PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Komunikaty PIK

Książka dziecięca - konwersji bez obaw do EPUB

9 maja odbyło się w warszawskiej siedzibie PIK wyjątkowe wydarzenie, na które przybyli przedstawiciele kilku wydawców oraz Empiku i Fundacji TRAKT. Wszystko za sprawą zespołu „Have a Book”, który pod kierownictwem Artura Lewandowskiego dotarł do nas z pięknej Gdyni, by pokazać rozwiązania w zakresie konwersji plików książek do formatów cyfrowych.

Pretekstem do spotkania była prezentacja książek dziecięcych w wersji cyfrowej. Nie od dziś wiadomo, że wydania bogato ilustrowane stanowią wyzwanie w zakresie atrakcyjnej prezentacji na różnego rodzaju czytnikach. – Format to jedno, a software  odpowiedzialny za wyświetlanie  treści to drugie – tłumaczył Tomasz Mnich, inżynier z Have a Book. Książki dostarczone przez wydawców skupionych w Sekcji Wydawnictw Dziecięcych i Młodzieżowych zostały wyeksportowane za pomocą autorskiego silnika, którym firma rozwija od lat. Na prezentacji każdy mógł zobaczyć publikacje skierowane do najmłodszych czytelników i tych nieco starszych na urządzeniach typu: czytniki e-ink, tablety z systemem iOS oraz Android o różnych przekątnych ekranu.

- W naszej firmie przygotowujemy wiele rodzajów plików Epub, dostosowanych do różnorodnych publikacji. Punktem odniesienia dla nich jest zarówno format Epub fixed, w którym wygląd strony papierowej odwzorowany jest 1:1 oraz Epub reflow, który pozwala na responsywne dopasowywanie treści do różnych typów ekranów czy aplikacji. – mówiła Monika Wojna-Dzikowska z Have a Book.

W spotkaniu uczestniczył ekspert Paweł Miąsik z Fundacji Polskich Niewidomych i Słabowidzących „Trakt” oraz wiceprezes Renek Mendruń, którzy sprawdzali funkcje związane z audiodeskrypcją e-książek i przygotowaniem ich pod kątem dostępności dla osób z dysfunkcjami. Całej prezentacji towarzyszyła ożywiona dyskusja w zakresie potrzeb i możliwości jakie dają wydawcom e-formaty.

- Mamy szerokie doświadczenie we współpracy z wydawcami ze Skandynawii. Koncentrujemy się na rozwoju narzędzi kompatybilnych ze środowiskiem graficznym Adobe. Zgodnie z filozofią: „jedno źródło, jeden proces, wiele formatów”. Takie rozwiązanie zapewnia bezpieczne przeniesienie struktury publikacji przez cały proces wydawniczy i ogranicza do minimum zaangażowanie wydawcy. Zadowolenie naszych klientów zależy w dużej mierze od identyfikacji potrzeb, dlatego kluczem jest dobra otwarta komunikacja – wyjaśniał Artur Lewandowski, zarządzający Have a Book.

Powiązane komunikaty

Więcej komunikatów

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej