PL

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Komunikaty PIK
31 stycznia, 2025

Jak w dobie AI zabezpieczyć swoje publikacje. Webinarium dla Członków PIK 7 lutego, godz. 11:00

7 lutego zapraszamy na webinarium, którym rozpoczynamy nowy cykl spotkań online AI w praktyce wydawniczej. Tematem najbliższego będzie:

Jak zabezpieczyć swoje publikacje? Klauzula opt-out dot. dużych modeli językowych – zastosowanie i skuteczność.

W spotkaniu udział wezmą eksperci: prof. Michał Jackowski (m.in. doradca i lider grupy roboczej ds. AI przy Ministerstwie Cyfryzacji), r.pr Aleksander Zieliński (prawnik specjalizujący się w kwestiach AI i własności intelektualnej) oraz Artur Lewandowski (CEO, Have a book).

Spotkanie będzie moderować Ewelina Szyszkowska, ekspertka rynku książki oraz wykładowczyni na kierunku animator rynku książki.

Wszyscy członkowie Izby otrzymają link do rejestracji 31 stycznia drogą e-mail. W razie braku korespondencji (również w folderze SPAM) prosimy o kontakt z blazej.grygo@pik.org.pl.

Piątek 7 lutego, godz. 11.00-12.00.

Rozwijanie modeli językowych wiąże się z wykorzystaniem gotowych treści, w tym publikacji naukowych i profesjonalnych, literatury pięknej czy podręczników. Czy klauzula opt-out wykorzystana przez wydawców może być skuteczna, jaka jest polityka w tym zakresie na międzynarodowym rynku wydawniczym, wreszcie, jak powinna brzmieć taka klauzula po polsku – na te pytania odpowiedzą eksperci prof. Michał Jackowski oraz radca prawny Aleksander Zieliński. Z kolei przykłady z praktyki wydawców norweskich, którzy wprowadzają już tego typu zapisy w swoich publikacjach, zostaną omówione przez Artura Lewandowskiego z firmy Have a Book, która od ponad dziesięciu lat działa na norweskim rynku książki.

Zapraszamy!

Polska Izba Książki

Prof. Michał Jackowski

Executive MBA w ESCP Europe, Visiting Scholar na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Cambridge, Lider Współpracy Międzynarodowej w Grupie Roboczej ds. AI przy Ministerstwie Cyfryzacji, członek Grupy Plenarnej opracowującej Kodeks Praktyk LLM dla EU AI Office, profesor prawa (Uniwersytet SWPS), adwokat i doradca podatkowy z ponad 20-letnim doświadczeniem.

Współzałożyciel DSK Kancelaria – kancelarii prawno-podatkowej specjalizującej się w doradztwie dla sektora IT oraz współzałożyciel innowacyjnych startupów AnyLawyer i LexDigital. Arbiter sądu polubownego przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji.

Propagator wiedzy na styku prawa i AI – prowadzi na YT podcast Monday Bagel, w którym regularnie publikuje wywiady z naukowcami, praktykami prawa i ekspertami AI.

Aleksander Zieliński

Radca prawny i zawodowy pełnomocnik EUIPO (Urząd Unii Europejskiej ds. Własności intelektualnej) z 8 letnim doświadczeniem zawodowym w IT oraz własności intelektualnej, zdobywanym w renomowanych kancelariach prawnych i patentowych.

Autor serii #AIActWeekly, prelegent na wielu konferencjach technologicznych (m.in. SoDA Conference, Legal Project Management Conference). Razem z prof. Michałem Jackowskim zbudował zespół ponad 30 prawników, doradców podatkowych i konsultantów wyspecjalizowanych w prawie IT i IP.  Z ramienia organizacji ITCorner oraz Polskiego Związku Zarządzania Wierzytelnościami w listopadzie 2024 r. brał udział w konsultacjach publicznych projektu ustawy o systemach sztucznej inteligencji. 

Artur Lewandowski

Właściciel firmy Have a book, która na stałe współpracuje z norweskimi wydawcami w zakresie konwersji oraz optymalizacji e-booków. Miłośnik książek, aktywności fizycznej i rozwoju przez edukację, w 2023 ukończył studia podyplomowe na Akademii Psychologii Przywództwa w Warszawie.