"650 lat książki i czytania w Polsce" - materiały po konferencji PIK z okazji ŚDKiPA
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (ŚDKiPA) obchodzony jest na świecie od 1926 roku, a w Polsce na szeroką skalę od 2008, kiedy to stowarzyszenia bibliotekarzy, księgarzy i wydawców powołały komitet organizacyjny ogólnopolskich obchodów tego święta. Od tamtej pory nie tylko coraz więcej mówi się w przestrzeni publicznej o książkach i czytaniu.
Tradycyjnie już 23 kwietnia w księgarniach rozdawane są róże, odczytywana jest legenda związana ze świętem oraz udzielane są atrakcyjne rabaty. Jednym z szerzej zakrojonych wydarzeń są Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża”, w które zaangażowanych jest około 60 księgarń z regionu oraz biblioteki. Odbywają się ponadto seminaria, warsztaty i spotkania autorskie. W mniejszych miastach księgarnie współpracują z domami kultury i bibliotekami oraz we własnym zakresie organizują małe wydarzenia.
Przez ostatnie dwa lata motywem przewodnim działań Polskiej Izby Książki w ramach ŚDKiPA było prawo autorskie, którego ochrona – w wyniku rozwoju nowych technologii – stała się nadrzędnym zadaniem i problemem nas wszystkich. Chodzi bowiem o ochronę interesów twórców, producentów oraz samych czytelników.
W tym roku kładziemy nacisk na rolę księgarzy w promocji czytania i kształtowaniu świadomych czytelników. Z okazji ŚDKiPA ogłaszamy konkurs fotograficzno-literacki „Moja ulubiona księgarnia” (regulamin i informacja prasowa do pobrania na dole strony), który adresujemy do wszystkich, bo ma nam wszystkim uświadomić, że księgarnia jest bardzo ważnym ogniwem w obiegach kultury. Księgarnia i biblioteka – to miejsca, gdzie każdy może zetknąć się z książką oraz zostać o niej kompetentnie poinformowany! Księgarnia nie jest sklepem z książkami, zróbmy więc wszystko, żeby nie zniknęły z naszych miast i miejscowości.
Jest jeszcze jeden powód, dla którego w tym roku rola księgarzy jest warta wysunięcia na pierwszy plan. Jak wszystkim wiadomo, 12 maja przypada 650 rocznica pierwszej pisemnej wzmianki o zawodzie stacjonariusza, który pełnił funkcje wydawcy, księgarza i bibliotekarza. Tę datę współczesne środowisko ludzi książki uznaje za początek swoich dzisiejszych zawodów – za początek służby książce w Polsce.
Z okazji tej rocznicy powołany został Komitet Organizacyjny Jubileuszu „650 lat w służbie książki”, składający się ze stowarzyszeń księgarzy, wydawców, bibliotekarzy i drukarzy, który przez cały rok 2014 czuwa nad imprezami popularyzującymi książkę, czytelnictwo i wiedzę o zawodach związanych z wytwarzaniem i upowszechnianiem książek. Dzięki współpracy w ramach Komitetu powstał bogaty program obchodów, o którym informujemy na stronie internetowej Jubileuszu – www.sbp.pl/650.
Dzisiejsza konferencja, która tradycyjnie już zainaugurowała w całej Polsce obchody ŚDKiPA, była okazją do wysłuchania ciekawych wykładów popularno-naukowych związanych z historią książki i zwyczajów czytania, które wygłosili wybitni eksperci w swoich dziedzinach – Andrzej Tomaszewski o ewolucji postaci książki oraz prof. Janusz Kostecki o różnych zwyczajach czytania. Na koniec dr Paweł Kuczyński przedstawił nie mniej ciekawe badanie kierunków i form transformacji czytelnictwa, które Polska Izba Książki prowadzi dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i we współpracy takich znamienitymi ośrodkami badawczych, jak CBOS i OPI.
Tegoroczne inicjatywy Polskiej Izby Książki związane ze Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich są możliwe dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Do pobrania:
Informacja prasowa, konferencja 22.04.2014
O dawnych i nowych sposobach czytania, wykład - prof. Janusz Kostecki
Od skryptoriów do e-booków, prezentacja - Andrzej Tomaszewski
Kierunki transformacji czytelnictwa w Polsce, prezentacja nr 1 - dr Paweł Kuczyński
Kierunki transformacji czytelnictwa w Polsce, prezentacja nr 2 - dr Paweł Kuczyński
Informacja prasowa, konkurs "Moja ulubiona księgarnia"
Regulamin konkursu "Moja ulubiona księgarnia"