PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Prawo autorskie

Prawo autorskie

Prawo autorskie, inaczej prawo własności intelektualnej, jest nieodłączną częścią branży wydawniczej. Jest to dziedzina niezwykle ważna i trudna zarazem, nastręczająca wielu dylematów nie tylko prawnikom i sądom, ale przede wszystkim pracownikom sektora kreatywnego.

Rozwój nowych technologii, mający miejsce przez kilka ostatnich lat, nieustannie stwarza nowe przypadki i okoliczności, które nie zostały przwidziane w obowiązującej Ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 1994 roku oraz w innych z nią powiązanych, jak np. Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Polska Izba Książki wraz z zespołem prawników aktywnie uczestniczy w ogłaszanych konsultacjach, a także w cyklicznie organizowanym przez MKiDN Forum Prawa Autorskiego.

Prawo autorskie to prawo twórcy do wyłącznego dysponowania swoją twórczością

Wraz z rozwojem internetu rozwijają się również nieuczciwe praktyki. Nagminnie łamane jest prawo własności intelektualnej przez osoby, które rozpowszechniają treści, do których nie mają praw. W tej sytuacji ważne jest wskazywanie odbiorcom na miejsca, w których mogą pobierać materiały, nie łamiąc przy tym prawa. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi m.in. Fundacja Legalna Kultura, która stworzyła bazę legalnych źródeł, którą systematycznie poszerza o nowe pozycje.

Poniżej znajdują się komunikaty PIK powiązane z tematyką prawa autorskiego - stanowiska wobec ważnych kwestii, materiały informacyjne z konferencji i wiele innych.

Do pobrania:

Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych

 

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej