Program

PROGRAM KONFERENCJI
11.00 – 11.30
Sesja otwierająca – Powitanie uczestników i otwarcie Konferencji
Moderator:
Andrzej Chrzanowski, Przewodniczący Komisji ds. Wydawnictw Naukowych przy KRASP, Polska Izba Książki
Uczestnicy sesji:
prof. dr hab. Roman Cieślak, Rektor-Gospodarz, Rektor SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego
dr Anna Czajczyk, Radca Ministra Edukacji i Nauki; Gabinet Polityczny Ministra
prof. dr hab. Jan Szmidt, Honorowy Przewodniczący KRASP
prof. dr hab. Jerzy Woźnicki, Prezes Fundacji Rektorów Polskich, Przewodniczący Komisji ds. Strategicznych Problemów Szkolnictwa Wyższego KRASP
11.30 – 12.00
Wystąpienie programowe
Biała Księga rynku wydawnictw naukowych – Raport Polskiej Izby Książki
Ewa Bluszcz, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Piotr Dobrołęcki, Biblioteka Analiz
12.00 – 12.15
Przerwa kawowa
12.15 – 13.45
Sesja I – Rynek wydawnictw naukowych w Polsce w 2021 roku
Rynek wydawnictw naukowych w Polsce w 2021 roku z perspektywy podmiotów zaangażowanych   w proces komunikacji naukowej – wydawców komercyjnych, wydawców uczelnianych, bibliotekarzy oraz instytucji nauki. Finansowanie działalności publikacyjnej. Pożądane formy współpracy wydawcy – uczelnie/instytucje nauki
Moderator:
Andrzej Chrzanowski, Przewodniczący Komisji ds. Wydawnictw Naukowych przy KRASP, Polska Izba Książki
Zagadnienia:
  1. Przegląd danych na temat rynku wydawnictw naukowych w Polsce w 2021 roku. Kto i w jakim zakresie zajmuje się publikowaniem i upowszechnianiem nauki. Próba opisania obecnych trendów z uwzględnieniem roli wszystkich podmiotów, w tym wydawnictw komercyjnych, wydawnictw i bibliotek uczelnianych oraz instytucji nauki na podstawie dostępnych źródeł („Biała Księga wydawnictw naukowych w Polsce w 2021 r.”, „Wykazy wydawnictw monografii naukowych oraz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych”, dane Biblioteki Narodowej, dane Biblioteki Analiz).
  2. Model finansowania działalności wydawnictw naukowych w Polsce. Bariery i ograniczenia wpływające na jakość i efektywność  publikowania naukowego. Formy współpracy uczelnie –   wydawcy komercyjni. Przykłady pozytywnych rozwiązań. Wnioski i postulaty.
  3. Problem finansowania a otwarta nauka i dydaktyka. Projekty konsorcjum OPERAS. Kto ma finansować wolny dostęp? Kiedy i w jakim zakresie możemy wprowadzić postulowane rekomendacje. Stan obecny, kierunki zmian, możliwe rozwiązania ustawowe.
  4. Zasady korzystania z publikacji naukowych w dydaktyce (prawo autorskie a praktyka dydaktyczna) – stan obecny i rekomendowany model.
Uczestnicy panelu:
Włodzimierz Albin, Wolters Kluwer Polska
Aurelia Grejner, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych
Dorota Krawczyńska, Marta Błaszczyńska, Wydawnictwo Instytutu Badań Literackich PAN (projekty konsorcjum OPERAS)
Danuta Szewczyk-Kłos, Jędrzej Leśniewski, Konferencja Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich
Marzenna Wojciechowska, Stowarzyszenie Autorów i Wydawców COPYRIGHT POLSKA
13.45 – 14.45
Lunch
SESJE RÓWNOLEGŁE
14.45 – 16.15
Sesja II – Obowiązujące regulacje i ich efekty 2021/22
Oczekiwania związane z regulacjami Ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce” oraz ocena stanu spraw na początek roku akademickiego 2021/2022
Moderator:
prof. dr hab. Elżbieta Żądzińska, Przewodnicząca Komisji ds. Nauki KRASP,
Rektor Uniwersytetu Łódzkiego
Zagadnienia:
  1. Podsumowanie rozwiązań zaproponowanych w Ustawie 2.0 w zakresie funkcji przypisanej wydawnictwom monografii naukowych i wydawnictwom czasopism oraz ocena wpływu tych regulacji na praktyki publikacyjne; czy zasada „dziedziczenia prestiżu” odgrywa jakąś istotną rolę w podnoszeniu jakości publikacji naukowych?
  2. Zebranie opinii środowiska na temat sporządzania wykazów wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe oraz wykazów czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych; czy możliwe jest poszerzenie listy kryteriów oceny wydawnictw - jakie są argumenty za i jakie przeciw; czy możliwe jest większe zróżnicowanie punktowe wydawnictw i jakie dane byłyby niezbędne do realizacji tego celu?
  3. Działania, które warto byłoby podjąć w celu dalszego podnoszenia jakości publikowania prac naukowych i skutecznego ich rozpowszechniania? Czy rozszerzenie listy kryteriów oceny działalności jednostek publikujących dzieła naukowe w Polsce daje takie narzędzia motywacyjne?
Uczestnicy panelu:
Ewa Bluszcz, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
dr Grzegorz Boguta, Wydawnictwo Nieoczywiste
dr Anna Czajczyk, Radca Ministra Edukacji i Nauki; Gabinet Polityczny Ministra
Jolanta Domaradzka, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu
prof. dr hab. Zbigniew Marciniak,
Przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, członek Zespołu monitorującego ds. wdrażania reformy nauki i szkolnictwa wyższego MNiSW w latach 2019–2020
Emilia Leśniewska, Wydawnictwo Naukowe PWN
Sesja III – Instrumentarium informatyczne wspierające wymianę informacji naukowej
Systemy informacji oraz bazy danych służące wsparciu komunikacji naukowej i upowszechnianiu nauki. Przykłady dobrych praktyk
Moderator:
dr Mariusz Luterek, Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii, Uniwersytet Warszawski
Zagadnienia:
  1. Zagraniczne repozytoria i bazy danych – jako narzędzie umiędzynaradawiania wyników działalności naukowej. W jakim zakresie polskie publikacje naukowe, w szczególności monografie, są obecne w zagranicznych bazach? Jakie są główne bariery w upowszechnianiu wyników badań tą drogą? Jakie wzorce z zagranicznych baz danych można przenieść/zaadaptować do polskich baz?
  2. Polskie repozytoria i bazy danych - jako narzędzie dystrybucji i zapewniania dostępu do publikacji naukowych w kraju.  Jaka jest skala ich wykorzystywania przez polskich wydawców? Jakie są główne bariery w zakresie gromadzenia danych i zapewniania efektywnego do nich dostępu? W jakich obszarach interesy wydawców, bibliotek i czytelników są rozbieżne i jak temu zaradzić?
  3. Cytowania oraz indeksacja a bazy danych – aspekty organizacyjne, ewaluacyjne, techniczne i finansowe. Czego potrzebują twórcy repozytoriów i baz danych, aby zapewnić efektywne rozwiązania w tych obszarach? W jakim zakresie polskie i zagraniczne bazy danych mogą stanowić efektywne źródło informacji do oceny dorobku naukowego?
  4. Dostęp zagregowany – w jakim zakresie możliwe jest zapewnienie dostępu do treści naukowych poprzez pojedynczy punkt dostępu?
Uczestnicy panelu:
dr Katarzyna Gaca-Zając, Elsevier, Scopus
Błażej Grygo, Wydawnictwo Naukowe PWN - IBUK Libra
Dorota Heliasz, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, e-journals
dr Anna Wałek, dyrektor Biblioteki Politechniki Gdańskiej i koordynator merytoryczny projektu MOST DANYCH
Jakub Szprot, Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego
16.15 – 16.30
Przerwa
16.30 – 17.00
Sesja podsumowująca – Wnioski i deklaracje dotyczące dalszych działań
Andrzej Chrzanowski, Przewodniczący Komisji ds. Wydawnictw Naukowych przy KRASP, Polska Izba Książki
prof. dr hab. Elżbieta Żądzińska, Przewodnicząca Komisji ds. Nauki KRASP, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego
dr Mariusz Luterek, Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii, Uniwersytet Warszawski
prof. dr hab. Jerzy Woźnicki, Prezes Fundacji Rektorów Polskich, Przewodniczący Komisji ds. Strategicznych Problemów Szkolnictwa Wyższego KRASP