Laureaci konkursu "Moja ulubiona księgarnia" już znani!

Polska Izba Książki po raz pierwszy z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich zorganizowała w tym roku konkurs fotograficzno-literacki „Moja ulubiona księgarnia”. Dzięki niemu udało nam się zaktywizować czytelników do dzielenia się magią miejsc, w których obcują z książkami.

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpiło 24 października na 18. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie podczas seminarium "650 lat w służbie książki. Przyszłość zawodów związanych z książką", którego szczególnym gościem była prof. Małgorzata Omilanowska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Laureatami konkursu zostali

Pan Paweł Skolimowski, zdobywca pierwszego miejsca, najbardziej ze wszystkich lubi księgarnię „Jaś i Małgosia” w Siedlcach. W tej działającej od 23 lat księgarni autor zwycięskiej pracy dostrzegł to, co ludzie książki tak bardzo cenią w niezależnych księgarniach – tradycję i nowoczesność, pamięć o wartościach i myślenie o przyszłości, zaangażowanie i przyjazne nastawienie. O ich wyjątkowości stanowi misja docierania do ludzi, którzy dzięki książkom poszerzają swoje horyzonty. To przyjazne podejście do klienta, w którym właściciele i pracownicy widzą przyjaciela, któremu mogą ofiarować cenne dary wiedzy i poznania, niejednokrotnie ciężkie do zdobycia w małych miejscowościach.

Drugie miejsce zajęła praca pani Iwony Fijoł, która zachwyciła pięknymi zdjęciami nietuzinkowej krakowskiej księgarni „Pod Globusem”. Z pracy tej wyłoniło się miejsce, którego magia dosięga wszystkie pokolenia i które dla każdego odwiedzającego ma w zanadrzu coś wyjątkowego.

Na trzecim miejscu uplasowała się praca pana Artura Puka, który jako swoją ulubioną księgarnię wskazał "Zysk i S-ka" w Poznaniu. Odkrywanie tajemnic zawartych w tej pracy było dla członków Jury prawdziwa przyjemnością - nie mogli przejść obok niej obojętnie i nie docenić talentu jej autora.

Dodatkowo spośród rozmaitych prac przesłanych w konkursie, Jury postanowiło wyróżnić trzy prace nadesłane przez: panią Magdalenę Dziedziak – ulubiona księgarnia „Atena” w Kamiennej Górze, pana Daniela Łubę – ulubiona księgarnia „Faber i Faber” w Warszawie oraz panią Natalię Brzozowską – ulubiona księgarnia „Stańczyk” w Stalowej Woli.

Laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!


Jury: Włodzimierz Albin – Polska Izba Książki, Waldemar Janaszkiewicz – Stowarzyszenie Księgarzy Polskich, Krzysztof Kaleta – Stowarzyszenie Księgarzy Polskich, Jerzy Okuniewski – Książnica Polska, Henryk Tokarz – Izba Księgarstwa Polskiego.

Obchody ŚDKiPA dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Do pobrania:

Informacja prasowa

I miejsce, Paweł Skolimowski, księgarnia "Jaś i Małgosia" w Siedlcach

II miejsce, Iwona Fijoł, księgarnia "Pod Globusem" w Krakowie

III miejsce, Artur Puk, księgarnia "Zysk i S-ka" w Ponznaniu


Poniższe zdjęcia pochodzą z archiwum pana Krzysztofa Kalety oraz Targów Książki w Krakowie.