Książka dziecięca - konwersji bez obaw do EPUB
9 maja odbyło się w warszawskiej siedzibie PIK wyjątkowe wydarzenie, na które przybyli przedstawiciele kilku wydawców oraz Empiku i Fundacji TRAKT. Wszystko za sprawą zespołu „Have a Book”, który pod kierownictwem Artura Lewandowskiego dotarł do nas z pięknej Gdyni, by pokazać rozwiązania w zakresie konwersji plików książek do formatów cyfrowych.
Pretekstem do spotkania była prezentacja książek dziecięcych w wersji cyfrowej. Nie od dziś wiadomo, że wydania bogato ilustrowane stanowią wyzwanie w zakresie atrakcyjnej prezentacji na różnego rodzaju czytnikach. – Format to jedno, a software odpowiedzialny za wyświetlanie treści to drugie – tłumaczył Tomasz Mnich, inżynier z Have a Book. Książki dostarczone przez wydawców skupionych w Sekcji Wydawnictw Dziecięcych i Młodzieżowych zostały wyeksportowane za pomocą autorskiego silnika, którym firma rozwija od lat. Na prezentacji każdy mógł zobaczyć publikacje skierowane do najmłodszych czytelników i tych nieco starszych na urządzeniach typu: czytniki e-ink, tablety z systemem iOS oraz Android o różnych przekątnych ekranu.
- W naszej firmie przygotowujemy wiele rodzajów plików Epub, dostosowanych do różnorodnych publikacji. Punktem odniesienia dla nich jest zarówno format Epub fixed, w którym wygląd strony papierowej odwzorowany jest 1:1 oraz Epub reflow, który pozwala na responsywne dopasowywanie treści do różnych typów ekranów czy aplikacji. – mówiła Monika Wojna-Dzikowska z Have a Book.
W spotkaniu uczestniczył ekspert Paweł Miąsik z Fundacji Polskich Niewidomych i Słabowidzących „Trakt” oraz wiceprezes Renek Mendruń, którzy sprawdzali funkcje związane z audiodeskrypcją e-książek i przygotowaniem ich pod kątem dostępności dla osób z dysfunkcjami. Całej prezentacji towarzyszyła ożywiona dyskusja w zakresie potrzeb i możliwości jakie dają wydawcom e-formaty.
- Mamy szerokie doświadczenie we współpracy z wydawcami ze Skandynawii. Koncentrujemy się na rozwoju narzędzi kompatybilnych ze środowiskiem graficznym Adobe. Zgodnie z filozofią: „jedno źródło, jeden proces, wiele formatów”. Takie rozwiązanie zapewnia bezpieczne przeniesienie struktury publikacji przez cały proces wydawniczy i ogranicza do minimum zaangażowanie wydawcy. Zadowolenie naszych klientów zależy w dużej mierze od identyfikacji potrzeb, dlatego kluczem jest dobra otwarta komunikacja – wyjaśniał Artur Lewandowski, zarządzający Have a Book.