Książka jako dobro kultury, o które należy dbać
W minionych dniach okazją do rozmów o stanie rynku książki był wywiad red. Moniki Ochędowskiej z prezeską Polskiej Izby Książki na łamach Tygodnika Powszechnego oraz kwestia monopolizacji rynku książki używanej przez współpracę Tezeusza z Empik.com.
W rozmowie z "Tygodnikiem Powszechnym" pojawił się wątek platformy do rozmów ze stroną rządową, jaką niewątpliwie staje się podkomisja stała ds. czytelnictwa i prawa autorskiego, w której wypracowywane są tematy m.in. do ustawy o książce. Magdalena Hajduk-Dębowska wyjaśnia także, dlaczego odchodzimy już od nazwy „jednolita cena książki”. Dlaczego dla podmiotów działających w Polsce ważnym jest powrót do zerowego VATu na książki oraz co może dać nam wprowadzenie ulg na zakup książek np. z okazji 18. urodzin.
Cały tekst ukazał się w nr 36/2024 „Tygodnika Powszechnego”, który dostępny jest online:
https://www.tygodnikpowszechny.pl/ksiazka-jest-dobrem-kultury-i-wszyscy-musimy-o-nia-dbac-188123
Na antenie radiowej Jedynki w budzącej wiele emocji sprawie wejścia antykwariatu Tezeusz w wyłączną współpracę z siecią EMPIK.com. Antykwariat będzie jedynym sprzedawcą książki używanej na tej platformie, zapowiadając chęć zdominowania całego rynku antykwarycznego w Polsce. W odpowiedzi posłanka Lewicy Daria Gosek-Popiołek zgłosili zawiadomienie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta o możliwości naruszenia wolności konkurencji przez monopolizację rynku książki używanej.
- Narracja prezesa firmy Tezeusz jest zapowiedzią wojen cenowych na rynku książki używanej – mówi Magdalena Hajduk-Dębowska. – Te wojny toczą się od lat na rynku książki nowej. Wszyscy jesteśmy bardzo nimi zmęczeni. I są one jedną z głównych przyczyn kryzysu rynku księgarskiego oraz trudnej kondycji mniejszych podmiotów wydawniczych - dodaje.
Pełen materiał audio od 26:00 minuty audycji „W samo południe” z dn. 4 września 2024 roku dostępny pod tym linkiem: https://jedynka.polskieradio.pl/audycje/473
Polska Izba Książki nieustająco działa na rzecz rynku książki zrzeszając ponad 160 firm i organizacji działających aktywnie jako: wydawcy, wystawcy, dostawcy rozwiązań dla rynku ebook czy twórcy platform książkowych i portali o książkach.