PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

PIK na targach

20.Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie - podsumowanie

20. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie za nami. Przypominamy więc spotkania, które z tej okazji przygotowała Polska Izba Książki. Cykl tegorocznych spotkań rozpoczęło Forum PIK pt.:"Samokontrola wydawców, księgarzy i hurtowników jako instrument wsparcia regulacji rynku książki". Wynikiem prowadzonego przez Włodzimierza Albina spotkania, w którym wzięli udział praktycy rynku wydawniczo-księgarskiego zarówno wnikliwa analiza status quo, jak i słuszne postulaty zmian, które pozwoliłyby na zrównoważony rozwój rynku książki. Dyrektor Danuta Skóra (Wydawnictwo Znak) zaapelowała, by zrobić pierwszy krok, a Karolina Krakowska (Księgarnia na Tłomackiem) wykazała, że nawet najbardziej kompetentny księgarz w obecnej sytuacji nie odniesie sukcesu. Polska Izba Książki i STowarzyszenie Copyright Polska przygotowały seminarium na temat systemu rekompensaty dla autorów i wydawców za wypożyczenia biblioteczne pt.: "Co wiemy, czego potrzebujemy, czego musimy się jeszcze uczyć? Pierwsze podsumowanie systemu wypłat za wypożyczenia biblioteczne (PLR)". Spotkanie prowadziła Barbara Jóźwiak (prezes SAiW). Obecny na spotkaniu dyrektor Departamentu Mecenatu Państwa Maciej Dydo pogratulował Stowarzyszeniu skuteczności, z jaką przeprowadzono wdrożenie systemu. Ostatnim i zarazem bardzo ważnym spotkaniem zorganizowanym przez Izbę na tegorocznych targach w Krakowie była prezentacja nowatorskiego projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środowisk książki i niewidomych "IBUK Libra Light". W spotkaniu w roli panelistów wystąpili Monika Cieniewska z Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego, Maciej Dydo - dyrektor Departamentu Mecenatu Państwa oraz Dariusz Jaworski - dyrektor Instytutu Książki. Projekt IBUK Libra Light zaprezentowała Natalia Michałek z wydawnictwa PWN. Uczestnicy konferencji otrzymali folder opisujący projekt i zapraszający wydawców do aktywnego udziału w jego powstawaniu i rozwoju.

Podczas uroczystości oficjalnego otwarcia 20. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie zostały wręczone dyplomy PIK "Przyjaciel Książki". Wyróżnienia wręczył prezes PIK. Tytułu "Przyjaciół Książki" otrzymali prawnicy wspierający PIK - Agnieszka Wiercińska-Krużewska z kancelarii WKB, Maciej Ślusarek z kancelarii LSW i Lubomira Wengler z działu prawnego Wolters Kluwer. Dyplomy wręczone zostały także programistom, zaangażowanym w stworzenie Ogólnopolskiej Bazy Księgarń - panu Błażejowi Stankowskiemu z WOlters Kluwer oraz Ryszardowi Krakowiakowi z Divesens. Gratulujemy!

Na stoisku targowym PIK odbyło się tradycyjne, nieformalne spotkanie członków Rady PIK z wydawcami, księgarzami i dystrybutorami przy lapmce wina.

Serdecznie dziękujemy panelistom, gościom i uczestnikom naszych spotkań oraz organizatorom Targów.

Powiązane komunikaty

Więcej komunikatów

W skrócie

Komunikaty i bieżące informacje Biura PIK oraz najnowsze informacje branżowe w Twojej skrzynce e-mail. Zamów bezpłatny newsletter!

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej