PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Komunikaty PIK

PIK wspiera zmiany w ustawie dot. świadczenia usług dodatkowych drogą elektroniczną

Polska Izba Książki wspólnie ze Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Związkiem Autorów i Producentów Audiowizualnych popiera zmiany do ustawy o usługach elektronicznych zaproponowane przez Ministerstwo Cyfryzacji, a na ten stan rzeczy składa się kilka kwestii.

Skala kradzieży własności intelektualnej utrzymuje się w Polsce na stałym, wysokim poziomie[1]. Negatywne skutki piractwa internetowego odczuwa cała branża kreatywna, począwszy od wytwórców treści (twórców, wykonawców, producentów, wydawców oraz nadawców) kończąc na usługodawcach oferujących legalny dostęp do serwisów VOD oraz serwisów streamingowych. Problem ten jest niezmiernie poważny i aktualny, a jego skutki nie ograniczają się do strat finansowych ponoszonych przez przedstawicieli branży kreatywnej. Ma on istotny wymiar ekonomiczny – w tym obszarze wpływa na całą gospodarkę – ale także prawny, społeczny oraz technologiczny. Na powyższe wskazuje chociażby wpływ skali zjawiska piractwa treści na konkurencyjność rynku polskiego w ocenie zagranicznych partnerów gospodarczych[2].

Istniejąca luka prawna polegająca na braku mechanizmów umożliwiających podejmowanie działań wobec podmiotów, których usługi są wykorzystywane w celu naruszania praw autorskich i pokrewnych przyczynia się do umocnienia tego problemu. Dlatego nie mamy wątpliwości, że propozycja Ministerstwa Cyfryzacji polegająca na wprowadzeniu przepisów stanowiących podstawę materialną i proceduralną do wydania nakazu blokowania nielegalnych treści przez dostawców usług pośrednich jest uzasadniona i konieczna. Takie środki prawne funkcjonują od wielu lat w wielu państwach członkowskich Unii Europejskiej (na przykład w Niemczech, Belgii, Holandii, Włoszech, Hiszpani, Grecji, Litwie) a także w Wielkiej Brytanii stanowiąc skuteczne narzędzie do minimalizowania strat związanych z kradzieżą własności intelektualnej.

Realizacja postulatów środowisk kreatywnych pozostaje także w zgodzie z treścią samego Aktu o usługach cyfrowych, który zawiera podstawę kompetencyjną dla państw członkowskich do przyjmowania przepisów stanowiących podstawę nakładania i egzekwowania nakazów podjęcia działań przeciwko nielegalnym treściom[3].

Mając powyższe na uwadze, wyrażamy pełne poparcie dla działań Ministerstwa Cyfryzacji w omawianym zakresie i apelujemy o utrzymanie przepisów dotyczących nakazu blokowania dostępu do nielegalnych treści, jako istotnych nie tylko z perspektywy polskiej branży kultury, ale także całej gospodarki.

 

[1] Jak wynika z raportu Deloitte „Kradzież treści video w Internecie”, https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/zarzadzania-procesami-i-strategiczne/articles/kradziez-tresci-wideo-w-Internecie.html.

[2] Zgodnie z raportem International Intellectual Property Alliance (IIPA) dotyczącym ochrony i egzekwowania praw autorskich („Special 301”) Polska w roku 2024 została wpisana na tzw. „Watchlist”, tj. listę krajów posiadających wg. IIPA nieodpowiednie lub nieefektywne przepisy dotyczące praw autorskich i praw pokrewnych, https://iipa.org/files/uploads/2024/01/Final-PDF-for-Website-1.pdf;

[3] Przepis art. 9 i 10, a także motyw 31 i 32 Aktu o usługach cyfrowych.

 

Powiązane komunikaty

Więcej komunikatów

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej