Akcja "5 minut dla słowa" z patronatem honorowym PIK

Silesia City Center, organizator akcji propagującej czytelnictwo oraz ideę społecznego dzielenia się książką pt. „5 minut dla słowa”, przygotował nietypowy projekt popularyzujący czytelnictwo, którego celem jest zachęcenie mieszkańców Śląska do sięgnięcia po lekturę, poznanie nowych autorów i klasyków, a także podzielenie się swoim księgozbiorem z niewielkimi bibliotekami. Wydarzenie odbędzie się w dniach 25-30 sierpnia.

Projekt zakłada stworzenie w Silesia City Center specjalnej strefy, w której znajdzie się 10 wygodnych foteli - każdy dedykowany jednemu autorowi. W ten sposób odwiedzający strefę będą mogli usiąść np.w fotelu np. Wisławy Szymborskiej lub Zbigniewa Herberta.

Siadając w wybranym fotelu każdy otrzyma odtwarzacz mp3 z 5-minutowym nagraniem autora czytającego swoje wiersze lub fragment prozy. W sumie będzie 10 odtwarzaczy z głosami 10 autorów. Oprócz tego, będzie można także sięgnąć po książkę, która będzie leżała przy fotelu.

Dodatkowo wydarzeniu towarzyszyć będzie regionalna akcja społecznego dzielenia się książką. Przez 5 dni zbierane będą m.in. zalegające w domach kryminały, lektury szkolne, bajki, albumy, które następnie przekazane zostaną do 5 niewielkich, osiedlowych bibliotek w woj. śląskim, które z braku funduszy nie są w stanie rozwijać swojego księgozbioru. W zeszłym roku dzięki podobnej akcji zebrano aż 3 tony książek (ponad 2 tys. książek). Część z nich odbudowała zasoby Biblioteki Miejskiej w Czerwionce, część (gł. bajki) trafiła na oddziały dziecięce śląskich szpitali.

Zachęcamy do udziału!