Najważniejsze informacje ws. Aktu o sztucznej inteligencji. Co jest ważne dla Wydawców
Podczas gdy większa część Aktu o sztucznej inteligencji wejdzie życie dopiero w 2026 r., nowa generatywna sztuczna inteligencja* (SI) ogólnego przeznaczenia wprowadzana na rynek będzie musiała spełniać swoje szczegółowe obowiązki już od 2025 r. Generatywna SI, która jest już dostępna na rynku, będzie musiała osiągnąć zgodność w okresie przejściowym do 2027 r. Kodeks postępowania w celu przygotowania zgodności z Aktem o sztucznej inteligencji będzie musiał zostać opracowany i przyjęty do początku 2025 r.
Wśród głównych obowiązków wynikających z Rozporządzenia, które są istotne z perspektywy interesów wydawców, wymienić należy:
|
3. Obowiązek transparentności: dostawcysystemów sztucznej inteligencji ogólnego przeznaczenia będą musielioznaczać swoje wytwory jako wygenerowane przez SI (na przykład za pomocą środków nadających się do odczytu maszynowego).
4. Użytkownik generatywnej sztucznej inteligencji, która tworzy deepfake'i (w formacie wideo, wizualnym lub dźwiękowym), musi zrzec się korzystania z takich deep-fake'ów generowanych przez sztuczną inteligencję.
5. Użytkownik generatywnej SI w dziedzinie tekstów musi ujawniać takie sposoby wykorzystania tylko wtedy, gdy są one wykorzystywane do informowania opinii publicznej o kwestiach leżących w interesie ogółu. W praktyce oznacza to, że taki obowiązek ujawniania informacji prawdopodobnie miałby zastosowanie wyłącznie do wydawców wiadomości.
Wszystkim zainteresowanym polecamy lekturę Rozporządzenia UE ws. Aktu o sztucznej inteligencji, którego dotychczasowy tekst przyjęty przez Parlament Europejski dostępny jest pod linkiem: https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-9-2024-0138_EN.pdf
____________
* Generyczna sztuczna inteligencja - rodzaj SI przeznaczony do tworzenia lub produkcji nowej zawartości — na przykład obrazów, muzyki czy tekstu — przy użyciu specyficznych algorytmów i modeli opartych na samouczeniu.