PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Komunikaty PIK

Sonia Draga prezesem Federacji Europejskich Wydawców

5 listopada funkcję prezeski Federacji Europejskich Wydawców przejęła Sonia Draga, prezes Polskiej Izby Książki w latach 2020-24, szefowa i współzałożycielka wydawnictwa Sonia Draga.

Podczas uroczystego spotkania inaugurującego kadencję Sonia Draga powiedziała:

„To wielki przywilej i zaszczyt zostać formalnie wybraną na stanowisko prezesa FEP. Europejskie prawodawstwo odgrywa ogromną rolę na szczeblu krajowym i kluczowe jest, aby głos europejskich wydawców był nie tylko słyszany, ale także wysłuchany. Stajemy w obliczu nowych wyzwań w naszym świecie wydawniczym, a sztuczna inteligencja jest jednym z najważniejszych spośród wielu innych. AI jest zarówno szansą, jak i zagrożeniem dla naszej branży i musimy stawić jej czoła za pomocą odpowiednich przepisów, a także narzędzi, by mądrze nią zarządzać. Razem z zarządem i wszystkimi członkami FEP będziemy nadal wspierać rolę wydawców. To właśnie robię od wielu lat zarówno w mojej ojczyźnie Polsce, jak i na szczeblu europejskim. Bardzo się cieszę, że będę mogła nadal uzmysławiać politykom i urzędnikom Komisji Europejskiej, w jaki sposób my, wydawcy, działamy na rzecz społeczeństwa”.

Sonia Draga jest dumna z faktu, że obejmuje to stanowisko jako pierwsza kobieta w historii FEP. Jest przekonana, że da tym samym przykład kolejnym paniom, iż warto sięgać po funkcje czy stanowiska, dotąd przypadające głównie mężczyznom. 

- Moja kadencja przypadnie na okres wdrażania kilku istotnych regulacji dla naszej branży, jak EAA (ustawa o dostępności) czy EUDR (ustawa o zwalczaniu nielegalnej deforestacji), wyjątkowo skomplikowana i powodująca mnóstwo zobowiązań dotyczących raportowania – tłumaczy polska prezes FEP. W związku z tym zamierza zabiegać o to, by FEP umożliwiał wydawcom łagodne i czytelne wprowadzenie do obowiązków wynikających z nowych regulacji. Ponadto chce trzymać rękę na pulsie, by inne, szkodliwe dla branży wydawniczej projekty, jak „late payment regulation” (ustawa o odroczonych płatnościach) nie wróciły pod obrady Parlamentu Europejskiego.

Soni Dradze serdecznie gratulujemy. Jako biuro Polskiej Izby Książki liczymy na to, że FEP będzie czujnie śledził i wpływał na legislację unijną oraz parlamentarzystów w PE, dbając o europejskich wydawców oraz, że wiele kwestii wynikających ze specyfiki polskiego rynku książki znajdzie zrozumienie i wsparcie ze strony organizacji wydawniczych zrzeszonych w Federacji.

Federacja Europejskich Wydawców jest niezależną, niekomercyjną organizacją parasolową zrzeszającą stowarzyszenia wydawców książek w Europie. FEP reprezentuje 29 krajowych stowarzyszeń wydawców książek, czasopism naukowych i materiałów edukacyjnych we wszystkich formatach w Europie, jest głosem zdecydowanej większości wydawców w Europie. Organizacja założona w 1967 r. zajmuje się prawodawstwem europejskim i doradza stowarzyszeniom wydawców w zakresie praw autorskich i innych kwestii legislacyjnych.

W skład nowej Rady FEP weszli także:

Phaedon Kidoniatis - wiceprezes

Renate Punke - skarbnik

Catherine Blache

Barbara Budrich

Jesper Monthan

 

Powiązane komunikaty

Więcej komunikatów

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej