Newsletter PIK 11.2015
Warszawa, 24.06.2015 r.
Newsletter PIK 11.2015
Bieżące i nformacje dla członków Polskiej Izby Książki
Prosimy o przekazanie wszystkim, których informacje mogą dotyczyć
1. PIK poszerza swoje szeregi
Każda nadsyłana deklaracja członkowska jest nam miła. W ostatnich tygodniach do Izby wstąpili (ponownie) – wydawnictwo Publicat S.A. oraz wydawnictwo słowo/obraz/terytoria. Cieszymy się z tych powrotów, traktując je jako dowód na to, że decyzje i profesjonalne działanie Polskiej Izby Książki wzbudzają zaufanie i są doceniane. Wspólnie możemy więcej!
2. „Ocal książki” na Skwerze Hoovera w Warszawie 26 czerwca
W najbliższy piątek, 26 czerwca od godz. 14:00 do 17:00 na Skwerze Hoovera, przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie organizujemy w ramach kampanii OCAL KSIĄŻKI głośne czytanie i zbieranie podpisów pod apelem, aby projekt Ustawy o Książce uchwalić jeszcze w tej kadencji Sejmu. Swoje ulubione książki czytać będą Marzena Rogalska - dziennikarka, Patricia Kazadi - aktorka, piosenkarka i kompozytorka oraz Aleksandra Ciupa – modelka i prezenterka TV.
Zachęcamy Państwa do dołączenia i popularyzowania strony wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1032912746743475/
Zapraszamy także do śledzenie profilu akcji Ocal Książki na FB.
3. Ochrona prawa autorskiego – prosimy o podpisy pod petycją
Apelujemy ponownie o podpisy pod bardzo ważną internetową petycją, która została uruchomiona przy okazji kampanii Copyright For Freedom. Całe środowisko książki – a zwłaszcza wydawcy i autorzy – powinni wspierać walkę o zrównoważone prawo autorskie, które chroni twórców i wytwórców.
W Parlamencie Europejskim działają ugrupowania, które niesłusznie postrzegają prawo autorskie jako ograniczenie wolności słowa. Chcemy, aby europarlamentarzyści wiedzieli, że bez prawa autorskiego, chroniącego swobodę twórczą i prawa autorów do zarządzania swoimi dziełami, kwitnąć będzie piractwo pozbawiające twórców wynagrodzeń, a społeczeństwo dostępu do wartościowej literatury.
Postulaty środowiska wydawców i twórców europejskich można poprzeć w petycji pod poniższym linkiem:
Zrób to teraz!
4. Magdalena Parys z Nagrodą Literacką Unii Europejskiej
We wtorek 23 czerwca w Brukseli można było wysłuchać fragmentów powieści najlepszych wschodzących talentów prozatorskich w Europie. Magdalena Parys, polska laureatka Nagrody, osobiście odebrała to europejskie wyróżnienie wraz z dwunastoma pozostałymi laureatami. Każdy z nich otrzymał 5 tys. euro, a ich twórczość będzie w najbliższym czasie promowana w całej Europie. Więcej o ceremonii, Nagrodzie i laureatach na stronie http://www.euprizeliterature.eu/
5. Popularyzację książek i czytelnictwa nagradzamy PIK-owym Laurem!
Każdy może zgłosić swój ulubiony program, dziennikarza, akcję społeczną czy bloga promujące książki i czytelnictwo, które według niego zasługują na nagrodę w konkursie PIK-owy Laur.
Zgłoszenia konkursowe należy przesyłać do 31 lipca 2015 r. na e-mail: biuro@pik.org.pl; lub pocztą tradycyjną na adres: Polska Izba Książki, ul. Oleandrów 8, 00-629 Warszawa, z dopiskiem „Konkurs PIK-owy Laur”. Obowiązują dwie kategorie: „Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach drukowanych” oraz „Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach audiowizualnych i elektronicznych”.
Zgłoszenie konkursowe powinno zawierać:
- imię i nazwisko osoby zgłaszanej do nagrody, względnie nazwę programu, jego producenta lub realizatora;
- uzasadnienie dla zgłoszenia danej kandydatury: wskazanie osiągnięć, szczególnych wartości danej działalności względnie programu;
- dane osoby zgłaszającej: imię i nazwisko, adres, firmę.
Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 23 października 2015 r. podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.
Obok prezesa Polskiej Izby Książki – Włodzimierza Albina – a także wiceprezesów – Barbary Jóźwiak oraz Grzegorza Majerowicza, wyboru laureatów 9. edycji konkursu dokonają:
- prof. Jerzy Bralczyk, językoznawca, specjalista w zakresie języka mediów,
- prof. Grzegorz Leszczyński, literaturoznawca,
- dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej,
- prof. Jan Malicki, dyrektor Biblioteki Śląskiej,
- prof. Anna Nasiłowska, historyk literatury, krytyk literacki,
- dr Adam Pomorski, prezes Polskiego PEN Clubu,
- prof. Maria Poprzęcka, historyk sztuki.
Więcej o konkursie i poprzednich edycjach TUTAJ.
6. Rozwiązanie Young Digital Planet zaprezentowane w projekcie TISP
W jednym z ostatnich artykułów tygodnia projektu Technology and Innovation for Smart Publishing znalazła się relacja z wybranych seminariów podczas Targów Książki w Londynie. Autorów artykułu zaciekawiła między innymi prezentacja Marcina Skrabki z Young Digital Planet, który przedstawił rozwiązanie dla młodego pokolenia czytelników - Mobile Book Trail. Zachęcamy do lektury tutaj.
Firmy, które chciałyby zaprezentować swoje rozwiązania na stronie projektu, proszone są o kontakt z Agatą Skaruz: agata.skaruz@pik.org.pl
Biuro PIK