PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Nagroda Literacka Unii Europejskiej

Nagroda Literacka Unii Europejskiej

Nagroda Literacka Unii Europejskiej (EUPL), wspierana przez Komisję Europejską, jest organizowana od 2009 roku przez konsorcjum utworzone przez Europejską Federację Księgarzy, Radę Pisarzy Europejskich oraz Federację Wydawców Europejskich. W konkursie rozpatrywane są dzieła autorów z 37 krajów uczestniczących w Programie Kultura UE. Zasadą konkursu jest wyłonienie laureatów z 12 krajów w cyklu trzyletnim, czyli każdy z krajów wyłania laureata spośród swoich nominowanych do konkursu co trzy lata. Konkurs odbywa się lokalnie, natomiast wręczenie nagrody laureatom z poszczególnych krajów, jak i promocja nagrodzonych dzieł, ma charakter międzynarodowy i obejmuje całą Europę. Drugą ważną zasadą Nagrody jest to, że promuje autorów stojących na starcie swojej kariery pisarskiej.

Dialog międzykulturowy jest niezwykle istotny z punktu widzenia poczucia jedności Europejczyków, dlatego celem Nagrody Literackiej Unii Europejskiej jest promowanie bogactwa literatury z obszaru Europy oraz zwrócenie uwagi czytelników na zagraniczne dzieła literackie. Do tej pory dokonano ponad 100 tłumaczeń nagrodzonych książek – w 19 językach! Nagrodzeni są promowani na Targach Książki we Frankfurcie, Targach Książki w Londynie oraz na festiwalu Passa Porta w Brukseli, co daje im niepowtarzalną okazję do przedstawienia swojej twórczości na arenie międzynarodowej. Dzięki temu wyróżnieniu autorzy (bądź ich wydawcy) mają pierwszeństwo w ubieganiu się o dofinansowanie na tłumaczenia ze środków unijnych.

W 2019 roku laureatką z Polski została Marta Dzido za powieść Frajda (Ha! art). W 2015 roku laureatką z Polski została Magdalena Parys za powieść Magik (Agora). W 2012 roku Nagrodę otrzymał Piotr Paziński za powieść Pensjonat (Wydawnictwo Nisza), natomiast pierwszym polskim laureatem był Jacek Dukaj nagrodzony w 2009 roku za powieść Lód (Wydawnictwo Literackie).

 

 

 


Więcej informacji o nagrodzie jest dostępnych TUTAJ.

W skrócie

Komunikaty i bieżące informacje Biura PIK oraz najnowsze informacje branżowe w Twojej skrzynce e-mail. Zamów bezpłatny newsletter!

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej