KOMUNIKAT o posiedzeniu RADY PIK 30.04.2020
W związku z dynamicznie rozwijającą się - trudną - sytuacją w branży wydawniczo-księgarskiej, członkowie Rady PIK uzgodnili zwiększenie częstotliwości posiedzeń odbywających się w trybie online.
Na posiedzeniu w dniu 30 kwietnia podsumowano realizację apelu „Niepodległa Czytająca”, pisma skierowanego do Prezydenta i Premiera RP w sprawie strategicznych działań na rzecz ratowania kultury książki. Pismo podpisało czterdziestu czterech sygnatariuszy:
stowarzyszenia i organizacje środowiska jak i wiodące firmy rynku książki.
Badanie ankietowe stanu rynku książki, które Izba rozpisała ponownie 29.04. i które będzie trwało do 06.05. (włącznie) pozwoli zebrać twarde dane i materiał analityczny potrzebny jako podstawa dla budowania strategii rozwoju rynku po pandemii oraz dla określania potrzeb wsparcia ze strony władz centralnych i samorządowych. Dla określenia stopnia zubożenia kultury książki w wyniku ograniczeń, jakie wymusiła epidemia na społeczeństwie i gospodarce potrzebne będą dalsze badania.
W ramach wsparcia sektora rynku książki najbardziej dotkniętego skutkami pandemii i wymagającego dostosowania do nowej sytuacji, PIK rozpocznie z końcem maja cykl szkoleń online mających na celu podniesienie kompetencji księgarzy w obszarze marketingu cyfrowego i myślenia projektowego. Szkolenie dofinansowane z programu ministra kultury „Partnerstwo dla książki” jest kontynuacją stacjonarnego szkolenia w roku 2019.
Członkowie Rady przyjęli z aprobatą informację o licznych aktywnościach promocji książki i czytania, jakie odbędą się w przestrzeni cyfrowej w maju w ramach rekompensaty tradycyjnych majowych targów książki, które się nie odbędą. I tak Izba pozytywnie przychyla się do wniosku o patronat dla wirtualnych targów książki „Booktarg” (21.05.-24.05.), organizowanych przez Lubimy czytać, Legimi oraz Allegro.