PL

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Komunikaty PIK
17 kwietnia, 2025

Spotkanie Sekcji Wydawców Akademickich i Naukowych PIK oraz SWSW w resorcie nauki

W środę 16 kwietnia wydawcy reprezentujący podmioty zrzeszone w Sekcji Wydawców Akademickich i Naukowych Polskiej Izby Książki oraz w Stowarzyszeniu Wydawców Szkół Wyższych spotkali się w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego z Karoliną Zioło-Pużuk, sekretarzem stanu, oraz Krzysztofem Bakułą, dyrektorem Departamentu Nauki.

Wydawcy przedstawili sprawy, jakie były przedmiotem rozmów w minionym roku z sekretarzem stanu Maciejem Gdulą, oraz stan ówczesnych ustaleń. W wyniku rozmowy osiągnięto następujące ustalenia:

1. Wydawcy przedstawią powołanemu przez ministra nauki zespołowi ds. opracowania założeń do nowego modelu ewaluacji jakości działalności naukowej postulaty dotyczące zmian w obecnie obowiązujących zasadach sporządzania wykazów wydawców monografii i czasopism naukowych. Minister Karolina Zioło-Pużuk podkreśliła, że w obecnie planowanych zmianach zostało uwzględnionych wiele uwag zgłaszanych przez wydawców, dotyczących m.in. dowartościowania monografii naukowych, zróżnicowania punktacji dla wydawców monografii (bez dyskryminowania polskich podmiotów wydawniczych, wprowadzenie do systemu podręcznika akademickiego). Zespół powołany przez ministra nauki planuje ukończyć prace do lipca.

2. Wiceminister Karolina Zioło-Pużuk zobowiązała się do zorganizowania wspólnego spotkania w ministerstwie cyfryzacji (do 15 maja), aby omówić możliwość uruchomienia programu cyfrowego innowacyjnego podręcznika akademickiego oraz inne postulaty wydawców dotyczące standaryzacji procesów informacyjno-informatycznych dotyczących upowszechniania publikacji naukowych i pozyskiwania informacji dotyczących produkcji wydawniczej.

3. Osobną ścieżkę ustaleń uzyskają sprawy związane z programami finansowania publikacji naukowych, monografii i czasopism. W szczególności wydawcy wyrazili oczekiwanie kontynuacji programów (wprowadzonych rozporządzeniami ministra nauki i szkolnictwa wyższego) dofinansowania transformacji czasopism naukowych oraz ustanowienia analogicznego programu wsparcia dla wydawców monografii. Postulowano przywrócenie programu finansowania tłumaczeń wybitnych dzieł naukowych w ramach dozwolonej pomocy publicznej (konieczność notyfikowania rozporządzenia w tej sprawie w Komisji Europejskiej), umożliwienie wydawcom komercyjnym aplikowania w programach NPRH (Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki) i w programie „Doskonała nauka” (niezbędne jest szybkie przywrócenie programów).

4. Ustalono format dalszej rozmowy w sprawie umożliwienia pobierania opłat z tytułu wypożyczeń bibliotecznych w bibliotekach uczelnianych i naukowych.

5. Departament Nauki został wskazany jako departament właściwy do bieżących kontaktów w sprawach wynikających z proponowanej agendy rozmów.

6. Pani Karolina Zioło-Pużuk przyjęła zaproszenie na konferencję Komisji Wydawnictw Naukowych przy Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich współorganizowaną przez Polską Izbę Książki, która w tym roku odbędzie się 4 grudnia w Łodzi.

Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z plików cookies, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o plikach cookies są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.