PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Komunikaty PIK

Europejska Nagroda Literacka - nominacje w 2024 r.

KOMUNIKAT PRASOWY

Europejska Nagroda Literacka - nominacje w 2024 r.

 

Nagroda Literacka Unii Europejskiej (EUPL) przyznawana jest wschodzącym pisarzom literatury pięknej z Unii Europejskiej i spoza niej. Nagroda przyznawana jest w 41 krajach uczestniczących w programie Unii Europejskiej Kreatywna Europa i obejmuje 41 wybitnych nowych talentów literackich.

Zwracając uwagę na kreatywność oraz ogromne i różnorodne bogactwo współczesnej literatury europejskiej w dziedzinie beletrystyki, EUPL ma na celu promowanie  literatury europejskiej i zachęca do większego zainteresowania nową literaturą z Europy.

Konsorcjum EUPL z dumą ujawnia dziś listę 13 nominowanych do edycji EUPL 2024, po jednym z każdego uczestniczącego kraju. Autorzy i ich powieści zostali nominowani przez krajowe podmioty znające scenę literacką w swoich krajach.

Z przyjemnością przedstawiamy nominowanych w tym roku:

Albania: Rita Petro, Lindur së prapthi, wydawca: Onufri

Bułgaria: Todor Todorov, Хагабула, wydawca: Janet 45

Dania: Theis Ørntoft, Jordisk, wydawca: Gyldendal

Niemcy: Deniz Utlu, Vaters Meer, wydawca: Suhrkamp

Węgry: Puskás Panni, Megmenteni bárkit, wydawca: Magvető

Islandia: María Elísabet Bragadóttir, Sápufuglinn, wydawca: Una útgáfuhús

Łotwa: Daina Tabūna, Raganas, wydawca: Ascendum

Malta: Aleks Farrugia, Ir-Re Borg, wydawca: SKS

Holandia: Sholeh Rezazadeh, Ik ken een berg die op me wacht, wydawca:

Ambo|Anthos

Portugalia: Gabriela Ruivo, Lei da gravidade, wydawca: Porto Editora

Serbia: Bojan Krivokapić, Vila Fazanka, wydawca: Areté

Słowenia: Tina Vrščaj, Na klancu, wydawca: Cankarjeva založba

Tunezja: Arbia Braham, Jebel El Milh, wydawca: Editions Arabesques

Siedmiu członków europejskiego jury zapozna się teraz z fragmentami wszystkich nominowanych książek i dokona wyboru w nadchodzącym miesiącu, aby przyznać jednego zwycięzcę nagrody EUPL w tej edycji oraz pięć wyróżnień specjalnych. Zwycięzca Nagrody EUPL 2024 i pięć wyróżnionych książek poznamy 4 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 podczas ceremonii na brukselskich targach książki Place de l'Europe.

Wszyscy nominowani autorzy będą promowani na scenie europejskiej, w celu dotarcia do szerszej  międzynarodowej publiczności.

EUPL jest organizowany przez konsorcjum stowarzyszeń obejmujące Federację Wydawców Europejskich (FEP) oraz Europejską i Międzynarodową Federację Księgarzy (EIBF), przy wsparciu programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa.

Iliana Ivanova, europejska komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży: "Nominowani do Nagrody Literackiej Unii Europejskiej, reprezentują bogactwo literackiej ekspresji w całej Europie. Gratuluję wszystkim nominowanym, życzę im powodzenia w rundzie finałowej i z niecierpliwością czekam na gratulacje dla zwycięzców w dniu 4 kwietnia. Jedno jest jednak pewne: Europejska literatura i jej niezwykła różnorodność już wygrały. Wkrótce będziemy to świętować podczas Dnia Autorów Europejskich 25 marca".

Ricardo Franco Levi, przewodniczący FEP: "Jednym z bogactw Europy jest obfitość języków. Dzięki EUPL profesjonaliści z całego świata mają szansę odkryć nowe talenty literackie. W imieniu Federacji Wydawców Europejskich życzę wszystkim nominowanym autorom, aby znaleźli odbiorców poza  granicami swoich krajów, dzięki talentom tłumaczy i wydawców, którzy wierzą w dzielenie się historiami z innymi Europejczykami".

Jean-Luc Treutenaere, współprzewodniczący EIBF: "Po raz kolejny EUPL osiągnęła to, co robi najlepiej: przekazując bogactwo i różnorodność literatury europejskiej, przedstawiając co roku niektórych z najbardziej obiecujących autorów beletrystyki w uczestniczących w konkursie krajach. W 2024 roku EUPL wyróżniło 13 autorów, spośród których europejskie jury wybierze pięć wyróżnień specjalnych i jednego zwycięzcę. Jednak to, co naprawdę się liczy, to trwały wkład, jaki każda z tych powieści wnosi w rozwój literatury europejskiej. W imieniu Europejskiej i Międzynarodowej Federacji Księgarzy pragnę pogratulować wszystkim autorom i nie mogę się doczekać, kiedy ich dzieła trafią na półki księgarń w całej Europie".

więcej informacji na temat EUPL: tutaj

 

Powiązane komunikaty

Więcej komunikatów

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej