W piątek 13 marca podczas Poznańskich Targów Książki z inicjatywy Wielkopolskiego Oddziału PIK odbyła się debata o szansach i zagrożeniach, jakie AI może mieć dla branży książkowej. Tematem dyskusji były zagadnienia aktualnie nurtujące wydawców, autorów, tłumaczy i przedsiębiorców związanych z rynkiem książki.
W rozmowie udział wzięli:
- Mikołaj Małaczyński – prezes Legimi; moderator,
- Sonia Draga, prezeska Federacji Wydawców Europejskich,
- Andrzej Chrzanowski, członek Rady PIK i zespołu ds. AI,
- Maciej Studencki, Członek Zarządu STL.
Na kanale Izby na YouTube możecie Państwo obejrzeć nagranie debaty:
Poznańskie Targi Książki 2026 – podsumowanie
Przez trzy dni Poznańskie Targi Książki odwiedziło ponad 72 tysiące uczestników, którzy wzięli udział w blisko tysiącu wydarzeń. Poznań raz jeszcze stał się miejscem spotkań autorów, wydawców i czytelników, a także przestrzenią intensywnych emocji, inspirujących rozmów i literackich odkryć. Na targowych scenach pojawiły się największe nazwiska polskiej i światowej literatury.
Poznańskie Targi Książki to także bogaty program dla dzieci i rodzin, który sprawił, że że targi stały się przestrzenią międzypokoleniowego spotkania z literaturą. Cały pawilon 7, w tym Strefa Rodzinnego Czytania oferowały spektakle, warsztaty, wspólne czytania oraz interaktywne wydarzenia, angażujące najmłodszych i zachęcające ich do odkrywania świata książek. W programie nie zabrakło również spotkań z autorami literatury popularnej, dziecięcej i gatunkowej.
Już dziś organizatorzy zapraszają na kolejną edycję wydarzenia, która odbędzie się w dniach 12–14 marca 2027 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.