PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Badanie "Kierunki i formy transformacji czytelnictwa w Polsce"

Przebieg spotkania na temat badania PIK „Jak czytamy” w czasie Targów Książki w Krakowie 23.10.2015 r.

W czasie 19. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie zespół badawczy składający się z przedstawicieli GAB Media (dr hab. Janusz Kostecki, Monika Ligęza, Michał Wysocki), Millward Brown (dr Izabella Anuszewska) oraz koordynatora badań z ramienia PIK, dr. Pawła Kuczyńskiego przedstawił wstępne wyniki sondażu dotyczącego czytelnictwa Polaków, wykonanego w ramach projektu Polskiej Izby Książki „Kierunki i formy transformacji czytelnictwa w Polsce”, realizowanego od 2013 r. dzięki grantom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Badania przeprowadzono na reprezentatywnej próbie tysiąca osób w wieku 15+ lat (maksymalny błąd statystyczny ± 3 punkty procentowe).

Poprzedzono je dokładną analizą 36 sondaży zrealizowanych w latach 2010–2014 przez rozmaite instytucje badawcze, w trakcie której porównano stosowaną metodologię i zastanawiano się nad przyczynami rozbieżności pomiędzy osiąganymi rezultatami.

Uzyskane wyniki nie napawają optymizmem. Przeczytanie w całości lub we fragmencie (albo tylko przejrzenie) choć jednej książki (bez względu na jej formę) w ciągu ostatniego roku zadeklarowało 37,2% respondentów, przy czym niespełna 1/3 z nich okazała się w miarę aktywna (podała, że sięgnęła w tym czasie przynajmniej po 7 książek). Nie potwierdziła się publicystyczna teza o popularności e-booków (tylko 4,2% deklaracji) i audiobooków (1,6%). W sposób istotny statystycznie kontakty z książką związane są z płcią (kobiety – 46,9%, mężczyźni – 27,2%), poziomem wykształcenia (wyższe – 62,5%, zasadnicze zawodowe – 20%), miejscem zamieszkania (miasta powyżej 100 tys. mieszkańców; region północny i centralny – powyżej 45%) oraz dobrą sytuacją materialną. Różnicujący wpływ wieku okazał się niewielki. Najpopularniejszą formą zaopatrywania się w książki był ich zakup (73,3%); z księgozbiorów bibliotek (także on-line) korzystało 58,3% badanych. Najczęściej sięgano po „gatunkową” literaturę piękną: powieści obyczajowe i romanse (42,9% badanych, przede wszystkim kobiety) oraz książki sensacyjne, kryminalne i thirllery (40,9%). Przeważały motywacje o charakterze autotelicznym: czytano głównie z ciekawości, dla własnego rozwoju i dla przyjemności.

Więcej informacji zawiera prezentacja wyników zamieszczona na stronie PIK. Raport końcowy z całego badania będzie gotowy z końcem grudnia tego roku i także zostanie udostępniony na stronie internetowej Izby, a ponadto w formie osobnej publikacji.

Notatkę sporządził Janusz Kostecki


Do pobrania:

"Jak czytamy?" - prezentacja

Komunikat z przebiegu spotkania "Jak czytamy?"

 

Powiązane komunikaty

Więcej komunikatów

W skrócie

Komunikaty i bieżące informacje Biura PIK oraz najnowsze informacje branżowe w Twojej skrzynce e-mail. Zamów bezpłatny newsletter!

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej