PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

PIK na targach

Relacja, prezentacje i zdjęcia ze spotkań PIK na V Warszawskich Targach Książki

Z niemałym sukcesem udało nam się zorganizować aż cztery spotkania podczas WTK, które ku naszemu zadowoleniu cieszyły się zainteresowaniem nie tylko w środowisku branżowym, ale również wśród samych czytelników.

Wciąż bardzo gorącym tematem jest projekt PIK dotyczący Ustawy o jednolitej cenie książki. Na spotkaniu 22 maja poświęconemu temu zagadnieniu odnotowaliśmy największą frekwencję. Po prezentacji Grzegorza Boguty z GAB Media, który przedstawił stan prac nad projektem ustawy, głos zabrał gość specjalny, Michał Boni, były minister administracji i cyfryzacji. W swoim wystąpieniu zdecydowanie poparł działania Izby, wskazując między innymi na duże znaczenie księgarń w życiu społeczno-kulturalnym. Na spotkaniu panowała zgodność w sprawie wprowadzenia ustawy i postulowano jej rozszerzenia na formy cyfrowe analogicznie do Francji i Niemiec. Interesująca była informacja Michała Boniego na temat starań ponownego wprowadzenia ustawy o jednolitej cenie w Wielkiej Brytanii.

Kolejne spotkanie związane było z projektem badawczym PIK. Zespół badawczy z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI) zaprezentował wyniki badania jakościowego. Analizowano kiedy i jak czytają Polacy, po jakie teksty najchętniej sięgają i co jest ich motywacją. Dodatkowo uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać ciekawej relacji z badania etnograficznego prowadzonego przez OPI. W drugiej części spotkania Grzegorz Boguta z GAB Media dał wprowadzenie do dyskusji, jak dopasować modele biznesowe do aktualnych form i praktyk czytelniczych, zachęcając zebranych do włączenia się w dyskusję panelową w internecie. Osoby chcące wziąć w niej udział proszone są o kontakt z Biurem PIK – biuro@pik.org.pl.

Drugiego dnia Targów odbyły się dwa spotkania, których byliśmy współorganizatorem.

Pierwsze z nich, współorganizowane przez Konferencję Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich, poświęcone było nowelizacji Rozporządzenia dotyczącego obowiązkowego egzemplarza bibliotecznego. O pracy nad redukcją liczby EO z 17 do 5 poinformowała pani dyrektor Anna Duńczyk-Szulc z Departamentu Mecenatu Państwa MKiDN. Oczekiwany przez wydawców od lat projekt rządu zostanie w najbliższym czasie podany do szerokich konsultacji społecznych i środowiskowych. Projekt wzbudza protest bibliotekarzy, dla których egzemplarz obowiązkowy był w dużej mierze instrumentem uzupełniania księgozbiorów. Gorącą dyskusję zakończono konkluzją, żeby całe środowisko książki walczyło o większe nakłady na zakupy dla bibliotek.

Po raz kolejny Frankfurckie Targi Książki oraz PIK zorganizowały panel kontynuujący tematykę cyfrowych wyzwań dla rynku książki. Jonathan Beck, dyrektor programowy jednego z najstarszych i największych niemieckich wydawnictw, zaprezentował, w jaki sposób radzi sobie w czasie nieustannych zmian na rynku książki. Niemiecka perspektywa różni się od polskiej, co tym bardziej było ciekawe zarówno dla pozostałych panelistów, jak i zgromadzonych gości. Z dużym zainteresowaniem zebranych oraz zagranicznych gości spotkała się prezentacja Piotra Kubiszewskiego o wnioskach dla branży wydawniczej płynących z zebranych przez niego danych na temat rynku e-publikacji i nowych formatów cyfrowych. Ożywiona dyskusja z Sonią Dragą i Marcinem Beme oraz publicznością przedłużyła spotkanie o pół godziny.


Do pobrania:

Jonathan Beck, prezentacja

Piotr Kubiszewski, prezentacja

 

Powiązane komunikaty

Więcej komunikatów

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej