PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Komunikaty PIK

Chcemy równych szans – posiedzenie podkomisji stałej ds. czytelnictwa i praw autorskich

23 lipca 2024 roku sejmowa podkomisja ds. czytelnictwa i prawa autorskiego odbyła się z udziałem przedstawicieli Polskiej Izby Książki, Stowarzyszenia Księgarzy Polskich, Polskiego Towarzystwa Wydawców Książki oraz Fundacji Powszechnego Czytania. Tematem przewodnik była sytuacja małych księgarń i wydawców na rynku książki.

Polską Izbę Książki reprezentowali prezeska Magdalena Hajduk-Dębowska, wiceprezes Grzegorz Majerowicz oraz Daria Majewska przewodnicząca sekcji wydawnictw niezależnych. Mali wydawcy to dość szczególna kategoria, która nie funkcjonuje w danych Głównego Urzędu Statystycznego, w przypadku księgarń małych, możemy mówić o sklepach z książkami, które funkcjonują poza międzynarodowymi i krajowymi sieciami księgarskimi, które posiadają maksymalnie dwa punkty sprzedaży. – W sytuacji kiedy to duzi wydawcy są partnerami dystrybutorów, pozostałe podmioty mogą czuć się na rynku niekomfortowo - wyjaśniał Mateusz Adamkowski z Departamentu Mecenatu Państwa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Sytuacja rynku książki, w szczególności mniejszych podmiotów, jest dramatyczna. Najbardziej narażeni na niebezpieczeństwa są mniejsi wydawcy oraz niezależne księgarnie. Istnieją rozwiązania na innych rynkach, które mogłyby wesprzeć również rynek książki – wyjaśniła Magdalena Hajduk-Dębowska.

Jeszcze pod koniec XX wieku ceny ustalane przez wydawcę były traktowane jako nienaruszalne, przez co księgarze czy dystrybutorzy mogli zmieniać cenę w minimalnym zakresie. - Nie ma miesiąca, aby nie upadało 7-10 księgarń. Większość chyba nie doczeka nowej ustawy – apelowała Zofia Szpojankowska ze Stowarzyszenia Księgarzy Polskich.

- Wiemy, czym różnią się księgarnie kameralne od sieciowych. Znikają miejsca, które są absolutnie niepowtarzalne. Miejsca pracy tracą ludzie, którzy są wyjątkowi dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu księgarskiemu – mówił Łukasz Zych, właściciel księgarni Najlepsza z warszawskiego Żoliborza. – Jednak mam jeszcze nadzieję. Rozwiązaniem jest między innymi jednolita cena książki. Jednak jeśli pozostawimy rynek w obecnym stanie, czeka nas wyjałowienie – dodał. – Pozostaną nam paczkomaty i dwie duże sieci.

Następnie głos zabrała przewodnicząca sekcji wydawnictw niezależnych PIK. - Reprezentuję jedno z małych wydawnictw. Wydajemy książki z zakresu między innymi filozofii, historii sztuki. Wypełniamy pewną niszę. Zarabiamy minimum, większość naszych autorów nie zarabia. Jednak głównym beneficjentem sprzedaży jest dystrybutor, który często narzuca 50, a czasem 55% marży. Musimy uregulować ten rynek, który jest kompletnie rozregulowany - mówiła Daria Majewska z słowo/obraz terytoria.

Książka w dniu premiery często są przeceniane o 30-35%. Trudno wskazać inny segment rynku, na którym byłoby to praktykowane. Do tego, sprzedając u siebie, żaden mały wydawca nie może sobie pozwolić na takie opusty na nowościach.

Według stanu z początku lipca 2024 roku mamy 1667 podmiotów zarejestrowanych w Ogólnopolskiej Bazie Księgarń. To zarówno małe księgarnie, które starają się o certyfikat dla małych księgarń, jak również księgarnie należące do dużych sieci. Bez sieciowych podmiotów w Polsce mamy jedynie 1200 lokalnych punktów sprzedaży książek.

Najważniejszą rzeczą jest czas. Jeśli nie będzie reakcji w ciągu nadchodzących miesięcy, nie uratujemy wielu księgarń i wydawnictw. - Bez przedstawiciela Ministerstwa Finansów możemy tylko pogłębiać diagnozę stanu, którego świadomość ma zarówno strona rządowa, jak i społeczna – mówiła posłanka Daria Gosek-Popiołek. Przewodnicząca podkomisji poseł Paulina Matysiak potwierdziła potrzebę zapraszania przedstawicieli Ministerstwa Finansów na kolejnych spotkaniach.

Do głównych postulatów strony społecznej należą jednolita cena książki, ograniczenie presji marżowej, zerowa stawka vat i ulga podatkowa na zakup książek. Należy też rozważyć kwestię zakupów bibliotecznych, które mogłyby być realizowane lokalnie i tym samym wspierać księgarnie kameralne.

Ze strony poselskiej pojawił się też propozycja podwojenia kwoty dofinansowania w ramach Certyfikatu dla małych księgarń. Jednak księgarze nie proszą o większe środki, ale o równe szanse.

Powiązane komunikaty

Więcej komunikatów

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej