PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Komunikaty PIK

Newsletter PIK 7.2014

Strona Jubileuszu: www.sbp.pl/650

Warszawa, 28.04.2014 r.

 

Newsletter PIK 7.2014

 

Bieżące informacje dla członków Polskiej Izby Książki

Prosimy o przekazanie wszystkim, których informacje mogą dotyczyć

 

1. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Konferencja z okazji ŚDKiPA za nami. Relacja z konferencji oraz interesujące referaty o historii książki i czytania są już na naszej stronie internetowej). Przed nami ogłoszony na konferencji konkurs fotograficzno-literacki „Moja ulubiona księgarnia”, w którym prace należy nadsyłać do 31 lipca. Pierwszą pracę konkursową otrzymaliśmy niecałe trzy dni po jego ogłoszeniu – mamy nadzieję, że jest to zwiastun dużego zainteresowania konkursem ze strony czytelników i miłośników księgarń.

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich odbywa się dużo imprez w księgarniach i bibliotekach, o czym intensywnie informowały i informują media. Kwiecień stał się – m.in. dzięki promocji tego święta przez PIK – na dobre miesiącem promocji książki i czytelnictwa.

Szczegóły dotyczące konkursu „Moja ulubiona księgarnia” oraz jego regulamin dostępne są na stronie PIK.

 

2. Nagrody „Złoty Gryf 2014”, Nagroda Literacka m.st. Warszawy oraz książkowe domino w BUW

17 kwietnia w siedzibie Polskiej Izby Druku w Warszawie obradowała Komisja Konkursowa Nagrody „Złoty Gryf 2014”, najbardziej prestiżowego wyróżnienia w polskiej poligrafii.

W skład tegorocznego jury wchodzą: Jerzy Petriaszwili – przewodniczący (Zakład Technologii Poligraficznych Instytutu Mechaniki i Poligrafii PW), Ryszard Czekała (Polska Izba Druku), Bartłomiej Królak (Polska Izba Opakowań), Andrzej Rowicki (Ekspert Polskiej Izby Druku w dziedzinie fleksografii), Andrzej Tomaszewski (Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Poligraficznego), Bogdan Wyrzykowski (Sekcja Poligrafów Stowarzyszenia Inżynierów Mechaników Polskich) oraz Piotr Dobrołęcki, który tradycyjnie w tym gronie reprezentuje Polską Izbę Książki. 

Nagroda przyznawana jest w dziesięciu kategoriach, w których zwycięzcy otrzymują statuetki „Złotego Gryfa”, prawo jego używania jako znaku graficznego na blankietach firmowych oraz przywilej zamieszczania na swoich wyrobach tekstu: „Drukarnia jest laureatem konkursu o nagrodę ‘Złotego Gryfa 2014’”. Ogłoszenie werdyktu i wręczenie nagród nastąpi 24 maja podczas Balu Polskiej Izby Druku w hotelu The Westin Warsaw.

Z kolei 23 kwietnia w Pałacu Rzeczpospolitej w Warszawie, w siedzibie Biblioteki Narodowej, uroczyście wręczono w czterech kategoriach Nagrody Literackie m.st. Warszawy oraz Nagrodę w kategorii „Warszawski Twórca”, którą otrzymał Wiesław Myśliwski. Uroczystość relacjonowana była szeroko w mediach, także w Bibliotece Analiz.

Innym ciekawym wydarzeniem związanym z obchodami ŚDKiPA było książkowe domino. Akcja była manifestacją nie tylko pomysłów na wykorzystanie dużej liczby woluminów, ale też zaproszeniem do radosnego, zbiorowego uczestnictwa w święcie książki poprzez próbę pobicia rekordu Guinessa. Teaser akcji dostępny jest tutaj.

 

3. WTK – bardzo ważne imprezy PIK

Podczas tegorocznych Targów Książki w Warszawie jak zwykle przygotowaliśmy ciekawe spotkania z polskimi i zagranicznymi ekspertami. Wykaz spotkań poniżej, a szczegółowy opis w załączeniu.

  • Ustawa o jednolitej cenie – ostatnia szansa dla rynku książki!
    22 maja, godz. 14:00–15:00, sala Londyn C
  • „Kierunki i formy transformacji czytelnictwa w Polsce” – wnioski z pierwszych wyników badań
    22 maja, godz.16:00–18:00, sala Paryż B
  • Egzemplarz obowiązkowy, czy mamy problem?
    23 maja, godz. 13:00, sala Paryż C (Dzień Targów Academii). Organizator: Sekcja Wydawców Akademickich i Naukowych PIK oraz Konferencja Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich
  • Rynek książki w dobie transformacji. Nowe formaty cyfrowe – szanse, zagrożenia, wyzwania
    23 maja, godz. 15:00–16:30, sala Londyn B. Organizator: Frankfurckie Targi Książki we współpracy z Polską Izbą Książki

Serdecznie zapraszamy także na stoisko Polskiej Izby Książki – nr 144a/D17 – zwłaszcza niezdecydowanych niezrzeszonych :).

 

4. Wszyscy członkowie PIK spotykają się 21 maja w Klubie Księgarza

21 maja 2014 r. o godz. 16.00 w Klubie Księgarza w Warszawie, przy Rynku Starego Miasta 22/24, odbędzie się Walne Zgromadzenie członków PIK. Zaproszenie zostało już rozesłane do wszystkich członków PIK. Podczas WZ zostanie przedstawione sprawozdanie za rok 2013 oraz omówiony będzie plan działań w roku 2014. Ważnym punktem obrad będą wybory uzupełniające do Rady PIK, gdyż mamy trzy wakaty. Kandydaci będą wybierani z Kurii 1 – jeden członek do Rady oraz z Kurii 2 – dwóch członków do Rady. Osoby zgłaszane do wyborów powinny reprezentować wydawnictwa beletrystyczne, szerzej tzw. kolorówkę. Wszystkie trzy kurie mają swoje posiedzenia przed Walnym Zgromadzeniem. Podczas posiedzenia Kurii 1 i 2 wybrani zostaną kandydaci do Rady – ostateczny wybór nastąpi w czasie głosowania podczas WZ.

Ważne jest, żeby wszyscy członkowie PIK aktywnie uczestniczyli w decyzjach Zgromadzenia 21 maja. Rozliczenie budżetu za rok 2013 oraz plan za 2014 będą udostępnione członkom do 14 maja.

 

5. Fundacja Dziewczynka z Zapałkami prosi o wsparcie wydawców

W związku ze zbliżającym się zakończeniem roku szkolnego, Fundacja chciałaby przygotować paczki podarunkowe dla swoich podopiecznych, w których znalazłyby się książki, czasopisma, dodatki do gazet (materiały zbędne, a nawet uszkodzone). Wszystko to, co dla Państwa może być niepotrzebne: od książki do kawałka papieru i sznurka, dosłownie wszystko, może mieć nieocenioną wartość a dla podopiecznych Fundacji może być źródłem ogromnej radości. W ramach podziękowania Fundacja wystawia dyplom oraz umieszcza logo darczyńcy na stronie internetowej i stronie na portalu Facebook.

Adres: Fundacja Dziewczynka z Zapałkami, ul. Gdańska 29, 90-715 Łódź

 

Biuro PIK


Do pobrania:

Newsletter PIK 7.2014

Spotkania PIK na WTK 2014

Konkurs "Moja ulubiona księgarnia"

Powiązane komunikaty

Więcej komunikatów

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej