PL

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Konkurs PIK-owy Laur

21 lipca, 2025

Konkurs PIK-owy Laur

O konkursie

Organizatorem konkursu jest Polska Izba Książki, której członkowie od 2005 roku nagradzają dziennikarzy za promowanie czytelnictwa w mediach i utrwalanie nawyków czytelniczych.

Rola mediów w popularyzacji czytelnictwa jest w dzisiejszych czasach nie do przecenienia. Konkurs PIK-owy Laur to jedyna nagroda dla dziennikarzy, która docenia ten fakt oraz stymuluje swoimi zasadami jakość działań na tym ważnym polu. Konkurs powstał w celu podnoszenia rangi książki w środkach masowego przekazu, uświadomienia potrzeby codziennej informacji o ważnych zjawiskach literackich i wydawniczych.

Nagrodą wyróżniamy dziennikarzy, którzy prezentują literaturę, czytelnictwo oraz wiedzę o książce i czytaniu w sposób rzetelny, ciekawy i innowacyjny, dbając, by tematy dotyczące życia literackiego były obecne w mediach. Rozpatrywane są publikacje z prasy, programy radiowe, telewizyjne, portale internetowe, blogi, vlogi i profile w mediach społecznościowych oraz akcje społeczne i wydarzenia, które w nietuzinkowy sposób wpływają na wzrost zainteresowania dobrem kultury, jakim są książki. Wyróżniamy również tych, którzy promują książki i czytelnictwo dla najmłodszych.

Tę różnorodność odzwierciedlają zmienione w 2025 r. kategorie, w których przyznajemy nagrody: „PIKowy Laur za promocję czytania i prezentację książek dla dorosłych” oraz „PIKowa Laurka za promocję czytania i prezentację książek dla dzieci i młodzieży”. W ramach konkursu przewidziana jest ponadto Nagroda Specjalna, jako wyróżnienie za najciekawsze zjawisko, wydarzenie, kampanię w obszarze promocji czytelnictwa.

Spośród zebranych kandydatur wyłanianych jest po trzech nominowanych w każdej kategorii, którzy podawani są do publicznej wiadomości. Zgłoszenia konkursowe ocenia Jury składające się z osobistości i ekspertów świata kultury i nauki, którzy spośród nominowanych wybierają po jednym laureacie w każdej kategorii. Dotychczas w pracach Jury wzięli udział między innymi: prof. Jerzy Bralczyk (językoznawca), prof. Janusz Fogler (prezes Stowarzyszenia ZAiKS), dr Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej), prof. Anna Nasiłowska (krytyk literacki), dr Adam Pomorski (prezes Polskiego PEN Clubu) czy też prof. Maria Poprzęcka (historyk sztuki).

W skład jury 14. edycji PIKowego Lauru w 14. edycji wchodzą:

  • Magdalena Hajduk-Dębowska – przewodnicząca (PIK),
  • Grzegorz Majerowicz (PIK),
  • Anna Nowacka-Devillard (PIK),
  • prof. Bernadetta Darska (UWM, blogerka),
  • dr Michał Zając (UW),
  • Barbara Jóźwiak (SAiW),
  • Anna Nasiłowska (SPP),
  • Grzegorz Piątek (UL).

Zwieńczeniem konkursu jest uroczystość wręczenia nagród, która zyskała miano jednego z ważniejszych wydarzeń kulturalnych Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, między innymi dzięki wysokiemu poziomowi wygłaszanych wykładów literacko-językowych. Dotychczas mieliśmy przyjemność wysłuchać m.in. prof. Jerzego Bralczyka, prof. Przemysława Czaplińskiego, Jerzego Illga, prof. Michała Markowskiego, dr. Andrzeja Nowakowskiego, dr. Michała Rusinka, prof. Piotra Sztomka, Jana Wróbla oraz Sylwii Chutnik.

Głównym Partnerem Konkursu PIKowy Laur jest Stowarzyszenie Autorów i Wydawców COPYRIGHT POLSKA

W tym roku Gala wręczenia PIKowego Lauru odbędzie się 24 października w Krakowie, tradycyjnie już – w trakcie Międzynarodowych Targów Książki oraz w ramach programu Conrad Festiwalu.

Konkurs nie odbył się w 2008 i 2014 roku, a od roku 2017 organizowany jest co dwa lata.

Z Regulaminem Konkursu można się zapoznać tutaj: REGULAMIN KONKURSU PIKowy LAUR NA PROMOWANIE W MEDIACH KSIĄŻKI I CZYTANIA.

Patronaty medialne – PIKowy Laur 2025:

Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z plików cookies, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o plikach cookies są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.