PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Komunikaty PIK

Newsletter PIK 11.2015

Warszawa, 24.06.2015 r.

 

Newsletter PIK 11.2015

 Bieżące i nformacje dla członków Polskiej Izby Książki
Prosimy o przekazanie wszystkim, których informacje mogą dotyczyć

 

1. PIK poszerza swoje szeregi

Każda nadsyłana deklaracja członkowska jest nam miła. W ostatnich tygodniach do Izby wstąpili (ponownie) – wydawnictwo Publicat S.A. oraz wydawnictwo słowo/obraz/terytoria. Cieszymy się z tych powrotów, traktując je jako dowód na to, że decyzje i profesjonalne działanie Polskiej Izby Książki wzbudzają zaufanie i są doceniane. Wspólnie możemy więcej!

 

2. „Ocal książki” na Skwerze Hoovera w Warszawie 26 czerwca

W najbliższy piątek, 26 czerwca od godz. 14:00 do 17:00 na Skwerze Hoovera, przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie organizujemy w ramach kampanii OCAL KSIĄŻKI głośne czytanie i zbieranie podpisów pod apelem, aby projekt Ustawy o Książce uchwalić jeszcze w tej kadencji Sejmu. Swoje ulubione książki czytać będą Marzena Rogalska - dziennikarka, Patricia Kazadi - aktorka, piosenkarka i kompozytorka oraz Aleksandra Ciupa – modelka i prezenterka TV. 

Zachęcamy Państwa do dołączenia i popularyzowania strony wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1032912746743475/

Zapraszamy także do śledzenie profilu akcji Ocal Książki na FB.

 

3. Ochrona prawa autorskiego – prosimy o podpisy pod petycją

Apelujemy ponownie o podpisy pod bardzo ważną internetową petycją, która została uruchomiona przy okazji kampanii Copyright For Freedom. Całe środowisko książki – a zwłaszcza wydawcy i autorzy – powinni wspierać walkę o zrównoważone prawo autorskie, które chroni twórców i wytwórców.

W Parlamencie Europejskim działają ugrupowania, które niesłusznie postrzegają prawo autorskie jako ograniczenie wolności słowa. Chcemy, aby  europarlamentarzyści wiedzieli, że bez prawa autorskiego, chroniącego swobodę twórczą i prawa autorów do zarządzania swoimi dziełami, kwitnąć będzie piractwo pozbawiające twórców wynagrodzeń, a społeczeństwo dostępu do wartościowej literatury.

Postulaty środowiska wydawców i twórców europejskich można poprzeć w petycji pod poniższym linkiem:

https://www.change.org/p/european-parliament-european-commission-council-of-the-european-union-support-creation-support-freedom-of-expression-support-copyright-7

Zrób to teraz!

 

4. Magdalena Parys z Nagrodą Literacką Unii Europejskiej

We wtorek 23 czerwca w Brukseli można było wysłuchać fragmentów powieści najlepszych wschodzących talentów prozatorskich w Europie. Magdalena Parys, polska laureatka Nagrody, osobiście odebrała to europejskie wyróżnienie wraz z dwunastoma pozostałymi laureatami. Każdy z nich otrzymał 5 tys. euro, a ich twórczość będzie w najbliższym czasie promowana w całej Europie. Więcej o ceremonii, Nagrodzie i laureatach na stronie http://www.euprizeliterature.eu/

 

5. Popularyzację książek i czytelnictwa nagradzamy PIK-owym Laurem!

Każdy może zgłosić swój ulubiony program, dziennikarza, akcję społeczną czy bloga promujące książki i czytelnictwo, które według niego zasługują na nagrodę w konkursie PIK-owy Laur.

Zgłoszenia konkursowe należy przesyłać do 31 lipca 2015 r. na e-mail: biuro@pik.org.pl; lub pocztą tradycyjną na adres: Polska Izba Książki, ul. Oleandrów 8, 00-629 Warszawa, z dopiskiem „Konkurs PIK-owy Laur”. Obowiązują dwie kategorie: „Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach drukowanych” oraz „Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach audiowizualnych i elektronicznych”.

Zgłoszenie konkursowe powinno zawierać:

  • imię i nazwisko osoby zgłaszanej do nagrody, względnie nazwę programu, jego producenta lub realizatora;
  • uzasadnienie dla zgłoszenia danej kandydatury: wskazanie osiągnięć, szczególnych wartości danej działalności względnie programu;
  • dane osoby zgłaszającej: imię i nazwisko, adres, firmę.

Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 23 października 2015 r. podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

Obok prezesa Polskiej Izby Książki – Włodzimierza Albina – a także wiceprezesów  – Barbary Jóźwiak oraz Grzegorza Majerowicza, wyboru laureatów 9. edycji konkursu dokonają:

  • prof. Jerzy Bralczyk, językoznawca, specjalista w zakresie języka mediów,
  • prof. Grzegorz Leszczyński, literaturoznawca,
  • dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej,
  • prof. Jan Malicki, dyrektor Biblioteki Śląskiej,
  • prof. Anna Nasiłowska, historyk literatury, krytyk literacki,
  • dr Adam Pomorski, prezes Polskiego PEN Clubu,
  • prof. Maria Poprzęcka, historyk sztuki.

Więcej o konkursie i poprzednich edycjach TUTAJ.

 

6. Rozwiązanie Young Digital Planet zaprezentowane w projekcie TISP

W jednym z ostatnich artykułów tygodnia projektu Technology and Innovation for Smart Publishing znalazła się relacja z wybranych seminariów podczas Targów Książki w Londynie. Autorów artykułu zaciekawiła między innymi prezentacja Marcina Skrabki z Young Digital Planet, który przedstawił rozwiązanie dla młodego pokolenia czytelników - Mobile Book Trail. Zachęcamy do lektury tutaj.

Firmy, które chciałyby zaprezentować swoje rozwiązania na stronie projektu, proszone są o kontakt z Agatą Skaruz: agata.skaruz@pik.org.pl

 

Biuro PIK

 

Powiązane komunikaty

Więcej komunikatów

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej