PL

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Komunikaty PIK
10 lipca, 2025

Posiedzenie Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii / 8.07.2025 oraz Podkomisji stałej do spraw sztucznej inteligencji i przejrzystości algorytmów / 9.07.2025

8 lipca 2025 r odbyło się posiedzenie Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii (CNT) dotyczące informacja Ministra Cyfryzacji na temat zapewnienia warunków dla uczciwej konkurencji i równych szans na rynku e-commerce. Na posiedzeniu PIK reprezentował Marcin Prokop, radca prawny Wolters Kluwer Polska. Poniżej krótkie relacje z obu posiedzeń. Z kolei 9 lipca 2025 r. w Sejmie RP odbyło się posiedzenie Podkomisji stałej do spraw sztucznej inteligencji i przejrzystości algorytmów. Tematem posiedzenia była informacja Ministra Cyfryzacji na temat gigafabryk sztucznej inteligencji. W imieniu PIK wzięły w nim udział Małgorzata Kanownik, dyrektorka generalna PIK i Izabela Sadowska, prezeska zarządu firmy Lubimyczytac.pl – członka PIK oraz członkini zespołu PIK ds. AI.

Posiedzenie Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii: Informacja Ministra Cyfryzacji na temat zapewnienia warunków dla uczciwej konkurencji i równych szans na rynku e-commerce. (8.07.2025)

Na spotkaniu byli obecni parlamentarzyści, przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji, UOKIK oraz organizacji społecznych (w tym – oprócz PIK – m.in. Izba Gospodarki Elektronicznej, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, Związek Cyfrowa Polska, Pracodawcy RP).

Na początku posiedzenia sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Dariusz Sanderski przedstawił informację na temat zapewnienia warunków uczciwej konkurencji i równych szans na rynku e-commerce. Następnie poruszano m.in. takie tematy jak:

– postępowania prowadzone przez Komisję Europejską wobec platform spoza UE (Temu, Ali Express, Shein),

– działania wobec ww. platform prowadzone przez polskie organy nadzorcze (UOKIK),

– handling fee, tj. planowane przez organy UE wprowadzenie opłaty w wysokości 2 euro od przesyłek spoza UE,

– tendencje zawężania zakresu podmiotowego rynku e-commerce, a co za tym idzie obowiązków prawnych, przez uczestników tego rynku (np. przez podmioty lecznicze),

– problemy związane z platformami społecznościowymi, które niedostatecznie walczą z wszelkiej maści marketingiem prowadzonym przez nieuczciwych uczestników rynku.

Dyskusja nie miała charakteru pogłębionego, ale nie taka była konwencja spotkania.

Poruszane treści tylko w ograniczonym zakresie odnosiły się do materii, która jest typowym przedmiotem zainteresowania PIK. Niemniej jednak z całą pewnością obecność strony społecznej na takich spotkaniach przyczynia się do wspierania inicjatyw służących zdrowemu rozwojowi rynku e-commerce.

Tu można obejrzeć nagranie transmisji z posiedzenia komisji: Informacja Ministra Cyfryzacji na temat zapewnienia warunków dla uczciwej konkurencji i równych szans na rynku e-commerce.

Posiedzenie Podkomisji stałej do spraw sztucznej inteligencji i przejrzystości algorytmów: Informacja Ministra Cyfryzacji na temat gigafabryk sztucznej inteligencji (9.08.2025)

Przedstawicielki Polskiej Izby Książki, Izabela Sadowska – prezeska Lubimyczytać.pl, członkini Zespołu PIK ds. AI oraz Małgorzata Kanownik – dyrektorka generalna Izby, wzięły udział w posiedzeniu sejmowej podkomisji stałej do spraw sztucznej inteligencji i przejrzystości algorytmów. Dariusz Standerski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, przedstawił na nim informacje o nowej inicjatywie inwestycyjnej Komisji Europejskiej, jaką jest budowa gigafabryk sztucznej inteligencji. Polska we współpracy z Litwą, Łotwą i Estonią przygotowała wniosek o wartości 3 mld. euro na budowę bałtyckiej gigafabryki AI, zlokalizowanej na terenie Polski. Drugim tematem omówionym na podkomisji była kwestia suwerenności i bezpieczeństwa cyfrowego, w kontekście obraźliwych i kontrowersyjnych postów generowanych przez chatbota Grok na platformie X oraz luk w katalogu czynów zabronionych w polskim Akcie o usługach cyfrowych, które powodują konieczność odwoływania się do ustawodawstwa europejskiego.

Polska Izba Książki stoi na stanowisku, że skuteczna polityka dotycząca rozwoju AI wymaga poszanowania praw autorskich i zasadą powinno być uczciwe, godziwe wynagrodzanie autorów i producentów treści przez podmioty odpowiedzialne za rozwój i stosowanie modeli AI.

Tu można obejrzeć nagranie transmisji z posiedzenia komisji: Informacja Ministra Cyfryzacji na temat gigafabryk sztucznej inteligencji.

Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z plików cookies, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o plikach cookies są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.