PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Komunikaty PIK

Komitywa Niszowych Wydawców - stoiska kolektywne dla małych oficyn wydawniczych na Targach Książki w Warszawie w dniach 26-29 maja 2022 r. i Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie w dniach 27-30 października 2022 r.


 
Celem inicjatywy była promocja biblioróżnorodności, prezentacja niskonakładowych, jakościowych publikacji  małych oficyn wydawniczych o niskich budżetach promocyjnych. Dzięki ekspozycji ciekawych książek oraz interesującym, licznym spotkaniom, stoiska cieszyły się dużym zainteresowaniem. Oferta wydawnicza małych oficyn nie zawsze jest znana szerszemu kręgowi odbiorców, dlatego prezentacja ich książek na najważniejszych targach książki w Polsce, Warszawie i Krakowie, była wyjątkową okazją dla czytelników, którzy chętnie odwiedzali stoiska. Oglądali z zainteresowaniem i kupowali książki z dziedziny literatury pięknej, faktu, naukowej i popularnonaukowej, książki dla dzieci i młodzieży oraz albumy. Na stoiskach  odbyły się 43 spotkania z autorami.

I .Warszawa
Komitywa Niszowych Wydawców - kolektywne stoisko na Targach Książki w Warszawie powstało w sali J. Korczaka w PKiN, stoisko nr 111,  na 20 m2.

Zakwalifikowało się 12 małych wydawców:
A-TI – zielone wydawnictwo – wydaje  książki wprowadzające w tajniki jogi i ajurwedy, jak i zaawansowane publikacje wykorzystywane w praktyce zawodowej przez nauczycieli jogi, dietetyków, zielarzy, fizjoterapeutów, lekarzy.
Biblioteka Słów (imprint Biblioteki Analiz)- literatura bałkańska i „małych języków”
Fame Art – beletrystyka, biografie - profil wydawnictwa ukierunkowany jest w szczególności na literaturę autorstwa ciekawych postaci kobiecych.
Fundacja Sąsiedzi -  książki o Podlasiu, o Polsce północno-wschodniej, Biebrzy, Gruzji, Ukrainie, Białorusi, Litwie.
Wydawnictwo JanKa
- wydaje wyłącznie literaturę polską, piękną i faktu. Połowa z wydanych przez JanKę  ponad czterdziestu książek to debiuty.
Wydawnictwo Nieoczywiste -  prezentuje nowatorskie i „nieoczywiste” podejście do szeroko rozumianych nauk społecznych – ekonomii, politologii, finansów, historii, prawnych aspektów biznesu i ekonomii.
Wydawnictwo Akademickie Sedno- wydawca literatury naukowej i literatury pięknej (SEDNO Literatura). Monografie i eseje akademickie w dziedzinie humanistyki, nauk społecznych i sztuki. Współczesna literatura piękna i literatura faktu, w tym biografie. Liczne tłumaczenia klasyków i współczesnych pisarzy języka rosyjskiego, słoweńskiego, chorwackiego, serbskiego, francuskiego i angielskiego.
Wydawnictwo Buffi – wydaje książki poświęcone sztuce, architekturze, pejzażowi Polski. Artystyczne zdjęcia dopełnione są poezją i prozą wybitnych literatów, w tym noblistów
Wydawnictwo Nisza – literatura piękna „Niszowe książki nie są "sformatowane". Za to mądre i ciekawe”.
Wydawnictwo Eperons Ostrogi – literatura piękna, głównie przekłady z języka niemieckiego i francuskiego
Wydawnictwo Nieśpieszne- książki popularnonaukowe i poradniki „O przestrzeni (głównie dla dzieci), edukacji (przyrodniczej, domowej), pracy (po swojemu i w swoim tempie)”
Wydawnictwo Omnibus – książki dla dzieci, pomoce edukacyjne z zakresu nauczania przedszkolnego, wczesnoszkolnego i logopedii.
Działania promocyjne:
W ramach promocji stoiska w Warszawie nagrano 90 sekundowy filmik zapraszający na stoisko niszowych wydawców w Warszawie, który był rozpowszechniany na kanałach PIK,  w mediach branżowych, oraz na kanałach wydawców Komitywy:
https://www.youtube.com/watch?v=t1K33F71Pow

Przygotowano katalog wydawców wspólnego stoiska i wszystkich tytułów na nim prezentowanych.
Na stoisku odbyło się 21 spotkań z autorami.  Wydawcy oferowali 172 tytuły.

II. Kraków
 
Komitywa Niszowych Wydawców  - kolektywne stoisko na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie –  stoisko B50, hala Dunaj.

Mottem stoiska krakowskiego było hasło: „Ile książek tyle światów – bogaci różnorodnością”.

Do stoiska Komitywy Niszowych Wydawców w Krakowie przystąpiło 16 wydawców. Jedenastu z nich brało udział  w realizacji pierwszej części zadania , w kolektywnym stoisku w Warszawie.
W Krakowie na stoisku Komitywy, oprócz wydawców obecnych w Warszawie, swoją ofertę zaprezentowali:  wystawiły się następujące oficyny
Oficyna Naukowa Ewa Pajestka-Kojder - wydawnictwo specjalizuje się publikacjach naukowych, głównie z dziedziny socjologii, filozofii, kulturoznawstwa, antropologii społecznej, prawa, historii, wydaje liczne przekłady dzieł niemiecko-, angielsko-, rosyjsko-, i francuskojęzycznych.
Wydawnictwo Jagoda – wydaje beletrystykę i książki dla dzieci.
Wydawnictwo Marpress – wydawnictwo z Gdańska,  promuje pomorskich autorów i autorki, lokalną historię, powieści, które dzieją się w regionie, wydaje też literaturę z krajów nadbałtyckich, rzadko obecną w Polsce.
Wydawnictwo Ha!art -  Ha!art wydaje młodą prozę i poezję, przekłady literatury zagranicznej, albumy.
Wydawnictwo Papierowy Motyl  - wydaje literaturę piękną.

Działania promocyjne:
- zamieszczono informację o stoisku Komitywy Niszowych Wydawców i spotkaniach na stoisku w katalogu targowym online
- zamieszczono reklamę stoiska w krakowskim dodatku do Gazety Wyborczej „ Gazeta na Targi Książki”, który ukazał się 24.10.br , oraz był rozdawany bezpłatnie podczas targów, reklama była zamieszczona też na internetowej stronie Gazety Wyborczej
- zamieszczono  na portalu Rynek Ksiązki pl. baner Komitywy
- zamieszczono na portalu Rynek książki.pl wywiady z wydawcami Komitywy oraz zaproszenia na stoisko
- informacje o stoisku znalazły się na stronach: Ogólnopolskiej Bazy Księgarń, Polskiej Izby Książki, mediów branżowych
- reklama stoiska przez cztery targowe dni widniała na podświetlonym pylonie dwustronnym

Goście targowi oglądali z zainteresowaniem i kupowali książki (342 tytuły) z dziedziny literatury pięknej, faktu, naukowej i popularnonaukowej, książki dla dzieci i młodzieży oraz albumy. Na stoisku odbyły się 22 spotkania z autorami

Powiązane komunikaty

Więcej komunikatów

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej