VIII Warszawskie Targi Książki - fotorelacja

Zakończyła się VIII edycja Warszawskich Targów Książki, których gościem honorowym były Niemcy. Wydarzenie po raz kolejny przyciągnęło tysiące zwiedzających, zainteresowanych nowościami wydawniczymi oraz spotkaniami z ulubionymi autorami.

Polska Izba Książki była organizatorem i współorganizatorem czterech spotkań branżowych. Pierwsze z nich odbyło się w czwartek - 18 maja. Była to prezentacja najnowszych wyników kontynuacji wspólnego badania Polskiej Izby Ksiażki i portalu czytelniczego Lubimy Czytać "W sieci o książkach". Badanie poświęcone było analizie postaw czytelniczych internautów. Przeprowadzone zostało wiosną na próbie ponad sześciu tysięcy użytkowników portalu Lubimy Czytać. Wnioski z badania przedstawione zostały w prezentacji, która dostępna jest: tutaj. Zachęcamy do zapoznania się z wynikami badania.

Drugie spotkanie PIK, które odbyło się w piątek - 19 maja, poświęcone było prezentacji postępów w pracach nad wdrażaniem platformy IBUK LIBRA LIGHT, przeznaczonej dla czytelników niewidzących oraz upośledzonych ruchowo. Z problematyką rozwoju platformy zapoznała uczestników spotkania Natalia Michałek - kierownik ds. projektów internetowych i baz danych PWN. Spotkanie moderował wiceprezes Izby Grzegorz Majerowicz. Prezentacje ze spotkania dostępne są tutaj: PWN i Azymut.

19 maja, drugiego dnia Targów, odbyły się jeszcze dwa spotkania, których współorganizatorem była PIK. Wspólnie z Frankfurckimi Targami Książki, Goethe-Institut Warschau oraz z Instytutem Francuskim zorganizowaliśmy interesującą debatę "Eksperci o skutecznych modelach wspierania księgarstwa. Francja, Niemcy, Polska". Wzięli w niej udział: Patrice Locmant z Ministerstwa Kultury i Komunikacji Francji, Jessica Saenger z Niemieckiego Związku Wydawców i Księgarzy, Britta Juergs z Fundacji Kurta Wolffa oraz Maciej Dydo z Ministerstwa Kultury i Dziedzińctwa Narodowego. Spotkanie prowadził prezez PIK Włodzimierz Albin. Debata spotkała się z dużym zainteresowaniem licznie zgromadzonej publiczności. Materiały ze spotkania dostępne są tutaj: Patrice Locmant, Bookstores statistics 2015 France, Germany, Poland.

Drugim spotkaniem tego dnia był panel dyskusyjny zorganizowany z Frankfurckimi Targami Książki oraz Goethe Institut Warschau pt.: "Skuteczna współpraca pomiędzy księgarzem i wydawcą warunkiem sukcesu na rynku". Spotkanie prowadził Bogdan Szymanik (Bosz wydawnictwo i sieć księgarń). Podczas panelu ciekawą prezentację dotyczącą sytuacji na rynku wydawniczo-księgarskim przedstawił gość spotkania Bernhard Fetsch (Verlagsgruppe Droemer Knaur). Prezentacja dostępna jest: tutaj.