PIKowe spotkania i stoisko na Warszawskich Targach Książki 23-26 maja 2024
Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie należy do najważniejszych wydarzeń na rynku książki w Polsce. Polska Izba Książki zaprasza na spotkania podczas dni branżowych (23-24 maja).
Europe and the Publishers
Na zaproszenie Prezes Polskiej Izby Książki Sonii Dragi Enrico Turrin, wicedyrektor Federacji Europejskich Wydawców (FEP) wystąpi na scenie głównej targów z prezentacją nt. Europe and the Publishers. Turrin jest specjalistą, który od lat zajmuje się zbieraniem i analizą danych statystycznych dotyczących europejskiego rynku książki. W swoim wystąpieniu skupi się na trzech zagadnieniach: przestawieniu działalności FEP, statystykach rynku książki w poszczególnych państwach europejskich za lata 2022 oraz 2023, europejskiej legislacji wpływającej na sektor wydawniczy (Rozporządzenie dot. sztucznej inteligencji, ustawa o globalnym wylesianiu - EUDR, czy Rozporządzenie dot. bezpiecznych zabawek - kontekst książki dziecięcej). Całe spotkanie w języku angielskim.
Przypominamy, że Polska Izba Książki należy do Federacji Europejskich Wydawców i na co dzień raporty i informacje opracowywane przez FEP trafiają w pierwszej kolejności do jej członków.
23 maja, Scena Główna, godz. 14.00
Czytanie – czysta frajda! Co zrobić, by dzieci kojarzyły czytanie z przyjemnością. Propozycje uatrakcyjnienia procesu czytania
Spotkanie skierowane do nauczycieli przedszkolnych i szkolnych oraz bibliotekarzy, którym zależy na tworzeniu przestrzeni do aktywizacji dzieci w czytaniu. Zaproszenie przyjęli: Edyta Pilch (Towarzystwo Inteligentnej Młodzieży oraz Alternatywna Lista Lektur), Przemek Staroń (Nauczyciel Roku 2018, założyciel Szkoły Staronia) i Marta Lipczyńska-Gil (redaktor naczelna Kwartalnika RYMS, autorka książek dla dzieci). Całość poprowadzi Anna Nowacka-Devillard przewodnicząca Sekcji wydawców dziecięcych i młodzieżowych w Polskiej Izbie Książki.
23 maja, Sala Goethego, godz. 13.00
Fenomen tytułów YA (Yound Adults). Doświadczenia niemieckiego BookToka
Książki YA zdominowały listę bestsellerów w największych sieciach księgarskich, także bibliotekarze informują o dużym zainteresowaniu tytułami „młodzieżowymi”. Ich fenomen wykracza poza granicę naszego kraju. Z tej okazji PIK zaprosił szefową marketingu niemieckiego wydawnictwa dtv Felicię Hofmann do pokazania nie tyle tytułów, co case studies budowania i podtrzymywania zainteresowania książkami na BookToku. Spotkanie poprowadzi dr Sylwia Stano, kulturoznawczymi, autora i badaczka książek. Spotkanie będzie tłumaczone z na język polski. Marketerzy i ambasadorzy świata książki oraz booktokerzy mile widziani.
24.05, Sala Kijów, godz. 11.00
Polski akt o dostępności. EAA - nowe prawo i nowe wyzwania stojące przed rynkiem książki
Ustawa z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze już za chwilę będzie obowiązywać wszystkich oferujących produkty i usługi cyfrowe, w tym wydawców i dystrybutorów. Jakie oczekiwania mają w związku z jej wejściem użytkownicy? Jak szykują się do wdrożenia aktu o dostępności dystrybutorzy formatów elektronicznych? Na co powinien zwrócić uwagę każdy wydawca ebooków?
Wśród panelistów będą: Agnieszka Zienkowicz (Grupa Empik), Mikołaj Małaczyński (Legimi SA), Artur Lewandowski (Hava a Book) oraz ekspert z Fundacji Osób Niewidomych i Słabowidzących TRAKT. Całe spotkanie będzie moderować dyrektor generalna PIK – Ewelina Szyszkowska.
24 maja, Sala Kijów, godz. 12.00
Dodatkowo wydawcy zrzeszeni w Komitywie Niszowych Wydawców, będą czekać na Państwa na stoisku nr 168.
Wśród nich:
- Biblioteka Słów – imprint Biblioteki Analiz,
- Fundacja Sąsiedzi,
- Wydawnictwo Akademickie SEDNO,
- Wydawnictwo JanKa
- Zielone Wydawnictwo – firma A-TI.
Stoisko nr 168 w sali Ratuszowej (PKiN).
Serdecznie zapraszamy!