PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

PIK na targach

Jak było na 19. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie? Wspaniale!

Dwa intensywne dni branżowe podczas Targów Książki w Krakowie przyniosły nam wiele satysfakcji nie tylko dlatego, że głośno było o 25-leciu Polskiej Izby Książki (specjalne wydanie Biblioteki Analiz), ale także ze względu na owocne spotkania, które zorganizowaliśmy dla księgarzy i wydawców.

Zaczęło się w czwartek 22 października...

... od spotkania nt. Ogólnopolskiej Bazy Księgarń, które zorganizowaliśmy wspólnie z Instytutem Książki. Pomimo wczesnej pory, z minuty na minutę przybywało gości – przede wszystkim księgarzy – którym zaprezentowaliśmy znaczenie powstającej Bazy, jej funkcje i cele, do jakich będziemy wykorzystywać wprowadzane do niej dane. Wyjaśniliśmy wątpliwości, które wyraziły niektóre osoby, np. te dotyczące ochrony danych o charakterze komercyjnym. Podkreśliliśmy, że wszystkie informacje, które otrzymujemy od księgarzy wypełniających OBK, są strzeżone, a wgląd do nich ma jedynie administrator Bazy i wąskie grono upoważnionych osób, które umową zobowiązały się do zachowania poufności. Prezentacja ze spotkania dostępna jest TUTAJ.

Kolejnym punktem było oficjalne otwarcie 19. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, które odbyło się tego samego dnia w samo i obfitowało w wystąpienia wielu znamienitych gości oraz wręczenie szczególnych wyróżnień. Podczas uroczystości Włodzimierz Albin, prezes Polskiej Izby Książki, wręczył przyznawany przez Radę PIK tytuł „Przyjaciela Książki”. Wyróżnienie otrzymały osoby szczególnie zasłużone dla branży wydawniczo-księgarskiej: Jadwiga i Janusz Tryzno – za prowadzenie Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi; Grzegorz Kasdepke – za to, że jego książki dla dzieci to najlepsza forma kształtowania kultury czytelniczej, a także za niezwykłe zaangażowanie w kampanię społecznościową „Ocal książki”; Jerzy Mechliński – przewodniczący Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Księgarzy, doświadczony księgarz, wielki społecznik na rzecz branży wydawniczo-księgarskiej; oraz Małgorzata Gutowska-Adamczyk – wyróżniona za zaangażowanie w sprawy branży oraz promowanie idei ustawy o książce, a także za zachęcanie do czytania – zarówno swoimi powieściami, jak i blogami, w których z trafnością podkreśla znaczenie czytania. Podczas uroczystości prezes PIK wręczył również zaległe odznaczenie od Janusza Piechocińskiego, ministra gospodarki, dla Henryka Woźniakowskiego, prezesa Społecznego Instytutu Wydawniczy Znak.

Po południu pierwszego dnia targów na naszym stoisku gościliśmy Jędrzeja Maciejewskiego ze Stowarzyszenia Autorów i Wydawców COPYRIGHT POLSKA, który udzielał porad prawnych. Rozmowy kontynuowano w przyjacielskiej atmosferze wspólnie z wydawcami, księgarzami i zaprzyjaźnionymi organizacjami podczas „Happy Hour”, organizowanej przez PIK na stoisku przy lampce wina.


Drugi dzień Targów nadal intensywny

W piątek 23.10 odbyło się spotkanie PIK poświęcone badaniu czytelnictwa „Jak czytamy?”. Wstępne wyniki drugiej edycji badania PIK „Kierunki i formy transformacji czytelnictwa w Polsce” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprezentował zespół badawczy składający się z przedstawicieli GAB Media (dr hab. Janusz Kostecki, Monika Ligęza, Michał Wysocki), Millward Brown (dr Izabella Anuszewska) oraz koordynatora badań z ramienia PIK, dr. Pawła Kuczyńskiego. Badanie zostało poprzedzone dokładną analizą 36 sondaży zrealizowanych w latach 2010–2014 przez rozmaite instytucje badawcze.

Uzyskane w tym roku wyniki nie napawają optymizmem. Przeczytanie w całości lub we fragmencie (albo tylko przejrzenie) choć jednej książki (bez względu na jej formę) w ciągu ostatniego roku zadeklarowało 37,2% respondentów, przy czym niespełna 1/3 z nich okazała się w miarę aktywna (podała, że sięgnęła w tym czasie przynajmniej po 7 książek). Nie potwierdziła się publicystyczna teza o popularności e-booków (tylko 4,2% deklaracji) i audiobooków (1,6%). W sposób istotny statystycznie kontakty z książką związane są z płcią (kobiety – 46,9%, mężczyźni – 27,2%), poziomem wykształcenia (wyższe – 62,5%, zasadnicze zawodowe – 20%), miejscem zamieszkania (miasta powyżej 100 tys. mieszkańców; region północny i centralny – powyżej 45%) oraz dobrą sytuacją materialną. Różnicujący wpływ wieku okazał się niewielki. Najpopularniejszą formą zaopatrywania się w książki był ich zakup (73,3%); z księgozbiorów bibliotek (także on-line) korzystało 58,3% badanych. Najczęściej sięgano po „gatunkową” literaturę piękną: powieści obyczajowe i romanse (42,9% badanych, przede wszystkim kobiety) oraz książki sensacyjne, kryminalne i thirllery (40,9%). Przeważały motywacje o charakterze autotelicznym: czytano głównie z ciekawości, dla własnego rozwoju i dla przyjemności. Więcej informacji TUTAJ. Raport końcowy z całego badania będzie gotowy z końcem grudnia tego roku i także zostanie udostępniony na stronie internetowej PIK oraz w formie osobnej publikacji.


PIK-owe Laury przyznane!

Zwieńczeniem piątku była uroczystość wręczenia nagród w 9. edycji konkursu PIK-owy Laur, z którą po raz pierwszy gościliśmy na salonach Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, 23.10. od godziny 15:30. Ale to nie jedyne odstępstwo od tradycji. Pierwszy raz w historii konkursu wykład literacki wygłosiła kobieta – znana pisarka, Sylwia Chutnik. Jednak najważniejsze jest to, że w wyniku głosowania jury w jednej z głównych kategorii konkursu wyłoniono aż dwóch laureatów. Co więcej, mieliśmy przyjemność wręczyć nie jedną, jak to zazwyczaj bywa, a dwie Nagrody Specjalne! Uroczystość zaszczycili wspaniali goście, w tym laureaci poprzednich konkursów, ich niedościgli mówcy, pisarze i dziennikarze. Niezawodnymi prowadzącymi galę byli tradycyjnie Jowita Dziedzic-Golec oraz Dariusz Stańczuk.

Z radością informujemy, że laureatami 9. edycji konkursu PIK-owy Laur zostali:

w kategorii mediów drukowanych – Justyna Sobolewska ("Polityka") oraz Paweł Goźliński ("Książki. Magazyn do czytania"), w kategorii mediów audiowizualnych i elektronicznych – Magdalena Mikołajczuk (Program I Polskiego Radia).

Jedną z dwóch Nagród Specjalnych otrzymał Jan Rodzeń – menadżer kultury, który oprócz animowania wydarzeń wydawniczych oraz współorganizowania od 1985 roku Warszawskiej Premiery Literackiej, z wielkim sercem od 1987 roku kieruje Klubem Księgarza – najważniejszym i najpopularniejszym salonem literackim Warszawy.

Drugą Nagrodę Specjalną przyznano Dorocie Sokołowskiej z Polskiego Radia Białystok – za wielkie oddanie i prowadzenie wyjątkowych programów o książkach i organizowanie akcji promujących czytelnictwo w mediach regionalnych. Fundatorem tej Nagrody jest Wydawnictwo ARKADY.

Laureaci otrzymali statuetki PIK-owego Lauru oraz nagrody finansowe, a także książki ufundowane przez Wydawnictwo ARKADY oraz Wydawnictwo BOSZ. Fotorelacja oraz nagranie z uroczystości w przygotowaniu. Pełna lista nominowanych dostępna jest tutaj.

Czy tegoroczne Targi Książki w Krakowie były inne niż wszystkie? Zdecydowanie TAK! O ich wyjątkowości świadczyły nie tylko takie okoliczności, jak jubileusz Polskiej Izby Książki, ale również zauważone przez wszystkich wyjątkowe zainteresowanie sprawami branży – pełne sale np. na naszych spotkaniach, poczucie jedności i chęci dialogu. Naładowani pozytywną energią planujemy PIK planuje kolejne inicjatywy, które – mamy wielką nadzieję – przysłużą się całej branży.

 

Powiązane komunikaty

Więcej komunikatów

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej