sądu polubownego przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji. Propagator wiedzy na styku prawa i AI – prowadzi na YT podcast Monday Bagel, w którym regularnie publikuje wywiady z naukowcami, praktykami prawa i ekspertami AI.
Prowadzenie: Ewelina Szyszkowska
Organizator: Polska Izba Książki
Pt. 16.05, godz. 18:00-19:00, Sala Goethego w PKiN
O wolności słowa i nie tylko – rozmowa z białoruskimi wydawcami działającymi w Polsce
Wolność słowa, dla nas oczywista i gwarantowana art. 54 Konstytucji RP oraz art.11 Karty praw podstawowych UE, geograficznie bardzo blisko nas, już taka oczywista nie jest. Po sierpniu 2020 roku ogromna większość białoruskich intelektualistów i twórców kultury, w tym niezależni wydawcy, była zmuszona do wyjazdu z kraju. Ośmiu wydawców z Białorusi znalazło schronienie w Polsce, dziś publikują u nas literaturę po białorusku, książki autorów rodzimych, przekłady z innych języków oraz książki dla dzieci. Doceniając ich pracę, Polska Izba Książki nadała białoruskim wydawcom tytuł członków honorowych. Z tej okazji Polski PEN Club i PIK organizują rozmowę z białoruskimi wydawcami Andrejem Januszkiewiczem i Tacianą Niadbaj, którą poprowadzi Małgorzata Szczurek.
Honorowi członkowie Polskiej Izby Książki: Fundacja Kamunikat, Mianie Niama, Slavianka, Połackija Łabirynty, Andrei Yanushkevich Publishing, Gutenberg Publishing, Koska Books, Chabor Publishing
Organizatorzy: Polski PEN Club, Polska Izba Książki
Zarezerwuj stolik na spotkanie biznesowe
Członkowie Izby otrzymali 30 kwietnia br. drogą e-mail link do rezerwacji spotkań biznesowych na stoisku nr 172 – Polskiej Izby Książki. Rezerwacji stolika można dokonać na spotkania trwające 30 lub 60 minut w terminie 15-16 maja. Decyduje kolejność zgłoszeń. Więcej szczegółów czeka w Państwa skrzynkach. Jeśli z jakichś przyczyn nie mogą Państwo odnaleźć ww. korespondencji, prosimy o kontakt z biurem PIK.
Pełen program oraz informacje o MTK dostępne na stronie https://targiksiazkiwarszawa.pl/.
Gościem honorowym jest Republika Korei.